جلوه مهر مادرانه در تابلوهای نقاشی

جلوه مهر مادرانه در تابلوهای نقاشی

مقام مادر در همه ملت ها مورد تقدیر و احترام بوده و عشق مادر به فرزند نیز سوژه ای پربار برای تمامی هنرمندان جهان است.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، به نقل از الجزیره، در هر یک از کشورهای جهان روزی را به نام روز مادر نامگذاری کرده اند. بطورمثال مصر و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه، ۲۱ مارس و شروع بهار را بعنوان روز مادر جشن می گیرند. تعدادی از کشورهای غربی نیز دومین یکشنبه ماه می را بعنوان روز مادر جشن می گیرند. در کشور خودمان هم که میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) روز گرامیداشت مقام مادر نامگذاری شده است.
چه در روز مادر و چه در تمام روزهای سال، مهرمادری همیشه مورد توجه نقاشانِ سبک های مختلف هنری بوده است؛ موضوعی همه پسند و لطیف که می توان از پس آن صحنه هایی آرامش بخش و چشم نواز خلق کرد.
یکی از تابلوهای نقاشی با موضوع مهر مادری، اثری از شهراد ملک فاضلی ـ هنرمند معاصر ایرانی ـ است. در این تابلو که به سبک واقع گرایانه ترسیم شده است، مادری با ظاهری کاملا شرقی، پسر بچه اش را در آغوش کشیده و همراه با او مشغول تماشای پایین پل است. این تابلو که با رنگ های ملایم ترسیم شده، مهر مادرانه ی زنان شرق را به خوبی به بیننده منعکس می کند.


مری کسات ـ نقاش آمریکایی ـ در تابلویی که با موضوع مادر کشیده، صحنه ای از روابط مادر فرزندی را به معرض نمایش گذاشته است. در این تابلو که به سبک امپرسیونیسم نقاشی شده است، مادری درحال بستن کلاه فرزندش است. رنگ ها بسیار ملایم است و قرار گرفتن دست کوچک دختر بچه بر روی دستان مادرش، نمایشی هنرمندانه از مهر مادری است که شرق و غرب نمی شناسد.


سوررئالیسم یا فراواقع گرایی، مکتبی هنری است که در قرن بیستم ظهور کرد. این مکتب هنری به صورتی منعکس کننده آشفتگی های قرن بیستم است. در آثار هنری که به این سبک ترسیم شده اند، عواطف و احساسات به روشی رمزآلور و پیچیده نمایش داده می شوند. تابلو زیر با نام «رقص مادر و فرزند روی شن»، اثر دنیل جانسون است. در این اثر دو جسم فلزی درحال رقص روی شن هستند. جدا کردن تصویر مادر و فرزند از نژاد و رنگ و خاصیت های ظاهری انسانی، سبب شده تا این تابلو با موضوع مادر، گستره ای به بزرگی مهر مادری در تمام جهان را در بر بگیرد.


پابلو پیکاسو، پیشگام مکتب کوبیسم که آنرا از فرهنگ آفریقایی الهام گرفته است، در تابلو «مادر و فرزند- نخستین قدم ها» که در سال ۱۹۴۳ ترسیم کرده است، مادری را ترسیم کرده که درحال کمک به فرزندش برای راه رفتن است. نقاشی مادرانه پیکاسو پر از اشکال هندسی مثل دایره و مثلت و زوایا و شکستگی های تیز است.


با شروع هزاره سوم و انقلاب تکنولوژی، نقاشی نیز گرفتار تحولاتی شد و متناسب با پیشرفت های بشر، هنر تصویر سازی شکل گرفت. تصویر سازی با تیه بر تکنولوژی، طرح هایی ساده را متناسب با مخاطب امروز ارائه می دهد. در این هنر معاصر صدها و شاید هزاران اثر با موضوع مادر و مهر مادری طراحی شده است که اغلب فضایی کودکانه دارند. اثر زیر از لی. اس. هی ـ هنرمند کره ای ـ همچون این آثار معاصر است.

1401/02/11
10:06:49
5.0 / 5
311
تگهای خبر: ساز , نمایش , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو