سایت رسمی سیامك یزدانجو از یك پژوهشگر هنر پرسید

چرا نقاشی قهوه خانه ای استمرار نداشت؟

چرا نقاشی قهوه خانه ای استمرار نداشت؟

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو یك پژوهشگر هنر یكی از دلیل استمرار نیافتن نقاشی قهوه خانه ای بخصوص با موضوعات دینی را محدودیت های مذهبی عنوان و اظهار نمود كه از نظر فرهنگ عمومی نمایش بعضی از این آثار در مراسم ها و مكان های مذهبی با محدودیت هایی مواجه بوده است و همین امر منجر به كاهش تقاضا برای خلق چنین آثاری شد.


سجاد باغبان ـ مدیر گالری ساربان ـ در گفت وگویی با ایسنا در پاسخ به این پرسش كه چرا گالری ها به برگزاری نمایشگاه های مناسبتی با مبحث محرم و وقایع عاشورا كمتر گرایش دارند، اظهار نمود: یكی از علل اصلی این است كه اساساً اغلب گالری های خصوصی نمایشگاه های مناسبتی برگزار نمی كنند. هم اكنون هم فكر می كنم تنها دو یا سه گالری نمایشگاه هایی با مضمون محرم برگزار كرده اند.
او افزود: به صورت كلی برگزاری نمایشگاه های هنری با مناسبت های ملی و مذهبی در تعریف گالری های خصوصی وجود ندارد. اغلب مدیران گالری در این تنظیم جدول سالیانه، مناسبت ها را مبنای برنامه ریزی قرار نمی دهند.
این پژوهشگر هنر با اشاره به اینكه «گالری های خصوصی بیشتر رویكرد اقتصادی دارند»، تصریح كرد: این مورد تنها شامل حال مناسبت محرم نمی گردد و بعنوان مثال در روزهای نوروز هم از آنجایی كه اغلب افراد درگیر رسم و رسومات یا در سفر هستند، شانس فروش آثار هنری خیلی كم است و طبیعی است كه نمایشگاهی هم برگزار نمی گردد. در این میان گالری هایی كه وظایف فرهنگی بیشتری بر دوش دارند، همانند فرهنگسراها یا نگارخانه های وابسته به دولت و نهادهای عمومی همانند وزارت ارشاد، شهرداری، فرهنگستان هنر و حوزه هنری و... بیشتر به برگزاری نمایشگاه های مناسبتی تمایل دارند.
نمونه ای از نقاشی قهوه خانه ای

1398/06/20
22:49:40
5.0 / 5
1456
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو