هنرمندان صنایع دستی باید با بیمه خداحافظی کنند؟

هنرمندان صنایع دستی باید با بیمه خداحافظی کنند؟

سایت رسمی سیامک یزدانجو: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی که در 17 اسفند ماه سال 1400 برگزار شده بود، جزئیات معافیت بیمه ای قالیبافان و شاغلان صنایع دستی را اعلام نموده بودند. این جزئیات که موجب نگرانی هنرمندان و کارشناسان شده بود، با تأیید نهایی لایحه بودجه سال 1401 در صحن علنی مجلس موجب شد تا وحشت خداحافظی با بیمه به دل هنرمندان راه یابد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده بود، به شورای نگهبان ارسال شد و مورد تأیید این نهاد قرار گرفت. یکی از مواردی که در این لایحه هنرمندان صنایع دستی را نگران کرده، جزئیات معافیت بیمه ای قالیبافان و شاغلان صنایع دستی بود که باتوجه به این جزییات، از شروع سال ۱۴۰۱ معافیت های کامل بیمه ای درباب "بیمه شدگان بدون کارفرما" در سازمان تامین اجتماعی همچون مشمولان قانون بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی به ارزیابی آزمون وسع توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و قرار گرفتن در چهار دهک اول درآمدی منوط خواهد شد.
عده ای از هنرمندان و کنشگران صنایع دستی معتقدند که با تصویب این بند قانون توسط شورای نگهبان، هنرمندان باید با بیمه بعنوان یکی از حمایت های دولت از فعالان صنایع دستی و قالیبافان خداحافظی کنند.
حجت الله مرادخانی، پژوهشگر و استاد دانشگاه با تایید این خبر، چنین واکنش نشان داد: «امیدوارم مسئولان صنایع دستی که در سال ‍ های اخیر مدام با آمارسازی وضعیت صنایع دستی و فعالانش را مطلوب نشان می دادند، امروز پاسخی برای وضع به وجود آمده داشته باشند.»
نیما ذاکری سعید ـ هنرمند صنایع دستی ـ قبل از آن که این جزئیات به تصویب شورای نگهبان برسد، در این زمینه به ایسنا اظهار داشته بود: «این طرح اگر به این شکل که توصیف شده اجرا شود، به ضرر همه است و بیمه کسانی که جزو چهار دهک اول درآمدی نباشند، قطع خواهد شد. مشکلی که وجود دارد این است که آمارهای نادرست سبب شده تا توهم خوب بودنِ وضع هنرمندان شکل بگیرد و قوانینی که در آن وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از هنرمندان حمایت می کرد، برداشته شوند.»

هیاس حسینی، هنرمند و مدرس شیشه گری نیز در گفت وگویی با ایسنا درباره به تصویب رسیدن این بند قانونی اظهار نمود: «مطالبه گرها چه کردند که انتظار دارند مدیران برای آنها کاری انجام دهند؟ تا آن زمان که مشخص نشود هنرمند به چه کسی گفته می شود، نمی توان کاری از پیش برد. سوال من این است که تشکل های صنایع دستی چرا نتوانستند تا الان کاری انجام دهند؟»

شهرام امیری، هنرمند دیگر صنایع دستی و استاد محصولات چوبی نیز این باره به ایسنا اظهار داشت: «چرا معاونت صنایع دستی از این لایحه دفاع نکرده است؟ هنرمندی که با دستانش کار می کند چطور باید هم ثابت کند که جزو چهار دهک اول است و هم، شأن خودش را حفظ کند؟ شاید ۱۰ سالی است که ما مسئول دلسوزی برای صنایع دستی نداریم و معاون صنایع دستی هم بجای اینکه به فکر هنرمندان باشد، بیشتر به فکر مقامش است.»

بیمه یکی از اشکالات پررنگ در زمینه صنایع دستی شمرده می شود که حتی قبل از به تصویب رسیدن جزئیات این لایحه نیز هنرمندان دغدغه آنرا همیشه همچون باری بر دوش کشیده اند. با تصویب شدن این بند قانون، اما بنظر می رسد این دفعه حتی از گذشته سنگین تر شده و حتما تبعاتی برای هنرمندان این حوزه به دنبال خواهد داشت.
ایسنا همچنان آمادگی دریافت اظهارات مقامات مسؤول صنایع دستی درباره معافیت کامل بیمه ای هنرمندان صنایع دستی را دارد.
منبع:

1401/02/08
13:54:35
5.0 / 5
494
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو