دریای جان توفیقی در وصف عطار

دریای جان توفیقی در وصف عطار

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو کتاب «دریای جان» اثر ادیب و ایران شناس برجسته آلمانی «هلموت ریتر» به همت موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی منتشر گردید.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، توفیق پرداختن به آثار ادبیات کلاسیک دریای بیکران ادب فارسی و عرفان و تصوف سرزمین کهن ایران زمین، مبین علاقه وافر و رویکرد فرهنگی ـ علمی یک مجموعه فرهنگی ـ انتشاراتی، به میراث کهن و گرانقدر فرهنگ و تمدن ایران اسلامی می باشد.
این کتاب با فهرستگان، عشق دنیوی با پیوند های اجتماعی و شرعی، عشق ناسوتی در شکل عاطفه مستقل از عشق شهوانی، عشق دینی به خوبرویان (شاهدان)، عشق بنده به پروردگار، فنا و اتحاد با الوهیت، خدا - جهان و ««جان » کل، سفر در خود - خود آگاهی ماوراء الطبیعی آخرین فنا و... به رشته تحریر درآمده است.
مولف در این کتاب آورده است: عطار نیشابوری گذشته از قریحه بالای شاعری بر علوم عقلی و نقلی هم تسلط و آشنایی کاملی داشته است، هرچند وی از فلسفه یونان احتراز می جست ولی سر تا پای افکار و اشعار او با حکمت ذوقی و فلسفه عمیق دینی و طبیعی عجین شده است.
اهتمام و علاقه او به گردآوری قصص قرآنی و احادیث دینی و حکایات آموزنده صوفیه که زینت بخش مثنوی ها و آثار در خور توجه است.
زبان عطار سلیس و بی تکلف و سبک شیوا و روان است، به صورتی که معانی سنگین و عبارات پیچیده عرفانی در مثنوی های وی به روشنی و بی وزنی بر بال و پر تخیل به پرواز در آمده و تا فراسوی حسیات سیر می کنند.
قدرت بیان و نیروی تفکر عطار نیشابوری فراگیر و منسجم است وی در خلق تعلیل های تخیلی استادی بی نظیر است و در این هنر بدیع که موجودات اساطیری و کیهانی و مخلوقات بی زبان را با زبان آنان به سخنان آورده با تاویلات متعدد آنها را هم به صورت حاملان زنده همان عواطف دینی که بر جان مردم آن پارسا حاکم است، جلوه گر سازد، مهارت کم نظیر دارد...
ناشر این اثر هم درباره این کتاب می گوید: حال که به لطف الهی و در جهت پاسخگویی به تقاضاهای مکرر دانش پژوهان و علاقه مندان زبان و ادبیات شکرشکن فارسی، موسسه الهدی در نظر دارد این اثر فاخر ادبیات عرفانی ایران زمین را برای چهارمین بار به زیور طبع بیاراید، لازم است به استحضار خوانندگان برساند با توجه به این که کتاب «دریای جان» در سال ۱۳۷۴ برای نخستین بار و در جلد اول به چاپ رسید، سازوکارها و فرایندهای فعلی که در سامانه درج و رهگیری شابک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استقرار نیافته بود، بنابراین شابک این کتاب به صورت شابک مجزی برای هر جلد تعریف شده بود. لیکن در شرایط فعلی که سامانه تولید و اختصاص شابک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب و ادبیات ایران، امکان اختصاص شابک دوره را فراهم آورده، چاپ حاضر که عملا چاپ چهارم جلد اول و چاپ سوم جلد دوم می باشد، با یک «شابک واحد» تقدیم اهل نظر و علاقه مندان زبان و ادبیات فارسی و روانه بازار نشر کشور می شود.
بدین لحاظ موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی از سالهای آغازین فعالیت خود بعنوان بازوی انتشاراتی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از زیر مجموعه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در جهت تجلی ­بخشی به رسالت فرهنگی خود و در جهت محقق نمودن جریان دو سویه تعامل سازنده علمی ـ فرهنگی در عرصه بین الملل، در سال ۱۳۷۴ مبادرت به تهیه، ترجمه و تولید کتاب گرانسنگ «دریای جان» اثر ادیب و ایران شناس برجسته آلمانی «هلموت ریتر» کرده است که در طول سالیان گذشته این ترجمه پرارزش مرحوم استاد، زریاب خویی و و زنده یاد مهرآفاق بایبوردی (مترجم توانمند جلد دوم این اثر ارزشمند)، بسیار مورد توجه ادبا، پژوهشگران و علاقه مندان به فرهنگ، ادب و میراث باقیمانده از عارفان دلسوخته سرزمینمان، ایران اسلامی، قرار گرفته است.
هلموت ریتر (۱۹۷۱ ـ ۱۸۹۲م) خاورشناس، کارشناس الهیات و متن شناسی زبان های لاتین و یونانی، استاد زبان های فارسی و عربی و نویسنده و پژوهنده ی پرتوان آلمانی به جهت تألیفات و ترجمه های گرانسنگی که در متون فارسی و فرهنگ پرغنای ایرانی دارد، برای بیشتر اهل تحقیق و مطالعه در ایران، نامی آشناست. وی در گذر عمر پربارش عهده دار مسؤولیت هایی چون استادی کرسی شرق شناسی دانشگاه هامبورگ، ریاست انجمن آلمانی تحقیقات مشرق زمین در استانبول، استادی زبان های فارسی و عربی دانشگاه استانبول، استادی کرسی شرق شناسی دانشگاه فرانکفورت بود و تا انتهای عمر لحظه ای از تکاپو در این راه نیاسود. «دریای جان» مهم ترین و چشمگیرترین اثر ریتر، حاصل سال ها تحقیق و تلاش پربار وی در عرفان اسلامی و متون منظوم ایرانی است که در آن به بایسته ترین وجهی آثار و احوال و ابعاد روحی شیخ فریدالدین عطار نیشابوری را به بررسی و تحلیل گذارده است.
این اثر توسط موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی زیر نظر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به چاپ چهارم رسیده است و راهی بازار نشر گردیده علاقمندان می توانند اثر یاد شده را با رفتن به سایت موسسه الهدی به نشانی https: //alhoda.ir/ از راه فروشگاه اینترنتی این موسسه خریداری نمایند.


منبع:

1401/01/30
22:12:37
5.0 / 5
411
تگهای خبر: ساز , هنر , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو