به میزبانی بنیاد رودكی؛

رایزن های فرهنگی به ماه دوستی آمدند

رایزن های فرهنگی به ماه دوستی آمدند

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو ضیافت افطاری سفرا و رایزن های فرهنگی کشورهای اسلامی به میزبانی بنیاد رودکی در محوطه تالار وحدت برگزار گردید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، ضیافت افطاری سفرا و رایزن های فرهنگی کشورهای اسلامی در چارچوب ویژه برنامه «ماه دوستی» به میزبانی بنیاد فرهنگی هنری رودکی در محوطه تالار وحدت برگزار گردید.
در این برنامه سفرا، رایزن های فرهنگی و نمایندگان کشورهای اسلامی مقیم تهران، محمود شالویی دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین مهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، اسحاق آل حبیب مدیرکل حوزه وزارتی وزارت امور خارجه و تعدادی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت امور خارجه حضور داشتند.
محمود شالویی دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این برنامه اظهار داشت: باآنکه این ماه زمان عبادت، اطاعت الهی و نزول وحی آسمانی است اما در کنار این همه مواهب، ماه دوستی و همدلی هرچه بیشتر است. همدلی و دوستی به اندازه ای حائز اهمیت می باشد که بر همزبانی، رجحان و برتری بیشتری از خود نشان داده است. شاید ما با یکدیگر همزبان نباشیم اما با هم در ایمان، اعتقاد به خدا و دین مبین اسلام همدل هستیم و در این ماه مبارک پیوند بیشتر و مهمتری را با یکدیگر می یابیم.
ایشان در ادامه خطاب به سفرا و رایزنان فرهنگی حاضر در جلسه اضافه کرد: حضور شما را در خاک جمهوری اسلامی ایران مغتنم می شماریم و قدر می دانیم. امیدوارم بتوانیم میزبان خوبی در طول اقامت تان باشیم و از فرصت حضور شما به منظور اجرای برنامه های مشترک بهره مند شویم، چون که زمینه های فراوانی برای همکاریهای ما و شما وجود دارد. برنامه های نمایشی و اجراهای موسیقی از زمره این همکاری ها هستند. حضور در هفته های فرهنگی و اجرای برنامه هایی از این دست می تواند ما را به یکدیگر نزدیک تر کند.
دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی دارد تا در اجرای برنامه های فرهنگی، هنری، سینمایی و نمایشگاه های مختلف دیگر با شما همکاریهای عمیق داشته باشد. پروژه های مهم در سینما برای شخصیت های مشترک جهانی هم از زمره برنامه هایی است که در دستور کار ما قرار دارد. امیدوارم از الان برنامه های جدی را در دستور کار یکدیگر قرار دهیم. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دستگاههای وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این حوزه پیشگام و آماده همکاری است. اطمینان دارم به اتفاق، همکاریهای بیشتری در سطح جهانی صورت خواهد گرفت.
تاکید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روی چند نکته مهم
در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: رمضان در ادبیات دینی فرصتی است برای صفای دل، دوستی ها و همکاری ها. سخن از دوستی و همکاری است و من گمان می کنم دلیل تراشی برای دوستی و همکاری میان کشورهای اسلامی و دوست بعنوان برادرانی در یک حوزه جغرافیای اسلامی وجود ندارد و اگر غیر از این باشد و همکاری نباشد، نیاز به سبب است.
وی اضافه کرد: شما به خوبی می دانید سیاست های کلان خارجی کشور، تحت الشعاع تغییر دولت ها قرار نمی گیرد چونکه سیاست های اصلی پابرجا می باشد اما دولت سیزدهم به صورت ویژه به همکاری با کشورهای همسایه و اسلامی تاکید دارد. بنابراین است که ما در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر همکاری و دوستی با کشورهای اسلامی بخصوص کشورهای همسایه تاکید داریم.

ایمانی پور با محکوم کردن اهانت به قرآن کریم در سوئد، این گونه اقدامات ضد اسلامی در ماه نزول قرآن را از جانب افراط گرایانی دانست که مسلمانان را آزرده خاطر کرده است.
رییس سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی روز قدس را میراث گرانبهای معمار کبیر انقلاب برشمرد و اظهار داشت: روز قدس، روز نمایش وحدت و یکپارچگی جهان اسلام در پشتیبانی از قدس شریف و مردم مظلوم فلسطین است. این روز بزرگ به نمادی عظیم و جهانی برای مبارزه با استکبارستیزی بدل شده است.
ایمانی پور در بخشی از سخنانش با اشاره به اینکه از وظایف اصلی ما در سازمان، پیگیری موافقت نامه های فرهنگی میان کشورهاست، اظهار نمود: ما آمادگی داریم تا با شما در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری و علمی برای توسعه همکاریهای دو جانبه میان دو کشور در سطح منطقه ای و جهانی همکاری داشته باشیم. بعد از ۳۰ سال که از استقلال کشور ازبکستان می گذرد، در چند ماه اخیر موافقت نامه و یادداشت همکاری با این کشور دوست و برادر امضا کردیم. همینطور بزودی به منظور گفت وگوهای دینی به کشور دوست و برادرمان قزاقستان که یکی از بزرگترین مراکز گفت وگوهای دینی است، دعوت شده ایم. این موارد را از باب نمونه گفتم. ما با همه کشورهای دوست، همسایه، برادر و اسلامی آماده گفتگو، همکاری و تبادلات در زمینه های مختلف فرهنگی- هنری هستیم.
اجرای گروه تواشیح «لیله القدر» به سرپرستی صالح دریایی فرد از دیگر برنامه های این رویداد بود.

1401/01/31
22:40:07
5.0 / 5
398
تگهای خبر: ساز , موسیقی , نمایش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو