گزارش یك دیدار فرهنگی؛

مناسبات موسیقایی ایران و عراق گسترش پیدا می کند

مناسبات موسیقایی ایران و عراق گسترش پیدا می کند

سایت رسمی سیامک یزدانجو: مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با مدیرکل امور موسیقی وزارت فرهنگ عراق بر گسترش مناسبات موسیقایی دو کشور ایران و عراق تاکید نمود.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با علاء مجید مدیرکل اداره امور موسیقی وزارت فرهنگ عراق دیدار نمود و ۲ طرف به اشتراکات فرهنگی ایران و عراق و ضرورت همکاریهای میان این ۲ کشور در زمینه موسیقی تاکید کردند.
علاء مجید مدیراداره امور موسیقی وزارت فرهنگ عراق در این جلسه با تاکید به اشتراکات فرهنگی میان ایران و عراق اظهار داشت: ایران و عراق در زمینه مقام های موسیقی اشتراکات زیادی دارند و حتی طرز نواختن و روح موسیقی بین ایران و عراق یکی است و فقط زبان است که متفاوت است. دستگاههای موسیقی که در ایران و عراق استفاده می شود مشترک است. مردم عراق هم علاقه زیادی به موسیقی ایرانی دارند و در خودرو های خود موسیقی ایرانی گوش می دهند.
وی افزود: خوشبختانه میان دولت ها عزم و اراده خوبی برای همکاری وجود دارد و این یک فرصت عالی برای موسیقی هر دو کشور است که بتوانیم همکاریهای عالی و گسترده ای با یکدیگر داشته باشیم. ما در ماه محرم می توانیم از ارکستر سمفونیک که برای حضرت سیدالشهدا (ع) اجراهایی داشته است، دعوت نماییم تا میهمان ما باشند و برای مردم عراق اجرا کنند.
در ادامه، محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای همتای خود به تشریح ساختار فعالیتهای موسیقایی در ایران پرداخت و به معرفی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن موسیقی ایران و شعب استانی آن، خانه موسیقی، هنرستان های موسیقی در ایران، دانشگاه هنر و دانشکده موسیقی در ایران، آموزشگاه های آزاد هنری و فعالیت ارکستر های بنیاد رودکی سمفونیک و ملی و زمینه های همکاری متقابل پرداخت. همینطور معرفی فعالیت گروههای سرود در ایران و جشنواره های موسیقی در ایران همچون جشنواره موسیقی فجر، جشنواره ملی موسیقی جوان و جشنواری موسیقی نواحی از دیگر موارد ذکر شده از جانب اله یاری بود.
مدیرکل دفتر موسیقی تاکید کرد: من مایل هستم که ما به پیوند هنرمندان موسیقی در ایران و هنرمندان موسیقی در عراق کمک نماییم. یکی از زمینه های همکاری ما می تواند حضور گروههای عراقی در جشنواره موسیقی فجر باشد. ما می توانیم در بهمن ماه سالجاری از گروههای عراقی دعوت نماییم تا در جشنواره موسیقی فجر اجرا کنند.
اله یاری اظهار داشت: جشنواره دیگر که در ایران بسیار جشنواره ممتازی است، جشنواره ملی موسیقی جوان است که در آن جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال در بخش های موسیقی ایرانی، موسیقی اقوام، موسیقی کلاسیک غربی و آهنگسازی، مانند یک کنکور از سراسر کشور در این جشنواره شرکت می کنند و به رقابت می پردازند. از امتیازات این جشنواره این است که اساتید برجسته موسیقی در ایران عضو هیأت داوران این جشنواره هستند. این مهم ترین جشنواره استعدادیابی و پرورش نسل جوان در ایران است و خیلی از اساتید معتقدند جشنواره ای اینچنین در منطقه خاورمیانه کم نظیر است.
وی اضافه کرد: جشنواره سوم که برای همکاریهای ما زمینه های مشترکی دارد، جشنواره موسیقی نواحی است که دوره جدید آن سال جاری در شهر کرمان برگزار می گردد و فرصت خوبی وجود دارد که ما بتوانیم چند گروه موسیقی محلی از عراق را در این جشنواره داشته باشیم
محمد اله یاری سپس پیشنهاد همکاری میان هنرستان های موسیقی در ایران و عراق را بیان کرد و اظهار داشت: این آمادگی را داریم که هنرجویان هنرستان های این دو کشور بتوانند با یکدیگر اجراهای مشترک بگذارند. همینطور حوزه دانشگاه هم می تواند در زمینه مبادله استاد و دانشجو و بورسیه های تحصیلی در رشته موسیقی، دیگر حوزه همکاری ما باشد.


منبع:

1401/03/25
08:35:45
5.0 / 5
178
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , جشنواره , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو