روایتی از نظم برآمده از بی نظمی

روایتی از نظم برآمده از بی نظمی

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو رنگ ها... اگر رنگ ها نبودند با جهانی سرد و بی روح رو به رو بودیم و معنای زندگی متفاوت می شد. دیگر طبیعت سبز نبود. گل ها رنگی نبودند. آسمان سفید بود و همه چیز در یک نظم طاقت فرسا و آزاردهنده خلاصه می شد.


به گزارش خبرنگار تجسمی ایسنا، رنگ ها از طبیعت می آیند. طبیعتی که از نظم نوشته شده ای پیروی نمی کند اما هر بَرش رنگ و بویی دارد؛ گویی که انقلاب رنگ ها را شاهد باشیم.
حال همین آشفتگی و البته تنوع رنگ ها را میتوان در نمایشگاه اخیر نگار قیامت با عنوان «سوار بر رنگین کمان» هم دید که به شکلی تداعی گر طبیعت است.
در نگاهی ابتدایی به آثار این هنرمند، با یک بی نظمی و هرج و مرج حاصل از درهم آمیختگی رنگ ها مواجه می شویم. شاید وقتی برای بار اول بازدید از آثار قیامت را آغاز نماییم تنها با تابلوهایی رو به رو شویم که رنگ ها بدون هدف خاصی صرفاً به روی بوم پاشیده شده اند.
در ادامه وقتی بیشتر به آثار توجه می نماییم، ماجرا کمی متفاوت می شود؛ رنگ هایی که پیش تر گویی در بی نظمی تمام به تصویر کشیده شده بودند، همچون رنگ هایی به نظر می آیند که به دفعات بالا در طبیعت، تکرار آنها را مشاهده می نماییم و گویی این امر به عمد توسط هنرمند صورت گرفته است و نکته ای است که او برای هدایت مخاطب خود به سمت طبیعت در دل آثارش جا داده است.نگار قیامت می گوید که در این آثار تمام تلاشش نزدیک شدن به بی نظمی موجود در دل طبیعت و جهانی است که ما هم جزوی از آن هستیم.
در طبیعت و جهانی که امروز میزبان ماست، هر لحظه اتفاقات بسیاری در جریان است؛ از سرازیر شدن یک سطل آب گرفته تا لکه هایی که روی زمین کنار هم قرار می گیرند. در واقع بنا بر آنچه خود قیامت می گوید، نظم چنین رخدادهای طبیعی همیشه برایش جالب بوده است و الان هم در آثاری که خلق کرده، تلاشش این بوده که همان بی نظمی طبیعت را طی یک چالش بزرگ بگونه ای که مصنوعی نباشد و به یک انسجام برسد، با استفاده از رنگ ها به تصویر بکشد.
این هنرمند که ترجیح می دهد مسیر ثابت و مشخصی برای کار کردن داشته باشد، عموما در مسیری قرار می گیرد که کار به او می گوید چگونه پیش برود. در واقع قیامت از آن نظمی که شاید می خواسته به آن غالب باشد تا خلق کند به این بی نظمی رسیده است؛ بی نظمی که بهترین نمونه اش را طبیعت به ما نشان داده است.
با این وجود زمانی که تصمیم او نمایش بی نظمی طبیعت شده است، مدام بر خود تاکید می کرده که درگیر نظم نشود ولی با این وجود گمان می کند که هنوز هم نشانه هایی از نظم در آثارش دیده می شود.
که البته این مساله می تواند به این علت باشد که طبیعت هر چقدر هم که از یک نظم و قانون مشخص پیروی نکند اما در نهایت در عین بی نظمی و شلوغی که در آن جریان دارد، یک نظم ثابت حاکم است.
«من هنوز این نظم را می بینم و شاید اگر باردیگر این مسیر را ادامه دهم از این بی نظم تر عمل کنم. البته بی نظمی این نیست که هر چه را خواستیم بکشیم؛ چون نتیجه می تواند خیلی بد شود. پس بگونه ای باید آن بی نظمی را کنترل نماییم. البته شاید این حرف من تضاد داشته باشد ولی این تضاد در درون خود من هم هست.»
در نظر گرفتن این تعاریف، ما را به نیازِ بیشتر و بیشتر تماشا کردن و تأمل در آثار قیامت می رساند. در واقع امکان دارد هر بار که به آثار او نگاه می نماییم معنی و مفهوم متفاوتی را از آنها متوجه شویم؛ همان گونه که تماشای این آثار برای خودش هم هر بار معنای متفاوتی را به همراه دارد. قیامت گاه در لحظه و بدون هیچ پیش فرض قبلی، اثری را خلق و یا مواردی را به آن اضافه می کند. شاید بعدا تمام جزئیات را به خاطر نیاورد و همه چیز در ارتباط با لحظه خلق باشد.
او می گوید: «حتی گاهی لحظه ای که گمان می کردم کار خراب شده، درست لحظه آخر کار بود؛ چون در آن لحظه دیگر فکری باقی نمانده و آنجا اوج بی نظمی مد نظر است. حالا فقط لکه هایی را می خواهی برای خراب کردن، ولی همان لکه ها آنقدر طبیعی و غیرعامدانه است که گویی کلیه چهارچوب ها را حذف کرده ای. این کار سختی است و تنها با نزدیک شدن به ناخودآگاه ممکن می شود.»
نمایشگاه «سوار بر رنگین کمان» مجموعه ای از نقاشی ها آبستره نگار قیامت است که تا ۲۱ تیرماه امکان بازدید از آنها در گالری «اعتماد» همه روزه بجز دوشنبه ها از ساعت ۱۲ تا ۸ امکان پذیر است.
کلیه مطالب مندرج در این گزارش به تأیید هنرمند رسیده و عکس ها هم توسط خود وی در اختیار ایسنا قرار داده شده است.
در رزومه کاری نگار قیامت نمایشگاه های زیر دیده می شود:
۱۴۰۱ سوار بر رنگین کمان - گالری اعتماد- تهران
۱۳۹۶ رویکرد - گالری جرجانی - تهران - ایران
۱۳۹۵ بیگانگان - گالری جرجانی - تهران - ایران
۱۳۹۴ رسواگر - گالری جرجانی - تهران - ایران
بعضی از نمایشگاه های گروهی
۱۳۹۹ نمایش گروهی گالری اعتماد با همکاری فضای هنری هشت چشمه - کاشان - ایران
‏۱۳۹۶ Beyond the Exhibit، کیوریتورها: شهرام انتخابی - آسیه سلیمیان - Katharina Maria Raab Galerie - برلین - آلمان
منبع:

1401/03/30
23:46:24
5.0 / 5
456
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو