وزیر ارشاد:

بازگشت به مساجد شعار اصلی وزارت ارشاد است

بازگشت به مساجد شعار اصلی وزارت ارشاد است

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: وزارت ارشاد شعار اصلی فعالیت هایش را نهضت بازگشت به مساجد قرار داده، چونکه معتقدیم فعالیتهای فرهنگی و هنری باید به قلب تپنده حوزه دین بازگردد و مسجد کانون فعالیتهای فرهنگی و هنری شود.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد در اختتامیه نخستین جشنواره شعر نماز جمعه و دومین جشنواره عکس شکوه جمعه اظهار داشت: هرچقدر فعالیتهای فرهنگی و هنری کشور از خاستگاه بومی و دینی فاصله بگیرد، مدیریت امور دشوار می شود، به صورتی که اگر برنامه های فرهنگی و هنری را از مساجد دور نماییم، در راه دستیابی به اهداف متعالی حوزه فرهنگ به موانع برخورد می نماییم.
وی در ادامه بیان نمود: با عنایت به فضایی که از جانب غربی ها در مورد جدایی فرهنگ و هنر از دین به وجود آمده، دمیدن روح دینی در فعالیتهای فرهنگی و هنری بخصوص هنرهای وارداتی دشوار است، از طرفی در صدمه شناسی مدیریت فضای فرهنگ و هنر قائل به این هستم که جدایی فرهنگ و هنر از دین، هزینه ساز بوده و در دولت به دنبال جبران این مساله هستیم.
او افزود: وزارت ارشاد بر همین مبنا شعار اصلی فعالیت هایش را نهضت بازگشت به مساجد قرار داده است، چونکه معتقدیم فعالیتهای فرهنگی و هنری باید به قلب تپنده حوزه دین بازگردد و مسجد کانون فعالیتهای فرهنگی و هنری شود.
اسماعیلی اظهار داشت: سرمایه گذاری در زمینه توسعه فرهنگی مصلی ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در مسافرت استانی به چهارمحال و بختیاری بودجه ای برای توسعه مصلی این استان اختصاص یافت، چونکه مصلی علاوه بر اینکه محلی برای برگزاری واجبات دین به حساب می آید، مکان مهمی برای پیوند فرهنگ و دین هم بشمار می رود.
وی در ادامه به فعالیتهای قرارگاه محرومیت زدایی حوزه فرهنگ اشاره نمود و اضافه کرد: الان در ۱۱ استان و ۵۰ رشته برای ۴۰ هزار هنرآموز، کلاس های آموزشی در حوزه های مختلف فرهنگی هنری در نظرگرفته شده و به متولیان امر هم تاکید کرده ایم که در برگزاری این کلاس ها و برنامه ها از ظرفیت مساجد و مصلی های شهرها استفاده گردد.
این عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه شعر و سرود فاخر در ایجاد روحیه انقلابی میان اقشار مختلف مردم از تاثیرگذاری بالایی برخوردار می باشد به "استقبال از سرود «سلام فرمانده»" اشاره نمود و اظهار داشت: این سرود کم نظیر که در ایام اخیر مورد توجه نسل نوجوان و جوان قرار گرفته، به خوبی توانسته از عنصر هنری شعر و سرود برای انتقال مفاهیم پرارزش بهره ببرد و در نهایت اجتماع کم نظیر مردمی را در ورزشگاه بزرگ آزادی رقم زد.
او اضافه کرد: این گونه هنرها مایه مباهات است چونکه در این موارد فرهنگ و هنر به خوبی در خدمت معارف دینی قرار می گیرد و از دستاوردهای انقلاب اسلامی این است که هنر به شایستگی در خدمت مفاهیم دینی قرار گرفته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در حاکمیت دینی تمام تلاش خویش را به کار می گیریم تا که مردم در دنیا و آخرت سعادتمند شوند، همینطور تعریف سیاست از نگاه اندیشمند بزرگی چون امام خمینی(ره) استفاده از همه ابزارها برای رسیدن به سعادت است و غربی که دوره افول آن فرا رسیده در مقابل تمام تلاشش را می کند که بگوید، دین حق ورود به اجتماع را ندارد اما تمدن اسلامی نهایت تلاش خویش را می کند مردم را سعادتمند کند و در این خصوص از تمامی ابزارها بهره خواهد برد.
اسماعیلی در ادامه اظهار داشت: رئیس جمهور نهایت تلاش خویش را می کند که خدمتگزار عرصه های دینی باشد و امیدوارم دولت مردمی در این خصوص در کنار رئیس جمهور موفق عمل کند.
وزیر ارشاد در انتها بیان نمود: متاسفانه با حادثه متروپل آبادان، همگی متاثر شدیم. به مردم عزیز آبادان و اهواز این حادثه را تسلیت می گویم و در انتها امیدوارم با افرادی که غیرمسئولانه باعث این فاجعه شدند، نظام اسلامی با اشد مجازات برخورد کند تا دیگر شاهد چنین اتفاقات ناگواری در کشور نباشیم.
همینطور برگزیدگان نخستین جشنواره شعر نماز جمعه و دومین جشنواره عکس نماز جمعه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری نماز جمعه و علیرضا قزوه رئیس مرکز موسیقی صداوسیما در مجتمع فرهنگی آدینه مورد تجلیل قرار گرفتند.
منبع:

1401/03/09
21:36:25
5.0 / 5
523
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , ساز , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو