اجرای سرود نمایش برای موكب داران عراقی بعلاوه تصاویر

اجرای سرود نمایش برای موكب داران عراقی بعلاوه تصاویر

سایت رسمی سیامك یزدانجو: سرود ـ نمایش «خیرالاحباب» در مراسم پیاده روی اربعین به صورت زنده برای موكب داران اجرا خواهد شد. مجتبی رضوانی تهیه كننده این سرود ـ نمایش به ارائه توضیحاتی درباره این برنامه پرداخته است.


به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از ایسنا، رضوانی درباره این سرود ـ نمایش اظهار داشت: ایده اجرای «خیرالاحباب» از سال قبل شكل گرفت؛ البته قبل تر از آن موزیك ویدیویی توسط موسسه ماوا با همین سرود تولید شده بود كه با استقبال خوبی از طرف مردم عراق روبه رو شد؛ در نتیجه اجرای سرود ـ نمایش «خیرالاحباب» سال قبل توسط دو گروه تواشیح از استان قم و شهر دلیجان كلید خورد.
وی با اشاره به اینكه فلسفه وجودی این گروه صرفا تشكر از صاحبان موكب های عراقی در روزهای اربعین است، توضیح داد: سال قبل و امسال اهتمام شد این اقدام در راه پیاده روی از نجف تا كربلا صورت بگیرد؛ بطوریكه از عمود ۱۰۰ تا ۵۶۰ به اجرا پرداختیم. این گروه، موكب به موكب اهتمام می كردند به اجرای سرود بپردازند؛ حتی فیلم هایی از روش اجرای گروه پخش شده است.
رضوانی بیان كرد: این دومین سالی است كه این پروژه اجرا و با استقبال و واكنش های خوب موكب داران عراقی روبه رو می شود؛ البته پیش از ایام اربعین دوستان ما در موسسه ماوا یك سرود دیگر هم آماده كردند كه این سرود بعنوان سرود دوم بعد از اجرای اول بلافاصله اجرا می شود و از آن هم استقبال شده است.
این تهیه كننده توضیح داد: واكنش های مردم و خصوصاً موكب داران عراقی بسیار عالی است؛ بطوریكه تحت تاثیر قرار می گیرند، تعجب می كنند و می گویند، «انتظار نداشتیم كه یك گروه ایرانی به زبان عربی و حتی لهجه عراقی بطور مستقیم از ما تشكر كنند.» آنها می بینند تیمی كه برنامه را اجرا می كند با چه مشقت هایی تجهیزات و... را با خود همراه می كنند، برای مثال ما دو عدد دستگاه باند برای پخش صدا، موتور و تجهیزات دیگر را در این راه كه دشواری های زیادی دارد با خود حمل می نماییم. البته تیم ما از واكنش های خوب مردمی و همراهی آنها انرژی می گیرند و این كار را انجام می دهند. این را هم باید عنوان كنم كه موكب داران از اجرای سرود ـ نمایش «خیرالاحباب» بسیار خوشحال هستند. پیش از ایام اربعین در عراق شرایطی حاكم شده بود و دست هایی تلاش می كردند وحدت دو ملت شیعه و سنی و برادری آنها را مخدوش كنند، از همین رو به نظرم این كارهای فرهنگی می تواند ثمربخش باشد و در ابعاد مختلف به وحدت بین دو ملت كمك نماید.
رضوانی افزود: در سرود ـ نمایش «خیرالاحباب» دوستان خوبی از شهر اهواز همراه ما هستند. آنها در اجرای این سرود به زبان عربی، قرائت حروف را به راحتی انجام می دهند و مفاهیم را منتقل می كنند، از طرف دیگر قبل و پس از اجرای سرود با مردم و موكب داران هم كلام می شوند و گپ وگفت های خوبی بین آنها رد و بدل می شود؛ یعنی آنها بعنوان نمایندگان ایران می توانند به راحتی به زبان همسایگان خود صحبت كنند.
وی اظهار نمود كه این گونه برنامه ها با عنایت به تجهیزات و فرصت كوتاهی كه در اختیار دارند در راه طولانی و پرجمعیت اربعین می توانند به سهم خود تاثیر بسزایی در منطقه بگذارند.منبع:

1398/07/24
22:42:28
5.0 / 5
2315
تگهای خبر: موزیك , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱