آثار تقلبی صادق تبریزی در حراج های درجه ۳ ایتالیا!

آثار تقلبی صادق تبریزی در حراج های درجه ۳ ایتالیا!

سایت رسمی سیامک یزدانجو: انتشار اخباری از عرضه آثار تقلبی صادق تبریزی در یکی از حراج های دسته سه و چهارِ خارج از کشور، واکنش نماینده خانواده این هنرمند فقید را در پی داشت.


مهرداد فلاح (نقاش و نماینده خانواده مرحوم صادق تبریزی) طی یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده شده است، درباره ی فروش آثار جعلی منتصب به صادق تبریزی نوشته است: «آرت برشا، یک موسسه حراج دسته سوم در کشور ایتالیا است که یک اثر بدون عنوان از صادق تبریزی در ابعاد ۵۷ × ۸۴ سانتی متر را که با تکنیک رنگ روغن روی بوم جعل شده در تاریخ ششم تیر ۱۴۰۳ با برآورد ۳ تا ۵ هزار یورو، به مبلغ ۶۱۹۲ یورو فروخته است.
بعد از درگذشت استاد تبریزی و بالا رفتن قیمت آثار ایشان، عده ای سودجو مبادرت به ساخت آثاری جعلی با امضای این هنرمند کردند. همان زمان ما این مساله را پیگیری حقوقی و قضایی کردیم و خصوصاً همکاری تنگاتنگ گالری دارها با ما سبب شد به میزان زیادی جلوی کپی و جعل آثار این هنرمند فقید گرفته شود. با اینحال اخیراً افراد سودجو و جاعل ترفند تازه ای را در پیش گرفته اند و اثر جعلی را ابتدا در حراج های دسته سه و چهار خارج از کشور عرضه می کنند و به فروش می رسانند و سپس با استناد به فروش آن اثر در یک حراج خارجی، در داخل کشور مبادرت به تهیه برگه اصالت اثر (سرتیفیکیت) برای آن می کنند. این در حالیست که خانواده مرحوم تبریزی تنها سه حراج کریستیز، ساتبیز و بونامز را در خارج از کشور و حراج تهران در داخل به رسمیت می شناسد و عرضه و فروش آثار این هنرمند در دیگر حراج ها خصوصاً حراج های دسته سه و چهار به هیچ وجه مورد تأیید ما نیست.
اثر تقلبی که اخیراً در حراج دسته سه و چهار عرضه شده بود، بیشتر شبیه آثار ناصر اویسی است و جاعل با یک امضا به خیال خود آنرا به اثر تبریزی مبدل کرده است.
شخصی که اثری را خریداری می کند، می تواند قبل از خرید با ما هماهنگ کند و از اصالت اثر مطمئن شود. فقط آثاری مورد تأیید خانواده است که از نزدیک رویت گردد. اما متاسفانه برخی خریداران فکر می کنند اگر اثری را از حراج های دست چندم بخرند یک اثر خوب با قیمت پایین خریده اند در صورتیکه اینطور نیست. ما به حراج های دسته سه و چهار خارج از ایران جهت بررسی آثار دسترسی نداریم و مورد تأیید ما نیستند.
باید در نظر داشته باشیم که تنها در کشوری چون آمریکا بیش از دویست حراج کوچک و بزرگ و در بریتانیا نیز حدودا همین تعداد حراج فعال است؛ بدین جهت امکان راه یافتن آثار جعلی به هر حراج در هر کجای دنیا وجود دارد. اما بهترین راهکار برای یافتن و شناسایی این آثار جعلی در حراج ها، آنست که گروهی از کارشناسان تراز اول، قبل از خرید و فروش آثار و قبل از ورود آنها به حراج، این آثار را محک بزنند تا مانع بروز احتمالی چنین مسائلی شوند. در یک حراج هنری استاندارد و معتبر، می بایست ده ها کارشناس با تخصص های مختلف حضور داشته باشند و گواهی نامه اصالت آثار را صادر کنند.»


1403/04/19
14:59:41
5.0 / 5
80
تگهای خبر: هنر , هنرمند , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو