نمایش عکس های زیست محیطی از کیارستمی، کیانیان و ۸ هنرمند دیگر

نمایش عکس های زیست محیطی از کیارستمی، کیانیان و ۸ هنرمند دیگر

سایت رسمی سیامک یزدانجو: همزمان با روز جهانی محیط زیست، نمایشگاه با محوریت تصاویر زیست محیطی در گالری ثالث افتتاح خواهد شد؛ این نمایشگاه با تصاویری از مهرداد افسری، افشین شاهرودی، محمدرضا شریف زاده، کیارنگ علایی، محمود کلاری، عباس کیارستمی، رضا کیانیان، مهدی مقیم نژاد، سروش میلانی زاده و مهدی وثوق نیا برگزار شده است.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، نمایشگاه گروهی عکس «زاستار» جمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ از ساعت ۱۶ تا ۲۲ در گالری ثالث افتتاح خواهد شد؛ این نمایشگاه را پژمان دادخواه گردآوری کرده است و آثار به نمایش درآمده اش دارای رویکرد زیست محیطی است.
زاستار عکسهایی از ۱۰ هنرمند را به معرض نمایش گذاشته که هرکدام به شکل های مختلف به مقوله طبیعت و محیط زیست پرداخته اند. آثار مهرداد افسری، افشین شاهرودی، محمدرضا شریف زاده، کیارنگ علایی، محمود کلاری، عباس کیارستمی، رضا کیانیان، مهدی مقیم نژاد، سروش میلانی زاده و مهدی وثوق نیا را می توان بر دیوارهای گالری ثالث دید.
پژمان دادخواه ـ کیوریتور این نمایشگاه ـ در بیانیه «زاستار» آورده است:
«زیست مدرن و تجربه فرهنگی جدید سبب شده تا ارتباط انسان با طبیعت کمتر و گاه متفاوت تر شود و آن رابطه مسالمت آمیزی که قبل تر میان انسان و طبیعت ـ به مثابه مادر ـ وجود داشت، امروز شکل استثماری و سلطه طلبانه پیدا کند. در چنین وضعیتی آن طبیعتِ بکر، یا فراموش شده و یا بعد از تخریب، جایش را به محیط زیست تصنعی داده است. در حقیقت تفکر انسان محوری به عنوان عامل ویرانی، واقعیت را منحصراً از چشم انداز انسان بررسی می کند و انسان امروزی با نگرش و رویکرد انسان محورانه خودرا مرکز عالم دانسته و با سلطه بر طبیعت در امتداد مصرف گرایی و صنعتی شدن، به بهره کشی از طبیعت و تخریب محیط زیست می پردازد. از طرفی دیگر، نگاه زیست بوم محور بر این باور است که انسان جزئی از طبیعت است و طبیعت و محیط زیست باارزش هستند و می توان به طبیعت و محیط زیست در مقام مادری که انسان در دل آن پرورش می یابد، نگریست و به صیانت از آن پرداخت.
بااینکه از شروع تاریخ هنر، طبیعت در آثار هنری و ادبی همه اقوام تجلی یافته و منبع الهام خیلی از هنرمندان بوده است، اما در جهان فعلی مشکلات و دغدغه های زیست محیطی توجه هنرمندان را بیش از پیش به خود جلب کرده و واکنش هنرمندان نسبت به این مساله مهم در آثار هنری نمود یافته است. در این جهت شاهد نگرش اخلاق محورانه، دغدغه مندانه و آگاه سازی بشریت در عرصه اخلاق زیست محیطی هستیم. به عبارتی یکی از راه های بازگشت به طبیعت و دوستی و صیانت از محیط زیست در مقابل تهدیدات سلطه طلبانه، نمایش مضامین مربوط به طبیعت در آثار هنری است. هنر و در این جا عکاسی محملی می شود برای بازتاب پدیده های طبیعی، ارتقای رابطه ما با طبیعت، ستایش طبیعت، بازبینی رابطه فرهنگ و طبیعت، زمینه سازی نگرش جدید نسبت به طبیعت و بیان آموزه های اخلاق زیست محیطی.
حال می تواند این نمایش دارای تطابق مکانی باشد و ارتباطی واضح و مبرهن میان امر بازنمایی شده و مرجع مکانی وجود داشته باشد، می تواند استعاری و شاید غیر مکانی باشد و به ناکجا آباد و فرامکان اشاره کند و تفسیری نو از رابطه انسان و طبیعت به دست دهد.»این نمایشگاه جمعه ۱۸ خردادماه افتتاح می گردد و جهت بازدید از این نمایشگاه می توان هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۱ و جمعه ها ۱۶ تا ۲۲ به گالری ثالث واقع در خیابان کریمخان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره ۱۴۸ رجوع کرد.
اختتامیه این رویداد هنری ۲۹ خرداد ماه ۱۴۰۳ از ساعت ۱۰ تا ۱۸ برگزار می شود.1403/03/18
01:10:25
5.0 / 5
111
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴