ناگفته های خالق ایرانی نماد جام جهانی ۲۰۲۲

ناگفته های خالق ایرانی نماد جام جهانی ۲۰۲۲

سایت رسمی سیامک یزدانجو: در لحظاتی که ما شاهد مراسم قرعه کشی مرحله گروهی مسابقات فوتبال جام جهانی 2022 قطر بودیم تا حریفان تیم ملی کشورمان در این دوره از مسابقات را بشناسیم، در شروع مراسم از نماد جام جهانی 2022 هم رونمایی گردید اما در آن لحظه، متوجه نشدیم که یک ایرانی آنرا طراحی نموده است.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: نمادی که خیلی زود سر از شبکه های اجتماعی درآورد و حتی شایعاتی هم درباره ماهیت آن منتشر شد؛ برخی آنرا شبیه به یک روح و عده ای دیگر آنرا «سفره ماهی در خلیج فارس» دانستند اما هیچ یک از این تفسیرها درباره «لعیب» درست نبود. لعیب در زبان عربی به مفهوم یک بازیکن فوق ماهر است که همه طرفداران فوتبال را به تماشای تکنیک های خودش خیره و البته دعوت می کند. نکته مهم درباره این طرح این است که یک گرافیست ایرانی، طراح آن بوده؛ «سیدحسین اجاقی» کسی است که نامش چند روز اخیر در رسانه ها انتشار یافته و بعنوان طراح نماد جام جهانی معرفی می شود. یک دستاورد ویژه برای او که از سال ها پیش «کاراکتر دیزاینر» بود ولی حالا برای نخستین جام جهانی در غرب آسیا توانسته به موفقیتی ویژه و بزرگ برسد.

او در گفت و گو با ما از شروع ماجرای این طراحی، تماس امیر قطر با او، چالش های طراحی این نماد و... می گوید.

از بچگی، عاشق نقاشی بودم

این گرافیست و تصویرساز جوان و بااستعداد در نخستین سوال درباره اینکه از چه زمانی وارد حرفه طراحی شده، می گوید: «من از بچگی، عاشق نقاشی کشیدن بودم و سال ۸۴ یک دوره تخصصی طراحی را در بندرعباس گذراندم. از سال ۹۰، بصورت حرفه ای وارد حوزه طراحی شخصیت و نقاشی دیجیتال برای انیمیشن و بازی های کامپیوتری شدم.» در خور ذکر است وی در چندین پروژه انیمیشن سریالی و سینمایی در حوزه طراحی کاراکتر و فضا همکاری داشته است. همین طور طراحی و اجرای دو جلد کتاب مصور(کمیک استریپ) و طراحی مجموعه های استیکر برای چند برنامه پیامرسان فارسی از دیگر کارهای اوست.

فیفا یک سال ونیم پیش برایم یک ایمیل فرستاد

از او درباره اینکه ماجرای طراحی نماد جام جهانی قطر از چه زمانی شروع شد، می پرسم که می گوید: «روال طراحی نمادهای جام جهانی در دوره های قبلی مانند برزیل یا روسیه که اطلاعات دقیق تری درباره شان دارم، این طور بود که فیفا بین طراحانی که خودشان انتخاب می کردند، یک رقابتی برگزار می کرد و از بین آن طرح های پیشنهادی، سه مورد را که مورد تایید همه کارشناسانشان قرار می گرفت، انتخاب می کرد. سپس فیفا، آن سه طرح را در معرض ارزیابی عمومی قرار می داد و هرکدام که رای بیشتری می آورد، به نماد آن دوره تبدیل می شد که محصولات جام جهانی هم برمبنای همان نماد، تولید می شدند. در همین زمینه، حدودا یک سال و نیم پیش بود که من یک ایمیل از سمت کمیته عالی برگزاری جام جهانی دریافت کردم. این سازمان، کمیته ای مشترک شامل فیفا و مسئولان کشور میزبان جام جهانی یعنی قطر است. در این ایمیل اشاره شده بود که ما نمونه کارهای شما را دیدیم، مورد تایید و پسند ما قرار گرفته، بدین سبب اگر علاقمند هستید، طرح پیشنهادی خودتان را بعنوان نماد جام جهانی بکشید و برای ما ارسال کنید».

طرح اولیه من، جزء ۳ طرح برتر فیفا شد

این گرافیست درباره طرح اولیه ای که برای نماد جام جهانی قطر آماده کرده، می گوید: «من پس از دریافت ایمیل کمیته برگزاری جام جهانی، برای همکاری اعلام آمادگی کردم و سپس آنها یک پی دی اف هم فرستادند شامل اینکه طرح باید چه خاصیت هایی داشته باشد، چه ملاک هایی برای شان مهمست و تمایل دارند روی آنها کار شود و یک سری استانداردها و... من همان موقع، طرح پیشنهادی خودم را شروع کردم و در نهایت یک نمادی را به آنها ارائه دادم. آن نماد یک شاهین بود که بعنوان پرنده ملی کشور قطر شناخته می شود و روی آن در چندین مرحله خیلی کار کردم، اصطلاحا چکش کاری کردم تا به جمع بندی نهایی رسید و قرار شد بعنوان یکی از سه طرح نهایی و برتر، در رای گیری عمومی که توسط فیفا در شبکه های اجتماعی خودش برگزار می کرد، شرکت داده شود. گفته بودند که بر طبق این کاراکترها، انیمیشن هایی ساخته خواهد شد و مخاطبان با دیدن انیمیشن به این نمادها، رای خواهند داد. این ماجرا یک سال پیش صورت گرفت و قرار شد که نتیجه کار را به من اطلاع بدهند اما دو ماه از آن ماجرا گذشت و هیچ خبری نشد. من برای همان کمیته، ایمیلی ارسال کردم که گفتند کشور میزبان جام جهانی با رای گیری عمومی مخالفت کرده و ظاهرا خودشان یک طرحی دارند و می خواهند روی آن بعنوان نماد جام جهانی کار کنند».

امیر قطر خواسته بود که این نماد حتما توسط من طراحی شود

«اجاقی» ایمیلی را از فیفا دریافت می کند در خصوص اینکه «کشور قطر هیچ کدام از سه طرح را نپذیرفت و می خواهد نماد جام جهانی را خودش طراحی کند و این پروژه همین جا متوقف می شود.» او که احیانا پس از این ماجراها از انتخاب طرحش بعنوان نماد جام جهانی قطر ناامید شده، ادامه می دهد: «تقریبا یک ماه از دریافت پاسخ ایمیلم هم گذشت تا اینکه مجدد ایمیلی از سمت سرپرست بخش برندینگ کمیته عالی برگزاری جام جهانی به دستم رسید. در آن جا اشاره شده بود که ما خودمان ایده ای داریم و می خواهیم که شما روی آن کار کنید و طرح آنرا به سرانجام برسانید. در ادامه من متوجه شدم که شخص امیر قطر، یک ایده پیشنهادی دارد که حدودا همین لعیبی بود که الان تولید شده و شما آنرا در چند روز اخیر، بارها در رسانه ها دیدید. به من گفتند که امیر قطر طرح های من و بقیه طراح ها را دیده و خواسته که این ایده حتما به دست من اجرائی و نهایی شود چون طرح شاهین من، بیشتر از بقیه برایش جذاب بوده است».

این نماد برای معرفی پوشش محلی قطری هاست

این طراح شخصیت درباره ماهیت این نماد می گوید: «من بطور مستقیم با کمیته برگزاری مسابقات جام جهانی برای طراحی ایده امیر قطر قرارداد بستم و از ۶ ماه پیش، کارم را باردیگر شروع کردم. ایده آنها این بود که چفیه و حلقه مشکی که مردان قطری روی سرشان می گذارند و لباس محلی مردم این کشور است، نماد رسمی جام جهانی قطر شود. می خواستند از این فرصت جام جهانی نهایت استفاده را ببرند و این پوشش را بعنوان سمبل فرهنگی و پوششی که برای شان اهمیت دارد و باید در جهان شناخته شود، معرفی کنند. می خواستند از لحاظ بصری، این نماد آن قدر دیده شود که همه مردم جهان بدانند که قطری ها چطور لباس می پوشند و ظاهرا این مسئله در فرهنگ مردم این کشور، اهمیت بسیار زیادی دارد».

طراحی کاراکتر جام جهانی فوتبال بدون دست وپا سخت بود

«اجاقی» درباره چالش های طراحی نماد جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم می گوید: «من در شرایطی که گفتم، طراحی این نماد را شروع کردم و برای من که طراح کاراکتر هستم و تجربه ۱۵ ساله و زیادی در این عرصه داشتم، این کاراکتر خیلی پرچالش بود. زمانی که می خواهیم یک شخصیت طراحی نماییم، یک سری اهداف از ساخته شدن آن داریم که باید در طراحی مورد توجه قرار بگیرد. در این زمینه، کاراکتر ما باید یک فوتبالیست می بود و این رشته ورزشی هم سراسر تحرک است و به حالت هایی نیاز دارد که داشتن دست و پا برای بازی با توپ در آن اهمیت زیادی دارد اما وقتی در اتودهای اولیه برای این طرح، دست و پا می گذاشتم، راضی کننده نبود. بازخوردهایی هم که از سمت امیر قطر درباره این اتودها دریافت کردم، دقیقا همچنین بود و به من اظهار داشت که این کاراکتر و شخصیت، دست و پا نداشته باشد و باید با همین چفیه آن هدف محقق شود، حالا شما یک کاریش بکنید! اتودهای زیاد، چکش کاری های چندین و چندباره، ارتباط گرفتن با تیم انیماتورهای فیفا که چطور برای این شخصیت، حرکت طراحی نماییم تا بتواند نمایش فوتبالی عرضه نماید، سرانجام به طرحی رسید که مطلوب همه ما بود. آنرا آن قدر ادامه دادیم و برای بهتر شدنش سعی کردیم تا اینکه به نتیجه نهایی رسید که در مراسم قرعه کشی جام جهانی از آن رونمایی گردید و الان شما می بینید».

نقش اسلیمی روی نماد، طرح حناهای زنان قطری است

این تصویرساز درباره نقوش روی این نماد هم توضیحات جالبی دارد و می گوید: «بعد از نهایی شدن طرح اولیه، من تزیینات، نقوش و... زیادی برای آن طراحی کردم و آپشن های زیادی در نظر گرفتم و برای این کمیته فرستادم تا دست شان برای انتخاب نهایی باز باشد. یک سری از آنها خیلی شلوغ بودند و ترجیح مان این بود که آن قدر شلوغ نشود که تنش تصویری بوجود آورد چون ممکن بود حس خوبی در مخاطب ایجاد نکند. تا اینکه به این نتیجه رسیدیم که دو توپ روی دست های این شخصیت قرار دهیم که این توپ ها را هم از لوگوی اصلی جام جهانی که چند سال پیش پخش شده، گرفتیم، برای اینکه قرار بود این شخصیت از همان لوگو تبدیل به این نماد شود. نقش اسلیمی هم که در پایین این شخصیت دیده می شود، از نقش حناهایی الهام گرفته شده که زنان قطری بعنوان تزیین و آرایش استفاده می نمایند. می خواستیم روی این شخصیت، هم نمادی از جامعه مردان و هم جامعه زنان قطر بعنوان کشور میزبان جام جهانی وجود داشته باشد».

فوتبالی بودن و دقت امیر قطر برایم جالب بود

«اجاقی» که برای طراحی ایده امیر قطر بوسیله دفترش، مدام با وی در ارتباط بوده و نظراتش را دریافت می کرده، می گوید: «نکته جالب در مکاتبات، دقت و وسواس بالای او بود. همین طور اینکه به شدت طرفدار فوتبال است و تلاش می کند تا دراین زمینه نقش آفرینی کند هم اهمیت دارد. بطور مثال در قسمت پایین طرح من از هنرهای زنان قطری با حنا استفاده کردم و فیفا تاکید داشت که طرح باید شلوغ تر باشد. در نهایت امیر قطر اظهار داشت که شلوغی پایین طرح موجب می شود تا توجه از خود روسری سفید رنگ برداشته شود. من هم این را به فیفا گفته بودم اما قبول نکردند و در نهایت وقتی امیر قطر این را گفت، مورد قبول قرار گرفت. برایم جالب بود که تا این حد دقت دارد.»

خوش بینم که از گروهمان صعود می کنیم

اجاقی در پاسخ به این پرسش متفاوت که آیا خودش هم اهل تماشای فوتبال هست یا نه، می گوید: «من خیلی فوتبال بین هستم اما فوتبال بازی نمی کنم و علاقه خودم برای ورزش، بیشتر شناست. درباره گروه تیم ملی در جام جهانی قطر هم من از بچگی در میان تیم های ملی، بازی های تیم ملی آلمان و انگلیس را خیلی دوست داشتم. از آن جایی که خاطره خوبی از بازی با آمریکا هم در گذشته داریم، خوش بین هستم که اتفاقات خوبی در این دوره برای تیم ملی کشورمان بیفتد. انگلیس الان هم انگلیس قدرتمند گذشته در مستطیل سبز نیست و به نظرم از آرژانتین خیلی آسان تر است. در مجموع، خیلی خوش بینم که صعود خواهیم کرد».

کارم هنوز تمام نشده و استیکرهای جذابش مانده است

اگرچه طراحی لعیب بعنوان نماد جام جهانی ۲۰۲۲ به انتها رسیده اما کار این گرافیست ایرانی همچنان ادامه دارد. خودش در این زمینه می گوید: «کارم هنوز تمام نشده است. هنوز داریم روی استیکرهای این نماد کار می نماییم و به مواردی که برخی از آنها رونمایی شده، در چند روز آینده موارد جذاب دیگری هم اضافه خواهد شد. فقط پکیج اولیه آن در مراسم قرعه کشی رونمایی شده است. در ایام آینده استیکرهای لعیب برای شبکه های اجتماعی را در اختیار فیفا و کمیته برگزاری جام جهانی قطر قرار خواهم داد که خودشان منتشر خواهند کرد.»

منبع:

1401/01/16
10:04:11
5.0 / 5
417
تگهای خبر: ساز , نمایش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو