حسین احصایی:

دیوارهای بیشتری از شهر را نقاشی کنید

دیوارهای بیشتری از شهر را نقاشی کنید

سایت رسمی سیامک یزدانجو: دیوارنگاره ها و طرح هایی که اجرائی می شوند، از مواردی هستند که با خاصیت های بصری خود با شهروندان ارتباط برقرار کرده و در ذهن مردم ماندگار می شوند. این المان شهری اما امروزه نقش کمرنگ تری پیدا کرده و این درحالی است که برخی راهِ نجاتِ شهر برای بهبود کیفیت ظاهری آنرا در همین دیوارنگاره ها می دانند.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، حسین احصایی، نقاش و هنرمند کالیگرافی همچون هنرمندانی است که طی تجربه فعالیت و شاگردی کردن در کنار همچون هنرمندانی چون هانیبال الخاص و سید جمال الدین خرمی نژاد را دارد، با اشاره به سابقه طولانی نقاشی دیواری، از کاهش محسوس آن صحبت می کند.

نقاشی دیواری به شکل محسوسی کاهش یافته

حسین احصایی با اشاره به این که قدمت نقاشی دیواری سابقه طولانی دارد و به گذشته های بسیار دور برمی گردد، می گوید: «نقاشی دیواری، قدمت طولانی دارد که تعدادی از آثار برجسته دراین زمینه را می توان بر روی دیوارهای کلیساها، مساجد و... شاهد بود. آثار میکل آنژ نیز جزو قوی ترین آثار دیوارنگاری است که از سالهای دور به یادگار مانده. در ایران نیز دیوارنگاری های بزرگی از هنرمندان بزرگ به جا مانده که بسیار باارزش هستند.»

او با اشاره به آثار برجسته دیوارنگاری پس از انقلاب اظهار می کند: «هنرمندان بزرگی پس از انقلاب نیز پا به عرصه گذاشتند و توانستند آثار قابل توجهی را در این زمینه به ثبت برسانند. هانیبال الخاص، جزو اساتیدی است که در حوزه نقاشی دیواری هنرمند بزرگی بوده و من نیز سعادت شاگردی کردن نزد ایشان را داشتم.»

این هنرمند نقاش با انتقاد از این که هنر نقاشی دیواری مدتی می شود متوقف شده و مانند سالهای قبل نیست، بیان می کند: «در حال حاضر کارهای نقاشی دیواری به شکل محسوسی کاسته و متوقف شده است. لازم است تا باز هم به این هنر نگاه ویژه ای شود. خیلی از هنرمندان آثار خودرا در گالری ها و نمایشگاه ها به معرض نمایش در می آورند و از دید عموم مردم و مخاطب ها به دور است. در صورتیکه نقاشی دیواری را عموم مردم می بینند و با اثر هنرمند، افراد بیشتری آشنا می شوند.»

آشنایی بیشتر شهروندان با هنر بوسیله دیوارنگاری های هنری

احصایی همین طور با اشاره به این نکته که شهروندان بوسیله دیوارنگاری بیشتر با هنر آشنا می شوند، می گوید: «استفاده از دیوارنگاره های هنری کمک می نماید تا چشم شهروندان با هنر آشنا شود و آثار هنرمند تنها در مکان هایی مانند نمایشگاه و گالری در معرض نمایش قرار نگیرد. هم اکنون نیز تعدادی از آثار هنری حجمی را در سطح شهر می بینم احساس خوبی به آنها دارم. چون موجب می شود آثار هنرمندان به بهترین شکل ممکن نظر مخاطب را جلب نماید. باید از چنین ظرفیت هایی کمال استفاده گردد و از هنرمندان کشور بهره مند شد تا هم مردم و هم هنرمند بصورت دو جانبه از این مساله احساس رضایت کنند.»

بگفته احصایی استفاده از آثار هنرمندان بزرگ در زیبا و رنگی شدن شهر و روح بخشیدن به آن، بسیار اثرگذار می باشد، بنابراین: «کارهای زیباشناسانه در سطح شهر باید افزایش پیدا کند. استفاده از آثار هنرمندان بزرگ و بهره بردن از کارهای فاخر آنها بار هنری شهر را به میزان زیادی بالا خواهد برد. همین طور حرکت به سمت مدرن شدن آثار بزرگان نیز می تواند از نظر بصری تاثیر قابل توجهی بر روی نگاه مخاطب و شهروندان بگذارد. بر کسی پوشیده نیست که زنده کردن اثر یک هنرمند بسیار کار خوبی است. بسیاری، هنرمندان بزرگ کشور را نمی شناسند؛ اما وقتی کار آنها بر روی دیوار آورده شود مخاطب کنجکاور شده و پیگیر خالق اثر خواهند شد. باید از این موقعیت برای حمایت هنرمندان بزرگ کشور استفاده گردد.»

نجات شهر خاکستری با دیوارنگاره های رنگی

این هنرمند کالیگرافی با اشاره به این که تاثیر رنگ نیز می تواند بر کیفیت آثار دیوارنگاری اثرگذار باشد، می گوید: «آثار باید حاوی رنگ باشند. فضای شهر، خاکستری است و استفاده از رنگ های شاد می تواند از خاکستری بودن شهر بکاهد و به آن روح بدمد. اتفاقی که در نهایت کمک می نماید تا در ضمیر ناخودآگاه شهروندان نیز اثر بگذارد. استاد هانیبال الخاص نیز زمانی که به ما آموزش می داد تاکید داشت در کارهایی که انجام می دهیم برای رنگ اهمیت قائل شویم و از رنگ های شاد استفاده نمائیم.»

او بر این باور است که دعوت از هنرمندان بزرگ برای دیوارنگاری در شهر موجب می شود تا سطح کیفی این هنر نیز بالا برود؛ همانطور که در هنر فرش شاهد این مساله هستیم: «اگر از هنرمندان بزرگ برای دیوارنگاری استفاده شود؛ هنرمندان کشور نیز مانند هنرمندان بزرگ دیوارنگاری جهان شناخته خواهند شد و همانطور که هنرمندان فرش در ایران و جهان حرفی برای گفتن دارند؛ هنرمندان دیوارنگاره نیز برای ‎شان این اتفاق رخ خواهد داد.»
حسین احصایی


منبع:

1401/06/28
11:38:22
5.0 / 5
165
تگهای خبر: آموزش , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو