دبیر مجمع طراحان انقلاب اسلامی:

سفارشی کار کردن در هنر تصویرگری اهمیت دارد

سفارشی کار کردن در هنر تصویرگری اهمیت دارد

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو دبیر مجمع طراحان انقلاب اسلامی اظهار داشت: دنیای هنر، خصوصاً در هنر تصویرگری کار سفارشی کردن مهم می باشد، هنرمند وقتی یک سفارش را قبول می کند باید متعهد به سفارش باشد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، مجتبی مجلسی ظهر چهارشنبه در کارگاه تصویرسازی به مناسبت دهه کرامت گفت: تصویرگری یک فضا و دنیای وسیع و گسترده است و شما می توانید یک حس کاملاً درونی را روی بوم پیاده کنید یا می توانید یک تصویر را با ایده یا داستان یا روایت یا مفهوم بر روی صفحه خروجی بدهید.
وی افزود: بدین سبب تصویرسازی دنیای وسیعی دارد و ما کوشیدیم این دنیای وسیع را به تصویر ایده محور محدود نماییم. در طراحی گرافیک همیشه تصویر ایده محور وجود دارد و مثل دوستان تصویرگر اینقدر دست هنرمند باز نیست که هر چیزی را بتواند در دنیای پوستر جای دهد.
این گرافیست درباره برگزاری کارگاه طراحی گرافیک، اظهار داشت: در این کارگاه تجربه خودم را در دنیای طراحی گرافیکی به تصویرگران انتقال دادم و از آنان خواستم که این انتقال تجربه را یک انتقال از دنیای دیگر به دنیای خودشان بدانند، قرار نبود تجربه من و دنیای من تبدیل به تجربه و دنیای آنان بشود. بلکه قرار بود تجربه مرا کامل گوش کنند و ببینند از کجای تجربه من بعنوان یک گرافیست یا طراح می توانند در دنیای خودشان استفاده کنند و آنرا به کار گیرند.
مجلسی اشاره کرد: در این کارگاه بیان شد که طراحان چگونه به یک تصویر ایده محور می رسند، تمایزها و تفاوت های دنیای تصویرگری و دنیای گرافیک چیست و زیبایی شناسایی ها و جزییات چه تفاوت هایی می کند. یکی از معضلات هنرهای تجسمی در رشته هایی مثل کارتون، تصویرسازی و نقاشی و گرافیک عدم وجود تمایز و مرزبندی است.
وی اضافه کرد: طراحان نمی دانند که کاری که انجام می دهند نقاشی، تصویرسازی یا کارتون است. تمایز پررنگی میان کارهایی که انجام می شود وجود ندارد برای اینکه همیشه زیر سایه نقاشی بزرگ شده و رشته های دیگر (مانند کارتون، تصویرگری و…) زیر سایه نقاشی بال و پر گرفته اند. اساتید هیچ گاه انگیزه به جهت اینکه تمایز بین این رشته ها بگذارند نداشتند و عدم تمایز حالا به مشکل رسیده و سبب لطمه شده است.
این گرافیست اشاره کرد: در این کارگاه به بیان تمایزها پرداختیم و این که وقتی وارد دنیای طراحی می شویم جزییات برایمان مهم نیست و زیبایی شناسی تفاوت پیدا می کند و همان رفتارهای تصویرگری را نمی توانیم در طراحی داشته باشیم.
مجلسی اشاره کرد: در تصویر ایده محور شما نباید با موضوع ساده برخورد کنید، موضوع امام رضا (ع) و دهه کرامت است و می توان از هزاران زاویه به این مساله نگاه کرد، از زاویه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می توان به دهه کرامت و این مساله نگاه کرد و باید توجه کرد حضرت معصومه (ص) یک زن است و این زوایای بیشتری به شما برای طراحی می دهد.
وی درباره آثار سفارشی اظهار داشت: به هر حال در دنیای هنر، خصوصاً در هنر تصویرگری کار سفارشی کردن مهم می باشد، شما وقتی یک سفارش را قبول می کنید باید متعهد به سفارش باشید و حرفه ای بودن این است که شما بتوانید با سفارش کنار بیایید و در مورد یک موضوع به خوبی کار کنید، همیشه نمی توان روی حس و جوشش درونی کار کرد و اگر بخواهید اینطور کار کنید از یک جنبه از هنر مغفول می مانید.


منبع:

1401/03/19
12:52:47
5.0 / 5
380
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو