در قالب یك نمایشگاه پژوهشی؛

شروع پروژه سی ساز

شروع پروژه سی ساز

سایت رسمی سیامک یزدانجو: پروژه موسیقایی سی ساز در قالب یک رویداد پژوهشی - نمایشگاهی در عرصه موسیقی ایرانی و سازشناسی از 29 اردیبهشت ماه شروع شد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از امور رسانه ای پروژه «سی ساز»، پروژه موسیقایی «سی ساز» در قالب یک رویداد پژوهشی- نمایشگاهی در عرصه موسیقی ایرانی و سازشناسی از روز بیست و نهم اردیبهشت ماه با حضور برخی از هنرمندان و پژوهشگران عرصه موسیقی به میزبانی خانه هنر «گویه» شروع شد.
در این نمایشگاه مستقل پژوهشی - تجربی برخی از تارهای ساخته جعفر قسمتی و سه تارهای ساخته نعیم خاتونی با هدف ایجاد حرکتی مستقل در راستای معرفی، آشنایی عمیق تر و نگاهی جدی به ساختار سازهای تار و سه تار پیش روی مخاطبان قرار می گیرد. این در حالیست که طی روزهای برگزاری رویداد نیز سلسله نشست های پژوهشی هم با حضور برخی از پژوهشگران و صاحب نظران عرصه موسیقی انجام خواهد شد.
برگزاری چند نشست پژوهشی با حضور پژوهشگران و هنرمندانی چون حمید سکوتی، عماد حنیفه، سعید یعقوبیان، نعیم خاتونی، جعفر قسمتی به همراه اجرای پژوهشی برخی از نوازندگان موسیقی ایرانی همچون امید بهارلو، شیرزاد خانی، آرین طوفانی، محسن حیدری، امیرحمزه لو، تارا رودگریان و دیبا دباغیان همچون بخش های دیگری است که در طول برگزاری این رویداد پژوهشی میزبان مخاطبان خواهد بود.
نعیم خاتونی یکی از برگزار کنندگان نمایشگاه در توضیحات این رویداد پژوهشی - تجربی که طی روزهای بیست و نهم اردیبهشت تا اول خرداد پیش روی مخاطبان گذاشته می شود، نوشته است: «سی ساز» فقط یک اتفاق و رویداد نیست، «سی ساز» یک پروسه است و ادامه خواهد داشت. البته ما به عنوان ۲ سازنده سازهای ایرانی مدت ها بود که در فضای مجازی با هم در ارتباط بودیم و یک اتفاق ناگوار موجب شد که ملاقاتی داشته باشیم.
بعدازظهر روز مراسم خاکسپاری استاد محمدرضا شجریان، جعفر را برای نخستین بار در کارگاهم ملاقات کردم، سن و سال کمی که داشت باکیفیت سازهایی که می ساخت پارادوکس جالبی را در ذهنم ایجاد کرد.

از ۲ سال پیش طی بحث و گفتگوهایی که داشتیم، تصمیم گرفتیم تا نمایشگاهی مستقل را برگزار نماییم. نظرات، پیشنهادات، موافقت ها و مخالفت های زیادی شنیدیم و دیدیم ولی تصمیم ما بر این بود که این نمایشگاه کاملا مستقل و بصورت خصوصی برگزار بشود.
بسیاری از دوستان که از کارهای ما باخبر هستند در جریان تعدادی از این تلاش ها و ناکامی ها بودند، مکان هایی که قول همکاری دادند و در لحظه آخر داستان تغییر نمود و مسائل دیگر که موجب شد برگزاری این نمایشگاه مرتب به تعویق بیافتد. ضمن این که در این ۲ سال، پنج بار تا پای برگزاری و حتی عقد قرارداد با محل برگزاری رفتیم و نشد که نشد. اما این دفعه هم با همان میزان انرژی و اهتمام درحال تدارک برگزاری این نمایشگاه هستیم.
«سی ساز» نهایت توان و تلاش ما تا به این لحظه از زندگی حرفه ای سازسازی ما ۲ نفر است و مسلما که ابتدای راه است و بسیار مسیر طولانی و بی مقصدی پیش روی ما وجود دارد. اما آرزوی ما این است که «سی ساز» فضایی باشد برای برقراری ارتباطی موثر بین سازسازی و نوازندگی، فضایی برای گفتگو، فضایی برای نقدِ همراه با پیشنهاداتِ سازنده، فضایی برای دوستی و همدلی فارغ از نوع دیدگاه و ارزش گذاری اشخاص.
«سی ساز» تمام نمی شود و ادامه خواهد داشت، «سی ساز» یک پروژه پژوهشی است که طفل است و خام، دوست دارد در چنین فضاهایی رشد کند و بیاموزد. این نخستین تلاش «سی ساز» است و با نمایشگاه هایی دیگر، برگزاری ورکشاپ و ایجاد فضایی جهت انتقال تجربیات هنرمندان حوزه موسیقی و... در ایران و خارج از ایران به فعالیت خود ادامه خواهد داد.»
علاقه مندان برای حضور در پروژه پژوهشی - تجربی «سی ساز» می توانند تا اول خرداد ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۲ به خانه فرهنگ و هنر «گویه» واقع در میدان هفت تیر، خیابان مشاهیر، کوچه لطفی، پلاک ۳۹ (خانه هنر گویه) مراجعه کنند.


منبع:

1402/02/31
13:03:51
5.0 / 5
94
تگهای خبر: ساز , موسیقی , نمایش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو