نقاش افسانه ای منظره ها را بشناسید

نقاش افسانه ای منظره ها را بشناسید

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو، وقتی قرار باشد از «جوزف مالورد ویلیام تِرنِر»، نقاش چیره دست بریتانیایی صحبت نماییم، دو خصوصیت در آثار او بیشتر از سایرین بارز است: نور و مقیاس. تابش نور در اتمسفر نقاشی های وی به نحوی است که گویی پتویی از نور سایر اجزا نقاشی را می پوشاند. نگاه او به مقیاس طوری است که مردم جهان نقاشی های وی در احاطه با طبیعت، سازه های باستانی و کشتی های عظیم به موجوداتی کوچک بدل می شوند.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، به نظر می آید که زندگی برای «ترنر» به یک باره و با در نظر گرفتن کوه و انسان، آسمان و اقیانوس به صورت یکسان و همچون یک انتزاع سمفونیک از زمان و مکان به هم پیوسته در نور تجلی پیدا می کند.
در ادامه به چند مورد از نقاشی های قابل توجه او می پردازیم:

. خودنگاره


لیست نقاشی های قابل توجه «ترنر» با یکی از اولین نقاشی های «جوزف مالورد ویلیام ترنر» شروع می شود که در آن خود «ترنر» سوژه نقاشی است. وی در سال ۱۷۷۵ از والدینی از طبقه متوسط ​​پایین در خانه ای کوچک در لندن واقع در انگلستان به دنیا آمد. زندگی و خود «ترنر» هم مانند نقاشی هایی که خلق کرد، رنگارنگ بود. با در نظر گرفتن مسیر پر فراز و نشیب زندگی «جی. ام. دبلیو. ترنر» همچون فاجعه ای که برای مادرش رخ داد و مخالفت او با سبک های هنری پذیرفته شده، این هنرمند در نهایت به یکی از تاثیرگذارترین نقاشان تبدیل شد.

. ماهیگیران در دریا


در این نقاشی رنگ روغن حس ناامیدی وجود دارد که به بیننده القاء می شود. وقتی در این نقاشی فوق العاده غم انگیز غرق می شویم، شبیه رویا یا کابوسی به نظر می آید که چیز زیادی از آنرا به یاد نمی آوریم. در زندگی، اغلب احساس می نماییم که به سمت سرنوشت های نامشخصی می رویم که مملو از نگرانی هایی هستند که مانند آب های سیاه اطراف کشتی به تصویر کشیده شده در این نقاشی، ما را احاطه کرده است. «ترنر» که مدت کوتاهی بعد از اتمام این شاهکار، بستری شدن مادرش در بیمارستان دیوانگان سنت لوک را تجربه کرد، با احساس تنهایی و اضطراب عجین شد.
به لطف به کارگیری ماهرانه نور و اتمسفر در این نقاشی ماه شبیه یک نورافکن شبح آلود مشرف به یک قایق ماهیگیری کوچک پر از ماهیگیران به تصویر کشیده شده است. در واقع کشتی های روی اقیانوس، مضمونی است که «ترنر» در خیلی از آثار خود به آن پرداخته است. کشتی این نقاشی توسط امواجی پرهیاهو درحال حرکت است و درون آن یک فانوس کم نور وجود دارد که گرمای ضعیفی را برای مردانی که دور آن جمع شده اند، فراهم نموده است. لبه های نقاشی آرام و تقریبا سیاه است، چونکه ماهیگیران یک قایق مشابه را در شب دنبال می کنند.

. توفان برف


به کارگیری عنصر مقیاس در تابلوهای نقاشی می تواند در به تصویر کشیدن قدرت اثرگذار باشد. برای مثال، در پرتره ها، فردی که به تصویر کشیده می شود بخش اعظمی از تابلو نقاشی را به خود اختصاص می دهد و ازاین رو فضای کمتری برای جزئیات پس زمینه باقی می ماند.
ازاین رو «ترنر» در نقاشی که توسط یکی از بزرگترین رهبران نظامی در تاریخ باستان بهره برده است، چطور از عنصر مقیاس بهره برده است؟
در این نقاشی ارتش بزرگ «هانیبال» بگونه ای به تصویر کشیده شده است که گویی در دهان طوفان سیاه به دام افتاده است. برف نور خورشید را گرفته است و نور طلایی آفتاب جای خویش را به رنگ نارنجی کدر خواهد داد. برف سفید مرگبار بزودی در کوه های آلپ می خروشد تا همه چیز را از بین ببرد. خود شخصیت «هانیبال» را به سختی از بین سایر مردانی که شباهت زیادی به صخره ها دارند، میتوان تشخیص داد. ترنر از راه وسعت طوفان و کوه ها، ضعف انسان ها را در حضور نیروی طبیعت به نمایش می گذارد.

. سوختن مجلس بریتانیا


ما در نقاشی «سوختن مجلس اعیان و عوام» شاهد یک تراژدی در دنیای پیشرفته و متمدن لندن هستیم.
«ترنر» به صورت گسترده ای با جنبش هنر رمانتیک مرتبط می باشد، اما بسیاری او را اولین نقاش مدرنیست هم می دانند. چیزی که در مورد این نقاشی بسیار مدرن به نظر می آید، تلفیقی از نور در جو است که شکل نارنجی متضاد پررنگی را بوجود آورده است.

. رم مدرن


این نقاشی که به زیبایی با استفاده از ترکیب رنگ پاستلی خلق شده است، چشم اندازی از «رُم» واقع در ایتالیا را در یک بامداد ایده ال به تصویر می کشد. ستون های بزرگ ویرانه های باستانی، جایی که روزگاری مجمع بزرگ رُم بود، در این نقاشی در کنار بزهایی که از سنگ پایه های عظیم آن بالا می روند، به تصویر کشیده شده اند.
در این تابلو منظره شهر به همراه آمیزه ای از معماری قدیمی و جدید و مه صبحگاهی که آنرا فرا گرفته است، خیره کننده به نظر می آید. در این نقاشی شاهد ظهور نوعی معماری جدید باروک هستیم. کلیسای کاتولیک از «کلوسئوم» باستانی بلندتر است. به عبارتی دیگر گذر زمان در جریان است.

. باران، بخار و سرعت


همان گونه که احیانا تا هم اکنون متوجه شده اید، نقاشی های «ترنر» تجربه لایه ای از تماشای یک اثر هنری را به مخاطب عرضه می کنند. ما در ابتدا نقاشی را بعنوان یک ترکیب کلی تماشا می نماییم، وقتی نگاه نزدیک تری به آن بیندازیم، جهانی به مراتب آشناتر و جزئیات بیشتری را مشاهده می نماییم.
قطاری سیاه مانند تیری فولادی که از ناکاجاآباد شلیک شده است، به سمت ما می تازد. در این ترکیب بندی یک ماهیگیر در یک قایق در رودخانه ای زیر پل به چشم می خورد. مردم در سواحل رودخانه تقریبا شبیه روح به نظر می رسند، چونکه جو نقاشی و نور فضایی انتزاعی را به وجود آورده است.
منبع:

1403/04/12
19:00:07
5.0 / 5
117
تگهای خبر: ساز , نمایش , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو