هنرهای تجسمی مجازی نفس می کشد

هنرهای تجسمی مجازی نفس می کشد

سایت رسمی سیامک یزدانجو: حدودا سه ماه از زمانی که گالری ها نمایشگاهِ حضوری برگزار کردند، می گذرد و تعداد قابل توجهی از این محلهای فرهنگی و هنری هنوز هم درهای خودرا به روی بازدیدکنندگان باز نکرده اند. این اتفاق در حالی رخ داده که با برگزاری نمایشگاه های آنلاین از طرف برخی گالری ها مانند شیرین، اعتماد، طراحان آزاد و... بنظر می رسد که جریانِ هنرهای تجسمی این روزها بصورت مجازی نفس می کشد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، اقتصادِ هنرهای تجسمی در ایران اقتصادِ تازه متولدی است که نبضِ آن به دست گالری داران، حراجی های داخلی و خارجی و موزه ها قرار دارد. گالری ها در این میان هر ماه با میزبانی نمایشگاه های انفرادی و گروهی از هنرمندان مختلف به عنوان یکی از اقشار تأثیرگذار در جریان این اقتصاد حضور دارند. ناآرامی های کشور سبب شد تا برخی مدیران این مکانهای فرهنگی و هنری اعلام کنند که تا رسیدنِ شرایط مناسب نمایشگاهی برگزار نخواهند کرد. امروز سه ماه از این اعلام ها می گذرد و هنوز هم اغلب گالری های شهر تهران نمایشگاهی بصورت حضوری برگزار نکرده اند، با این وجود برای متوقف نشدنِ جریانِ اقتصاد هنر، مدیران این مراکز نمایشگاه هایی را بصورت مجازی در سایت های خود در نظر گرفته اند.
در ادامه این گزارش نگاهی خواهیم داشت به نمایشگاه های مجازی که این روزها در بعضی گالری ها برقرار است.

گالری طراحان آزاد

گالری طراحان آزاد این روزها نمایشگاهی گروهی باعنوانِ «در گیومه» را به نمایش گذاشته که برای بازدید باید به سایت گالری رجوع کنید. سعید اسکندرفر، احمدرضا احمدی، معصومه مظفری، آزاده مدنی و... همچون هنرمندان این نمایشگاه هستند.

در بیانیه این نمایشگاه گروهی آمده است: «در کشاکش میل به زندگی که گویا ذات بشر است و حُب جان که حالا لازمه اش جدایی و انزواست، گاه فرصتی به دست می آید برای نظاره به خود و به دیگری. حالا که هر یک به تنهایی بر قایق خود نشسته و تن به حرکت دایره وار حیات داده ایم که امیدی به تغییرش نیست، زمان آنست که نگاهی دوباره بیندازیم به داشته هایمان. قسمتی از دارایی ما (طراحان آزاد) دوستی با هنرمندانی است که چند سال یکبار آثارشان را در قالب نمایشگاهی انفرادی عرضه نموده اند. در این فرصت بر آن شدیم که هر هفته بر یکی از آنان نوری تازه بتابانیم. از هرکدام خواستیم که آخرین سه اثرش را در اختیار گیومه قرار دهد (گیومه نامی است که برای این پروژه انتخاب شده). خواه ناخواه این مجموعه لااقل دارای یک خصوصیت مشترک خواهد بود و آن تاریخ خلق اثر است. همه آنها در دوران بحران انسانی که بدنبال بیماری همه گیر پدید آمده است شکل گرفته اند و بی شک حاوی احساسات و واکنش هنرمندانه در چنین لحظاتی هستند. ما امیدواریم طرح گیومه تنها به انتشار سه اثر از هنرمند خلاصه نشود. بلکه همین طور بتواند برانگیزاننده گفتگوهای چندجانبه گردد.»

گالری شیرین

گالری شیرین هم میزبان نمایشگاهی مجازی از آثار سینا رضایی است که در سایت این مکان فرهنگی و هنری به نمایش درآمده است. در این نمایشگاه تعدادی از تابلوهای نقاشی این هنرمند در معرض دید علاقه مندان قرار داده شده است.

گالری آرتیبیشن
سایت گالری آرتیبیشن نشان داده است که این مکان فرهنگی و هنری اگرچه نمایشگاهی بصورت مجازی و حضوری برگزار نکرده، اما همچنان فروش آنلاین خویش را برپا نگه داشته است.

گالری اُ

گالری اُ همچون گالری هایی بشمار می رود که با تعطیلی نمایشگاه های حضوری، به نمایشِ مجازی آثار هنرمندان توجه داشته است. در همین راستا دو نمایشگاه مجازی الان در سایتِ این مکان فرهنگی و هنری به نمایش آثار هنرمندان اختصاص پیدا کرده است. «روزهای در راه» و «الف یا من» نام این نمایشگاه ها است که به ترتیب آثاری از آرمین ابراهیمی و مهرعلی رزاق منش را به نمایش گذاشته اند.

گالری اعتماد

گالری اعتماد هم در روزهایِ تعطیلی گالری های شهر تهران، نمایشگاهی از آثار یک هنرمند آلمانی به نام فوجه آسفجا را به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه با عنوانِ «خاطره را در آغوش بگیر» معرفی شده است.


 

1401/09/17
23:33:59
5.0 / 5
264
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو