زیر و بم هنر بازیافت ؛

مهم ترین کار هنرمندان بازیافت جان بخشی به محیط است

مهم ترین کار هنرمندان بازیافت جان بخشی به محیط است

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو اصفهان _ احمد نادعلیان در نشست تخصصی هنربازیافت اظهار داشت: مهم ترین کار هنرمندان فعال در عرصه هنر بازیافت، جان بخشی به محیط است.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، احمد نادعلیان در نشست تخصصی «هنربازیافت» که شامگاه یکشنبه در سالن سعدی حوزه هنری اصفهان برگزار شد، اظهار نمود: تجربه جان بخشی به محیط های متروکه و هنری کردن ساختمان های قدیمی در جزیره قشم و در روستای لافت وجود دارد که خیلی از ساختمان های قدیمی را با استفاده از هنر بازیافت بروز کردیم.
وی افزود: در حوزه نظریه کمتر به هنر بازیافت پرداخته می شود و در سایر کشورها این هنر برای هنرمندان کاربرد عملی و تولید اثر هنری دارد. ساخت حیوانات با ضایعات در خیلی از کشورها مثل برزیل بسیار معمول است اما ساخت حیوانات با ضایعات در فرهنگ ما جنبه بازیافت ندارد.
این هنرمند ضمن اشاره به کاربرد مواد دورریختنی در «هنر بازیافت» اظهار داشت: در خیلی از کشورها بازیافت پلاستیک بسیار معمول است بخصوص در کشورهای اروپایی و آفریقایی بازیافت پلاستیک کارکرد حفظ محیط زیست را دارد.
نادعلیان تصریح کرد: سوالی که در زمینه هنر بازیافت مطرح است این است که آیا هنر بازیافت باید مانا باشد و بعنوان یک اثر هنری ماندگار به آن نگاه کرد یا رسانه محور باشد و نقش آگاهی دهنده به جامعه برای حفظ محیط زیست داشته باشد و البته باید اظهار داشت که در این حوزه ابعاد رسانه محور هنر بازیافت اولویت دارد.
وی ضمن اشاره به خصوصیاتی که یک هنرمند باید داشته باشد اضافه کرد: هنرمند شخصیتی اندیشمند، باهوش، با ذوق و دارای حساسیت اجتماعی دارد و باید یک سیر و سلوک ویژه داشته باشد تا بتواند یک مساله را به خوبی مطرح کند، هنرمند بعنوان یک کنشگراجتماعی باید داری سرمایه اجتماعی و فرهنگی قوی باشد چونکه وقتی یک هنرمند دست به کار معمولی هم بزند بیشتر از دیگران دیده می شود و بنابراین باید توجه بیشتری به مطرح کردن مسائل داشته باشد.
این هنرمند اضافه کرد: مهم ترین وجه هنر بازیافت این است که نشان داده است که چه چیزهایی بیشترین صدمه را به زمین و محیط زیست وارد می نماید. متأسفانه ما بیشتر از آنکه به خود اثر دقت کنیم به مرزبندی هایی که در هنرها وجود دارد توجه می نماییم و با دیدن اثر می گوئیم این جز کدام هنر است.
نادعلیان همینطور مهم ترین کار هنرمندان بازیافت را جان بخشی به محیط عنوان نمود و اظهار داشت: حالا دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که در موادی که در هنر بازیافت استفاده می شود و در مواد مصرفی که تولید می شود تجدید نظر کنند.
وی استفاده مجدد از هر وسیله یا هر چیزی را برای محیط زیست مفید دانست و اظهار داشت: استفاده مجدد از اشیا می تواند باعث پیشگیری از هدر رفت انرژی و منابع شود و همینطور استفاده از مواد غذایی ارگانیک دارای اهمیت است.


منبع:

1401/03/24
08:59:24
5.0 / 5
387
تگهای خبر: هنر , هنرمند , هنرمندان , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو