با محوریت منظومه های تغزلی و عاشقانه؛

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی آبان برگزار می گردد

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی آبان برگزار می گردد

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با مبحث منظومه های تغزلی و عاشقانه به دبیری احمد صدری ۱۶ تا ۱۹ آبان در كرمان برگزار می گردد.


به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی سه شنبه سوم اردیبهشت با حضور مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی ترابی مدیركل دفتر موسیقی ارشاد، محمد صادق بصیری معاون سیاسی - اجتماعی استاندار كرمان، محمدرضا علیزاده مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان كرمان، مهران عالم زاده شهردار كرمان، جعفر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان كرمان، غلامرضا فرخی مدیر كل میراث فرهنگی و گردشگری كرمان، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، سید امین مویدی مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی، احمد صدری دبیر جشنواره، محمدرضا درویشی، علی اكبر شكارچی، مریم قره سو و سورج یاسایی مدیرعامل انجمن موسیقی كرمان در ساختمان دفتر موسیقی ارشاد برگزار گردید. جشنواره موسیقی نواحی صاحب آئین نامه شد حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درابتدای این جلسه اظهار داشت: موسیقی نواحی بزرگترین سرمایه ماست و می تواند دستمایه آفرینش های بدیع روزآمدی شود كه با بازآفرینی آنها بتوانیم گنجینه امروزی را هم اعتلا دهیم. موسیقی نواحی سرمایه تمام مردم ایران و ثروت همه ماست و همگی نسبت به بهتر شدن آن مكلف هستیم و بایستی تمامی ارگان ها همچون میراث فرهنگی، شهرداری، سازمان برنامه و بودجه، صدا و سیمای استان با ما در برگزاری هر چه بهتر این دوره همراهی كنند. علی ترابی مدیركل دفتر موسیقی ارشاد با اشاره به تدوین آئین نامه جشنواره موسیقی نواحی اظهار داشت: جشنواره موسیقی نواحی هم همانند دیگر جشنواره های معاونت هنری به دنبال تبعیت از یك نظام و ساماندهی مكتوب و به منظور فاصله گرفتن از سلایق و ذائقه های فردی مدیران و دبیران، دارای آئین نامه شده است به صورتی كه چشم اندازهای جشنواره، تعیین اهداف، محورهای اصلی همچون انتخاب شهر میزبان، انتخاب دبیر همه در آئین نامه پیش بینی شده و خوشبختانه امسال مفتخریم كه استادان برجسته موسیقی را در كنارمان داریم. مدیركل دفتر موسیقی ارشاد بیان داشت: اهتمام جمعی مدیران و مسؤولان استان كرمان و اصرار برای ماندن این جشنواره در استان سبب شد دوره دوازدهم هم در كرمان برگزار گردد كه امید است این دوره سرآغاز دوره جدیدی باشد كه تأثیرگذاری جشنواره را افزایش دهد.
توصیه های محمدرضا درویشی به دولتی ها محمدرضا درویشی بنیانگذار جشنواره موسیقی نواحی در ادامه این جلسه ضمن بر شمردن جایگاه موسیقی نواحی و ضرورت برگزاری این جشنواره تصریح كرد: در دوره هایی اولیه جشنواره موسیقی نواحی علاوه بر حضور استادان این ژانر از موسیقی، شرایطی را برای حضور دانشجویان موسیقی فراهم می كردیم كه رویارویی با گنجینه های موسیقایی هر استان برایشان بسیار پرارزش و مهمتر از درس های دانشگاهی بود. من معتقدم اگر امروزه بخش اندك باقی مانده از موسیقی نواحی مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است بذرش از همان سال ها و بواسطه حضور پررنگ دانشجویان كاشته شده است ازاین رو حضور قشر جوان و دانشجویان در این قبیل جشنواره های بسیار حائز اهمیت می باشد. علی اكبر شكارچی و مریم قره سو هم بر مواردی همچون حضور دانشجویان موسیقی و بهره مندی آنها از فضای آكادمیك جشنواره و حضور بعضی از رؤسای جشنواره ها و مراكز فرهنگی اروپا تاكید نمودند. گزارش آقای دبیر از یك جشنواره احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی هم ضمن عرضه گزارشی از دوره گذشته به نحوه برگزاری این دوره اشاره نمود و اظهار داشت: امسال در دو بخش اجرا و پژوهش با مبحث منظومه های تغزلی و عاشقانه میزبان گروه هایی موسیقی نواحی از سراسر كشور هستیم. به صورتی كه در بخش جنبی علاوه بر اجرای گروه ها در شهر كرمان، اجرای گروه های برگزیده جشنواره های استانی را در شهرستانهای كرمان، اجرای پیشكسوتانی كه تابحال در جشنواره ای حضور نداشته اند، اجرای برگزیدگان بخش نواحی جشنواره موسیقی جوان و اجرای خاندان های موسیقی را كه روایت نسل های موسیقی نواحی هستند، خواهیم داشت. وی ادامه داد: در بخش پژوهش هم علاوه بر عرضه مقالات پژوهشگران، نمایشگاه عكس، كارگاه های سازسازی و نمایشگاه كتاب و آثار صوتی و تصویری موسیقی نواحی را در نظر گرفته ایم. در انتها این جلسه علیزاده مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان كرمان، مهران عالم زاده، شهردار كرمان و محمدصادق بصیری معاون سیاسی- اجتماعی استاندار كرمان در سخنانی حمایت خویش را از برگزاری جشنواره موسیقی نواحی و سایر جشنواره های هنری اعلام نمودند. فراخوان دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی بزودی منتشر خواهد شد.

1398/02/06
16:24:47
5.0 / 5
1467
تگهای خبر: جشنواره , ساز , موسیقی , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو