با حضور معاون وزیر ارشاد؛

راه اندازی مینی مالیسم و کانسپچوال آرت در موزه هنرهای معاصر

راه اندازی مینی مالیسم و کانسپچوال آرت در موزه هنرهای معاصر

سایت رسمی سیامک یزدانجو: آیین افتتاح نمایشگاه مینی مالیسم و کانسپچوال آرت عصر سه شنبه 31 خردادماه با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی در موزه هنرهای معاصر تهران انجام شدبه گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آئین افتتاح نمایشگاه «مینی مالیسم و کانسپچوال آرت» سه شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۱ با حضور محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا سهرابی مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی، عبادرضا اسلامی کولایی مدیر موزه هنرهای معاصر تهران و تعدادی از هنرمندان و هنردوستان در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار گردید.
در شروع این مراسم، عبادرضا اسلامی کولایی مدیر موزه هنرهای معاصر پشت تریبون آمد و اظهار داشت: در این زمان هنرمندان بی شماری مدت با ما تماس و ارتباط گرفتند؛ خصوصاً وقتی متوجه شدند که مقرر است گنجینه ای از موزه هنرهای معاصر به نمایش دربیاید، این ارتباطات بیشتر هم شد. از همه هنرمندان که همیشه همراه ما بوده اند، تشکر می کنم. همین طور از جناب آقای مهندس سالاری که فضای مناسبی را بوجود آورده اند تا ما به آسانی بتوانیم برنامه هایمان را برگزار نماییم، صمیمانه تشکر می کنم. این فضا خصوصاً بعد از انتخاب جناب آقای سهرابی به عنوان مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی، مناسب تر هم شد.
کولایی اضافه کرد: جنبش هایی که در اواسط قرن بیستم نگاهی جدی تر به هنر داشتند، تعریف استاندارد هنر را قبول نداشتند و بیشتر به فلسفه و ایده هنر توجه کردند. به نظر می آید که این جنبش ها پرسش سختی را برای تاریخ هنر مطرح کرده اند و آن این که ماهیت اثر هنری در شیء بودن است یا در اندیشه پشت آن؟
وی خاطرنشان کرد: یکی از خاصیت های خوب این نمایشگاه، پیش آمدن فرصتی برای پژوهشگران است که بار دیگر به حوزه تاریخ هنر رجوع و دیدگاه های تازه را رصد کنند. در این نمایشگاه ۳۸ اثر برای نخستین بار از گنجینه موزه هنرهای معاصر بیرون آمده و به معرض نمایش گذاشته شده است. چند اثر از چیدمان درستی برخوردار نبودند که خوشبختانه با تلاش همکارانم، این آثار نیز از چیدمان صحیح و مناسبی برخوردار شدند.
کولایی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: امیدوار هستم تا آخر سال بتوانیم قسمتی از گنجینه موزه هنرهای معاصر را بصورت دائمی افتتاح نماییم.
در بخش دیگری از این مراسم، بهرنگ صمدزادگان کیوریتور نمایشگاه «مینی مالیسم و کانسپچوال آرت» اظهار داشت: از تمام همکارانم در موزه هنرهای معاصر تشکر می کنم؛ هم از مدیریت سابق موزه و هم از مدیریت جدید سپاسگزارم که عزم راسخی برای برگزاری این نمایشگاه داشتند. همه همکارانم برای برگزاری این نمایشگاه از جان مایه گذاشتند.
وی ادامه داد: باید بگویم که تیم موزه هنرهای معاصر، فوق العاده حرفه ای است و من از همکاری با این دوستان لذت بردم. این تیم، یکی از بهترین تیم هایی است که من در طول زندگی ام تجربه همکاری با آنرا داشته ام. تیم موزه، بسیار کارآمد، دلسوز و حرفه ای است.
وی افزود: برای شخص من نخستین اهمیت این نمایشگاه، ایجاد نقطه آغازی است به جهت اینکه آثار گنجینه به نمایش درآیند و ما بتوانیم این آثار را زنده نگه داریم و احیا نماییم. خیلی از جوانان و دانشجویان ما در حسرت دیدن چنین آثاری به سر می برند و ممکنست برای تماشایشان هزینه زیادی کنند و به خارج بروند تا بتوانند آنها را از نزدیک ببینند.
صمدزادگان بیان کرد: ما در جامعه هنری ایران با جریان زیباشناسانه هنر مدرن یا هنر انتزاعی و احساس گرا آشنایی بیشتری داریم اما آنچه کمتر با آن آشنا هستیم، جریان ضد استتیک است. جریانی که در میانه قرن بیستم به دلیلهای مختلف به وجود آمد و منجر به بروز انتقادات ضد زیبایی شناسی مدرن شد. شکل گیری این جریان، دو نتیجه مهم به دنبال داشت: یکی ایجاد جریان مینی مالیسم که می خواست هنر را در قالب ساده ترین و بنیادی ترین عناصر خلاصه کند و دیگری شکل گیری جریان کانسپچوال آرت که شیء هنری را کنار می گذاشت و به ایده اهمیت می داد.
وی همین طور اظهار داشت: جریان استتیک؛ تز، جریان ضد استتیک؛ آنتی تز و جریانی که حالا در آن به سر می بریم، یک سنتز به شمار می آیند. پژوهشگران، دوران فعلی را دوران پست کانسپچوال می نامند. هنر امروز هم شامل زیبایی شناسی مدرن و هم شامل کانسپچوالیسم می شود؛ باوجود این، هیچیک از این دو، هدفش نیست.
پس از اختتام سخنان بهرنگ صمدزادگان، نمایشگاه «مینی مالیسم و کانسپچوال آرت» در بین استقبال پرشور مخاطبان بصورت رسمی راه اندازی شد.
صمدزادگان در طول بازدید محمود سالاری و عبدالرضا سهرابی از نمایشگاه، در کنارشان حضور داشت و توضیحات مربوط به هر اثر را به آنها ارائه می داد.
نمایشگاه «مینی مالیسم و کانسپچوال آرت» شامل قسمتی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران است که در آن بیش از ۱۲۰ اثر از ۳۴ هنرمند به نمایش درآمده است.
سل له ویت، جوزف کاسوت، جان بالدساری، اد راشا، یان دیبتس، دنیس اُپنهایم، برنار وُنه، شوساکو آراکاورا، مارسل دوشان، گیلبرت و جرج، دانلد جاد، رابرت اسمیتسون، میکله زازا، برند و هیلا بکر، گرفان الک، ژاکلین وینزور، تری اتکینسون و مایکل بالدوین، بورلی پپر، پیتر استرویکن، من ری، میشل آن جلو پیستولتو، رابرت موریس، مارسل بروتهرس، میشل استوارت، راجر ولش، دن فلاوین، کیت سونیر، اد راینهارد، اگنس مارتین، دیتر روث، کریستو و ژان کلود، فرانک استلا، گوردون ماتاکلارک و دنیل اسپوئری، ازجمله هنرمندانی هستند که آثارشان در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.
علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند تا تاریخ ۲۷ شهریور ماه امسال، همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۸ به موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند.


منبع:

1401/04/03
17:44:42
5.0 / 5
437
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو