محسن شریفیان با سایت رسمی سیامك یزدانجو مطرح كرد؛

کارهای مهمی در موسیقی نواحی دارم

کارهای مهمی در موسیقی نواحی دارم

سایت رسمی سیامک یزدانجو: سرپرست و آهنگساز گروه لیان بوشهر در تشریح تازه ترین کارهای خود درباره انجام چند کار پژوهشی در زمینه موسیقی آیینی و مذهبی بوشهر، برگزاری کنسرت در اسکاتلند و چند پروژه دیگر سخن گفت.محسن شریفیان سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی لیان بوشهر که مدتی پیش نیز در جشنواره فرهنگی هنری ایران در مالزی به اجرای چند قطعه ویژه در روز ملی خلیج فارس پرداخته بود، در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص برنامه ریزی خود برای برگزاری کنسرت در تهران و شهرهای دیگر توضیح داد: طی سالهای اخیر نهایت تلاشم را انجام دادم تا بواسطه حضور همراهانم در گروه موسیقی «لیان» بوشهر و تجربیاتی که در زمینه پژوهش داشتم کنسرتهای مختلفی را در تهران و شهرهای دیگر برگزار کنم که بتواند به سهم خود اشاعه دهنده جریانی از موسیقی باشد که دربرگیرنده جذابیت ها و ارزشمندی های موسیقی اقوام ایران خصوصاً منطقه بوشهر باشد. موسیقی هایی که هم برای پژوهشگران می تواند دارای جذابیت باشد و هم برای سایر اقشار جامعه حال خوب و انرژی مثبتی را بواسطه ارزش های موسیقی کشورم منتقل کند. البته مدتی است که روند برگزاری کنسرت ها در پایتخت متوقف شده که امیدوار هستم بواسطه همراهی مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانم در قالب قوانین به فعالیت خود ادامه دهم.
شریفیان اشاره کرد: من اساساً اهل هیاهو و حاشیه نیستم ولی چون گاهی از دلم حرف می زنم بدین سبب ممکنست حرف هایم در بعضی از مواقع سبب سوتفاهمات و سو برداشت هایی شود که واقعاً هیچ نیت منفی در آن وجود ندارد و همه آن از سر دلسوزی و خیرخواهی است. من از سال ۱۳۶۴ تا حالا مشغول برگزاری کنسرتهای مختلفی برای مردم کشورم هستم و در طول این مدت هم نهایت تلاش خودرا به کار گرفتم هم در ایران و هم در کنسرتهای خارج کشور تحت قوانین و مقرراتی که به آنها واقفم به اجرای برنامه بپردازم، بدین سبب هیچ گاه برنامه ریزی برای آنچه روی صحنه حرف می زنم نداشتم و اگر بعضاً پیش می آید که مشکلی ایجاد می شود بطور قطع بدون نیت قبلی بوده که امیدوار هستم این مطلبی که گفتم سبب رفع سوتفاهم ها شود. الان هم مانند همیشه مشتاقانه متقاضی برگزاری کنسرت هستم و این را هم می دانم که در کنسرتهای گذشته مشکلاتی پیش آمده که به اعتقاد من فقط و فقط از احساسات سرچشمه می گیرد و گاهی اوقات موجب می شود که من در طول اجراها احساساتی بشوم. شرایطی که بطور قطع مایل نیستم باردیگر ایجاد کننده سوتفاهم باشد.
این نوازنده نی انبان که طی سالهای اخیر کتاب پژوهشی و پرطرفدار «اهل ماتم» را در دسترس مخاطبان قرار داده در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: بعنوان یک هنرمند ایرانی که در تمام این سال ها با تمام وجودم تلاش کردم تا بعنوان یک هنرمند حوزه موسیقی کارهای مختلفی را در عرصه های مختلف آیینی و ملی انجام دهم که تولید چند قطعه با کلیدواژه خلیج فارس، انتشار کتاب «اهل ماتم»، حضور در گروه موسیقی پروژه هایی چون «مختار نامه» فقط بخش کوچکی است که محسن شریفیان بعنوان فرزند ایران زمین انجام داده است. بدین سبب محروم شدن از آنچه در قالب کنسرت ها صورت می گیرد برایم بسیار غم انگیز است چون من خودرا فرزند ایرانی می دانم که در آن نامزد دریافت جایزه کتاب سال شدم و کوشیده ام به سهم خود معرف درستی از کشوری باشم که با تمام وجودم به آن عشق می ورزم.

سرپرست گروه لیان بوشهر در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: خیلی دوست دارم که تعدادی از دوستان من را بعنوان بیگانه نگاه نکنند. من و شما بطور قطع در یک خانواده بزرگی به نام ایران قرار داریم که اگر گاهی شرایطی برای سوتفاهم به وجود می آید نباید آنرا در قالب دشمنی نگاه کنید. من هیچ گاه در زندگی ام کار سیاسی انجام نداده ام و نخواهم داد. من در خیلی از موارد پیش آمده که با پیشنهادات رنگارنگی مواجه بودم اما همیشه اهتمام کردم برمبنای مقررات کشورم فعالیت کنم و حال مردم کشورم را خوب کنم. موسیقی ما، موسیقی نشاط است که تلاش می کند با ایجاد نشاط معرف خوبی از فرهنگ و هنر سرزمینی باشد که باید به مردمانش افتخار کرد.
وی درباره دیگر کارهای پژوهشی اش در زمینه موسیقی توضیح داد: مدتی پیش بود که در ادامه کارهای پژوهشی که پیرامون موسیقی منطقه جنوب داشتم، اثری را در قالب یک مجموعه موسیقایی مشتمل بر پژوهش هایم در زمینه موسیقی منطقه دیلم را آماده کردم که مقرر است به زودی توسط انتشارات ماهور پیش روی مخاطبان و پژوهشگران قرار گیرد. این موسیقی متمرکز بر موسیقی کنگان است که دربرگیرنده گونه های متفاوتی از موسیقی بوشهر است که به تم های لری نزدیکی بیشتری دارد و مشتمل بر ملودی هایی است که مردم این منطقه در آیین های مذهبی، آیین های باستانی و فرهنگ عامه از آنها استفاده می نمایند. این در حالیست که استفاده از هنرمندان بومی منطقه همچون خاصیت های این آلبوم است که متاسفانه مدتی پیش هم یکی از نوازندگان شاخص این منطقه فوت کرد.
شریفیان اضافه کرد: بعد از برگزاری مجموعه کنسرت هایی که در قالب جشنواره فرهنگی هنری ایران در مالزی داشتیم و تلاشمان را انجام دادیم تا به نمایندگی از کشورمان چند قطعه هم درباره خلیج فارس اجرا نماییم، تصمیم داریم طی روزهای اینده در یکی از جشنواره های موسیقی کشور اسکاتلند هم شرکت نماییم. در این رویداد موسیقایی هم تلاشمان را انجام می دهیم تا بواسطه ارزشمندی های موسیقی منطقه بوشهر مجموعه های برنامه های پژوهشی و موسیقایی را برای شرکت کنندگان و تماشاگران این فستیوال اجرا نماییم که امیدوار هستم بتواند مورد توجه قرار گیرد.


منبع:

1401/02/28
13:44:13
5.0 / 5
488
تگهای خبر: آلبوم , آهنگ , جشنواره , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو