در گفت وگو با سایت رسمی سیامك یزدانجو

پرویز تناولی: هنوز هم زندگی در ایران را ترجیح می دهم

پرویز تناولی: هنوز هم زندگی در ایران را ترجیح می دهم

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو پرویز تناولی، هنرمند پیشکسوتی که بیشتر در حوزه مجسمه سازی شهرت دارد، به رغم حضور چندسال اخیرش در کشوری دیگر، اما همچنان تاکید دارد که زندگی در ایران را ترجیح می دهد. آثار وی در ایران طی این سال ها، بارها به سرقت رفته یا تخریب شده اند، با این همه تناولی می گوید همچنان بر نیت اولیه خود برای بازگشت منتخب بهترین آثارش به موزه ای مستقل در کشور پایبند است.


از زمان به فروش رفتن «شاعر نشسته» در پانزدهمین دوره حراج تهران به قیمت ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و ثبت عنوان گران ترین اثر در این حراجی، خبرنگار بخش تجسمی ایسنا بارها کوشش کرد تا گفت وگویی با پرویز تناولی داشته باشد که با عنایت به ساکن بودن این هنرمند در کشور کانادا، این ارتباط به سختی امکان پذیر شد. امروز اما فرزند این مجسمه ساز ـ تندیس تناولی ـ که مدیریت موزه او را هم بر عهده دارد، واسطه ای شد برای به سرانجام رسیدن این گفتگو.
عنوان گران ترین هنرمند زنده محتمل بود؟
پس از قیمت اعلام شده برای فروش «شاعر نشسته» در پانزدهمین دوره حراج تهران، برخی انتقادها در فضای مجازی و رسانه ها نسبت به این حراجی و به صورت کلی قیمت اثر عنوان شد. عده ای در فضای توییتر و اینستاگرام ضمن اشاره به این نکته که هنرمند این اثر همچنان زنده است و باز هم توانایی خلق اثر دارد، قیمت چکش خورده را غیرمعقول دانستند.
تناولی اما در پاسخ به خبرنگار ایسنا در ارتباط با این مساله، چنین می گوید: «اولا چرا باید یکی دیگر بسازم؟ کار تک نسخه است و تک نسخه هم خواهد ماند. دوم این که با خودم که رقابت ندارم. یک کار فروختم ۱۰ هزار تومان و یک کار هم فروختم ۱۵ میلیارد. قیمت آثار هنری یک هنرمند یکسان نیست و هر کار بسته به شکل، فرم، قدمت و... قیمت متفاوتی دارد.»
او همینطور در پاسخ به این پرسش که آیا انتظار اختصاص گران ترین اثر پانزدهمین دوره حراج را بعنوان یک هنرمند در قید حیات داشته است؟ یادآور می شود: «باید عرض کنم این اولین باری نیست که یکی از آثار من خودش را بعنوان گران ترین اثر یک حراج مطرح می کند. اگر مروری بر حراج های گذشته کنید، به چنین عناوینی پیش از این برخورد خواهید کرد.»
پرویز تناولی در کنار مجسمه هیچ

1401/01/20
23:37:17
5.0 / 5
170
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴