نگاهی به خالقان امپرسیونیسم

آنها هنوز خریدار دارند!

آنها هنوز خریدار دارند!

سایت رسمی سیامک یزدانجو: امپرسیونیسم به عنوان یکی از مشهورترین جنبش های هنری جهان شناخته می شود و حتی بعد از گذشت سال ها علاقه مندان برای تماشای آثار هنرمندان برجسته این جنبش به موزه ها و گالری ها می روند یا مبالغ هنگفتی برای خرید آنها در حراجی ها می پردازند.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، در حوالی سال ۱۸۷۰ جهان هنر در غرب با ظهور «امپرسیونیسم» یک جنبش هنری پیشرو، گرفتار تحول عظیمی شد. «امپرسیونیسم» در فرانسه و توسط گروهی از هنرمندان بی نظیری به وجود آمد که قصد داشتند مقررات سنتی هنر را برای دستیابی به روشی نوین رها کنند.
این سبک که استفاده از ضربات سریع قلمو و به کارگیری روش ویژه ای از رنگ را می طلبید، به هنرمندان کمک کرد بتوانند لحظات زودگذر زندگی روزمره را به تصویر بکشند.
با آنکه هنرمندان مختلفی در شکل گیری این جنبش موثر بودند، اما آثار هنرمندان اندکی در یک قرن اخیر ماندگار شده اند. در ادامه با تعدادی از مهم ترین چهره های «امپرسیونیسم» آشنا می شوید:

«کامی پیسارو» (۱۹۰۳-۱۸۳۰)


«پیسارو» اهل جزیره «سن توماس» بود و مسن ترین نقاش در گروه هنرمندان امپرسیونیست محسوب می شد. «پیسارو» همین طور تنها هنرمندی بود که آثارش را در هر هشت نمایشگاه امپرسیونسیت ها به نمایش گذاشت. این نقاش نیز همچون سایر هنرمندان هم عصرش منظره ها و اشخاص را در وضعیت طبیعی و با بهره گیری از ضربات سریع قلمو به تصویر می کشید. «پیسارو» همین طور نقش تاثیرگذاری به عنوان آموزگار هنرمندان مهمی همچون «پل سزان» ایفا کرد. بعلاوه، او یکی از معدود هنرمندان امپرسیونیستی بود که جنبش بعدی یعنی «پست امپرسیونیسم» را نیز تجربه نمود و از روش هایی همچون نقطه چینی بهره برد.

«ادگار دگا» (۱۹۱۷-۱۸۳۴)


«دگا» به رغم سایر امپرسیونیست ها شیفته نور و طبیعت نبود. در عوض، او ترجیح می داد سوژه هایی صمیمانه تر را در فضای بسته به تصویر بکشد.
او علاوه بر نقاشی و طراحی در حوزه های مجسمه سازی و چاپ نیز فعالیت داشت.

«آلفرد سیسلی» (۱۸۹۹-۱۸۳۹)


«سیسلی» در پاریس متولد شد. وی در اوایل فعالیت هنری اش با «رنوار» و «بازل» دوست شد و در نهایت به یکی از اعضای اصلی گروه امپرسیونیست ها تبدیل شد. او نیز همچون سایر هنرمندان به خلق نقاشی در فضای باز روی آورد و اغلب منظره های روستایی فرانسه را به عنوان سوژه انتخاب می کرد. با آنکه نام او زیر سایه نقاشان هم عصرش کمرنگ شد، اما همچنان به عنوان یکی از چهره های کلیدی جنبش «امپرسیونیسم» بشمار می رود.

«کلود مونه» (۱۹۲۶-۱۸۴۰)


«مونه» نقاشی است که بیشترین ارتباط با «امپرسیونیسم» را دارد. او تابلو نقاشی «تاثیر (ایمپرشن)، طلوع آفتاب» را در سال ۱۸۷۲ خلق کرد. در این نقاشی منظره خیلی از خاصیت های اصلی این جنبش همچون ضربه قلمو و تمرکز بر نور را می توان مشاهده کرد. او این نقاشی را در سال ۱۸۷۴ در اولین نمایشگاه امپرسیونیست به نمایش گذاشت. البته «مونه» به جز این نقاشی برای خلق آثار هنری دیگری همچون مجموعه مشهور «نیلوفرهای آبی» تحسین می شود.

«ماری براکموند» (۱۹۱۶-۱۸۴۰)


«ماری» هنرمندی بود که با توقعاتی که در آن دوره برای زنان تعریف شده بود، مبارزه کرد و در نهایت به یک نقاش تحسین شده تبدیل شد. با آنکه با یک نقاش ازدواج کرد، اما همسرش سبک امپرسیونیسم را تایید نکرد و اغلب منتقد آثار او بود. «ماری»، خوشبختانه توسط «مونه» و «دگا» تعلیم دید و آثار قابل توجهی خلق کرد.

«پیر آگوست رنوار» (۱۹۱۹-۱۸۴۱)


«رنوار» برای خلق پرتره های دوستان، سایر هنرمندان و اعضای خانواده اش مشهور بود و بیشتر به عنوان یک نقاش پرتره شناخته می شود. او بیشتر سوژه هایش را در فضای باز نقاشی می کرد و اغلب تابش نور خورشید بر آنها را می توان مشاهده کرد.

«برت مویسو» (۱۸۹۵-۱۸۴۱)


«مویسو» در جهان هنر مردسالار توانست خودرا به عنوان یک نقاش امپرسیونیست جا بیاندازد. او تابلوهای نقاشی رنگ روغن کوچک خلق می کرد.

«فردریک بازیل» (۱۸۷۰-۱۸۴۱)


اگرچه «بازل» تا سن ۲۸ سالگی زندگی کرد اما از دوستان صمیمی نقاشان امپرسیونیست بود و تاثیرات مهمی نیز در این جنبش ایجاد کرد. وی در مدت کوتاهی که به عنوان یک هنرمند فعالیت داشت آثار قابل توجهی خلق کرد. پرتره ها مشهورترین آثار او محسوب می شوند.

«مری کسات» (۱۹۳۶-۱۸۴۴)


«کسات» در ابتدا توسط «ادگار دگا» به نقاشان پاریس معرفی گردید و در نهایت در یک جنبش مردمحور فرانسوی نقش کلیدی را ایفا کرد. «کسات» بیشتر برای علاقه به خلق تصاویر زنان و کودکان شناخته می شود. اغلب این آثار مادرهای ساکت و یا مادرها و دخترانشان را در کنار یکدیگر به تصویر می کشند.

«گوستاو کایبوت» (1890-1848)


آثار «کایبوت» کمی واقع گرایانه تر محسوب می شدند، با اینحال از او به عنوان یکی از چهره های اصلی جنبش امپرسیونیسم یاد می شود.
این گروه از هنرمندان با کمک یکدیگر به پیشرفت و محبوبیت جنبش امپرسیونیسم کمک کردند.




منبع:

1401/04/18
08:50:47
5.0 / 5
154
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو