گران ترین نقاشی‎ های ون گوگ را بشناسید

گران ترین نقاشی‎ های ون گوگ را بشناسید

سایت رسمی سیامک یزدانجو: «ون گوگ» این روزها علاوه بر این که یک هنرمند نام آشنا در سراسر جهان محسوب می شود، در گروه هنرمندانی قرار می گیرد که آثارشان قیمت های چشم گیر را در ذهن تداعی می کنند. در این گزارش به مرور گران ترین آثار این هنرمند محبوب هلندی می پردازیم.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نیوزپیپر، نقاشی های «وینسنت ون گوگ» به ندرت در بازار هنر عرضه می شوند؛ ازاین رو جای تعجب ندارد که آثارش به قیمت های چشم گیر به فروش برسند. آثار این هنرمند اغلب به دور از انظار عمومی و توسط فروشندگان تخصصی آثار هنری به فروش می رسند، اما معمولاً در طول یک سال تعداد انگشت شماری به صورت عمومی در حراجی فروخته می شوند.
در ادامه با ۱۰ مورد از گران ترین نقاشی های «ون گوگ» که تابحال در حراجی ها به فروش رسیده اند، آشنا می شوید:
۱. «پرتره دکتر گاشه»، ۸۳ میلیون دلار، سال فروش ۱۹۹۰


«پرتره دکتر گاشه» هنوز بعنوان گران ترین اثر «ون گوگ» شناخته می شود، این درحالی است که این نقاشی مدت ها پیش یعنی در سال ۱۹۹۰ فروخته شده است. این نقاشی در حراجی کریستیز به قیمت ۸۳ میلیون دلار به فروش رسید و در آن زمان رکورد گران ترین اثر هنری یک هنرمند را شکست. با احتساب تورم میتوان گفت این نقاشی معادل ۱۸۰ میلیون دلار این روزها، در سال ۱۹۹۰ به فروش رسید.
اما چرا این نقاشی رکوردشکن شد؟ باید گفت این نقاشی بدون شک یکی از نفیس ترین پرتره های «ون گوگ» است. دکتر «گاشه» یکی از شخصیت های مهم زندگی «ون گوگ» بود که از او بعد از زخمی شدن بر اثر برخورد گلوله مراقبت کرد.
در سال ۱۹۹۰، این نقاشی به یک خریدار اهل توکیو رسید، چونکه در آن زمان مجموعه داران ژاپنی بر سر خرید آثار هنرمندان مشهور امپرسیونیست یا پست امپرسیونیست رقابت می کردند.
خریدار آن اعلام نموده بود دوست دارد این نقاشی بعد از مرگش همراه با جدسش سوزانده شود. زمانی که وی در سال ۱۹۹۶ درگذشت، خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و این نقاشی به یک خریدار اترشی به فروش رسید. این نقاشی بار دیگر به فروش رسید و در نهایت به دست یک میلیارد اروپایی ناشناس رسید.
۲. «کارگر در زمین کار»، ۸۱ میلیون دلار، سال فروش ۲۰۱۷


این نقاشی در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۸۱ میلیون دلار به فروش رسید. این نقاشی در دورانی خلق شده است که «ون گوگ» در آسایشگاه به سر می برد.
در این اثر یک کشاورز زیر یکی از خورشیدهای باشکوه این هنرمند به تصویر کشیده شده است. این نقاشی نیز همچون خیلی از نقاشی های «ون گوگ» که در بازار عرضه می شوند به یک خریدار ناشناس به فروش رسید.
۳. «خودنگاره بدون ریش»، ۷۲ میلیون دلار، سال فروش ۱۹۹۸


قیمت «خودنگاره بدون ریش» زمانی که در سال ۱۹۹۸ به مزایده گذاشته شد به ۷۲ میلیون دلار رسید. خودنگاره های «ون گوگ» گران قیمت هستند و فقط تعداد انگشت شماری از آنها هنوز در مجموعه های خصوصی نگهداری می شود.
البته این خودنگاره تاحدی خاص محسوب می شود؛ چون که «ون گوگ» آنرا در دوران اقامتش در آسایشگاه نقاشی کرد و آنرا به مناسبت تولد ۷۰ سالگی مادرش به او هدیه داد.
۴. «کلبه های چوبی در بین درختان زیتون و سرو»، ۷۱ میلیون دلار، سال فروش ۲۰۲۱


«کلبه های چوبی در بین درختان زیتون و سرو» یکی از جدید ترین تاریخ ها را در تقویم فروش آثار «ون گوگ» دارد. این نقاشی در نوامبر اخیر به قیمت ۷۱ میلیون دلار به فروش رسید. این اثر که یک تابلو نقاشی منظره نه چندان معروف است در حوالی آسایشگاهی که خلق شده است که «ون گوگ» در آن اقامت داشت.
۵. «خیابان لز الیزکامب»، ۶۶ میلیون دلار، ۲۰۱۵


«ون گوگ» نقاشی «خیابان لز الیزکامب» را در «آرل» و چند روز بعد از رسیدن دوستش «پل گوگن» خلق کرد. این تابلو نقاشی منظره در سال ۲۰۰۳ در حراجی کریستیز به قیمت ۱۲ میلون دلار به فروش رسید، اما این اثر هنری بار دیگر در سال ۲۰۱۵ در حراجی عرضه شد و بوسیله ی یک خریدار ناشناس به قیمت ۶۶ میلیون دلار به فروش رسید. ارزش آثار «ون گوگ» حدودا همیشه رو به افزایش هستند.
۶. «شقایق ها و آفتاب گردان ها»، ۶۲ میلیون دلار، سال فروش ۲۰۱۴


تابلو نقاشی «شقایق ها و آفتاب گردان ها» یک نقاشی طبیعت بی جان رنگارنگ است که خلق آن چند هفته قبل از درگذشت «ون گوگ» به اتمام رسید. این نقاشی به قیمت ۶۲ میلیون دلار به مالک چینی یک شرکت سرگرمی به فروش رسید.
۷. «منظره زیر آسمان توفانی»، ۵۴ میلیون دلار، سال فروش ۲۰۱۵


«ون گوگ» نقاشی «منظره زیر آسمان توفانی» را در «آرل» بعد از بریده شدن گوشش و فقط چند هفته پیش از خروج از آسایشگاه خلق کرد. چمنزار مملو از گل های بهاری است و در گوشه ای از نقاشی یک زوج زیر آسمان به تصویر کشیده شده اند. این نقاشی در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۵۴ میلیون دلار فروخته شد.
۸. «زنبق ها»، ۵۴ میلیون دلار، سال فروش ۱۹۸۷


«زنبق ها» که احیانا اولین نقاشی بود که «ون گوگ» در آسایشگاه خلق کرده است تاریخچه مفصلی دارد. این نقاشی در سال ۱۹۸۷ در حراجی ساتبیز به قیمت ۵۴ میلیون دلار به یک تاجر استرالیایی فروخته شد، اما او به دنبال مشکلات اقتصادی مالکیت این اثر را به حراجی بازگرداند. در سال ۱۹۹۰، حراجی ساتبیز این نقاشی را به موزه «گتی» در کالیفرنیا فروخت. با این که معلوم نیست این موزه چه مبلغی را برای خریداری این اثر پرداخت کرده است، اما احیانا قیمت آن نزدیک به ارزش نقاشی در سال ۱۹۸۷ بوده است. این اثر حالا یکی از آثار مهم موزه «گتی » به حساب می آید.
۹. «مرد جوان و گل گندم»، ۴۷ میلیون دلار، سال فروش ۲۰۲۱


نقاشی «مرد جوان و گل گندم» در نوامبر اخیر با قیمت غافل گیرکننده ۴۷ میلیون دلار به فروش رسید. ارزش تقریبی این اثر بین ۵ الی ۷ میلیون دلار ارزیابی شده بود. «ون گوگ» این نقاشی را در هفته های پایانی زندگی اش در «اور سور اواز» خلق کرد.
۱۰. «آفتاب گردان ها»، ۴۰ میلیون دلار، سال فروش ۱۹۸۷


این نقاشی در سال ۱۹۸۷ و زمانی که افزایش قیمت آثار هنری به تازگی شروع شده بود فروخته شد. این اثر یکی از هفت نقاشی طبیعت بی جان آفتاب گردان است که «ون گوگ» در «آرل» خلق کرد.
زمانی که این نقاشی در کریستیز عرضه و به قیمت ۴۰ میلیون دلار به فروش رسید، رکورد گران ترین اثر هنری فروخته شده در کریستیز را شکست.
البته دو نقاشی دیگر از «ون گوگ» نیز به قیمت ۴۰ میلیون دلار فروخته شده اند: «مادام ژینوکس» که در سال ۲۰۰۶ به فروش رسید و «درختان حیاط آسایشگاه» که در سال ۲۰۱۹ فروخته شد.
منبع:

1401/02/19
10:01:50
5.0 / 5
539
تگهای خبر: هنر , هنرمند , هنرمندان , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو