گالری گردی در پایتخت؛

در ستایش بالزاك به شیرین می آید

در ستایش بالزاك به شیرین می آید

سایت رسمی سیامك یزدانجو: نمایشگاه های در ستایش بالزاك و هیچكاك، پیكاسو و بقیه ماجرا از جمعه 20 دی در گالری های شیرین و سیحون افتتاح می شود.به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از مهر، در سومین جمعه زمستانی بعد از پشت سر گذاشتن هفته ای پر از اتفاق و درد، گالری های پایتخت برنامه های خودرا از سر خواهند گرفت. برنامه افتتاحیه بیشتر گالری ها همان برنامه هفته گذشته آنهاست كه به سبب شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تعطیل شد. در ادامه، برنامه افتتاحیه برخی نمایشگاه های هنری كه جمعه ۲۰ دی ماه گشایش می یابند، بر می شمریم.
گالری شیرین
نمایشگاه انفرادی نقاشی كوروش انگالی با عنوان «در ستایش بالزاك» جمعه ۲۰ دی در گالری شیرین به آدرس خیابان كریمخان زند، خیابان سنایی، كوچه ی سیزدهم، پلاك ۵ گشایش می یابد.
همزمان با افتتاحیه این نمایشگاه، از ترجمه فارسی كتاب «شاهكار ناشناخته» اثر بالزاك با عنوان «در ستایش بالزاك» رونمایی خواهد شد.
در گالری شیرین ۲ نیز نمایشگاه انفرادی حجم ركسانا فاضلی با عنوان «مسمور» شروع به كار می كند.
گالری هما
«هفت پرده سرگردانی» عنوان نمایشگاه انفرادی نقاشی های نجوا عرفانی است كه از جمعه ۲۰ دی در گالری هما به آدرس خیابان كریم خان زند، خیابان سنایی، كوچه چهارم غربی، پلاك ۸، واحد یك گشایش می یابد.
گالری سیحون
نمایشگاه انفرادی نقاشی های محمدجعفر پاكروان با عنوان «هیچكاك، پیكاسو و بقیه ماجرا» از جمعه این هفته در گالری سیحون واقع در خیابان وزرا، كوچه چهارم، شماره ۱۱ افتتاح می شود.
در استیتمنت نمایشگاه به قلم سعید نودهی آمده است: «بازیگوشی، طنز، مبالغه، تخریب، كودكانگی، پویایی و واژه هایی از این دست، در برخورد اول مخاطب با آثار پاكروان رخ می نماید. چیزی كه گویی خود هنرمند هم در خلق آثارش مادام با آنها روبرو بوده است. همیشه اندیشه های پاكروان را با خلق آثاری دیده ایم كه نتیجه برخورد هنرمند با ناخودآگاه خود است
ناخودآگاهی كه با شیطنت دستان او به تصویری ختم می شود كه همزمان لایه های رفتاری اجتماع را نیز در خود جای داده است یا شاید ورود به «خلسه ای لحظه ای» برای رسیدن به نمادها و نشانه های تصویری شخصی. در مجموعه پیش رو، اندیشه نقاش قدمی فراتر نهاده و خودرا در مواجهه با شخصیت هایی قرار می دهد كه جایگاهشان كمی ویژه تر، حساس تر و تاثیرگذارتر است؛ چهره هایی كه در برگه های تاریخ نگاری شخصی همه ما، حضوری -كاریزماتیك- دارند.
در این برخورد رو در رو، پاكروان به كنكاشی موشكافانه تر نسبت به آثار قبلی خود پرداخته است، برخوردی كه از یكسو خصوصیات سوژه ها را در خود دارد و از طرف دیگر برداشت هنرمند از آنها را به تصویر می كشد، دوسویی كه یا در تجانس با هم می نشینند و یا در تقابل باهم قرار می گیرند و نتیجه ای كه حاصل می شود فضایی از ادغام تصاویر واقع گرایانه در كنار تفكراتی است كه جنبه تصویری خیالی و سورئال دارند.
او در این پروسه محتوایی را ارائه می دهد كه به شكلی از واقع گرایی مفهومی ختم می شود، راهكاری كه در مجموعه قبلی آثار او نیز، با كاراكترهایی خصوصی تر دیده شده بود. در این مجموعه از آثار او، محتوا ركن اصلی در پردازش ساختار اثر را به عهده دارد. در اینجا كیفیت های بصری در خدمت محتوا قرار می گیرند و در نتیجه فرم و رنگ هایش به صورتی از بیانگرایی می اندیشند، چیزی كه در تاریخ هنر در آثار بزرگانی چون: گوگن، ماتیس، شاگال و...... نیز دیده ایم. تصویری شخصی در نتیجه برداشتی شخصی، برای رسیدن به مفهومی شخصی.»
گالری اعتماد
نمایشگاه انفرادی طراحی محسن احمدوند با عنوان «شیر و پسته» از جمعه ۲۰ دی ماه در گالری اعتماد ۱ افتتاح می شود.
همچنین، نمایشگاه انفرادی نقاشی های هومن درخشنده با عنوان «گفتمان» در همین روز در گالری اعتماد ۲ شروع به كار می كند. در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «گفتمان رابطه میان انسان و محیط یك رابطه دو طرفه است كه دارای گفتمان و تضاد است، یعنی انسان و محیط بر هم تأثیر می گذارند. در چنین تأثیر متقابلی، فرد محیط را دگرگون می كند و هم زمان، رفتار و تجارب وی به وسیله محیط دگرگون می شود. برای هر انسانی منظر شهری جنبه عینی و ذهنی دارد بطوریكه این محیط را در جستجوهای شناختی و احساسی خود درك می كند، این دریافت كه بر رفتار انسان ها تأثیر می گذارد می تواند در نهایت منجر به احساس رضایت و یا عدم رضایت از محیط گردد و یا در كل هدف از حضور انسان در محیط شهری را تغییر دهد. آنها می توانند افراد را جذب و یا دفع كنند و یا حتی آنها را ترغیب به عملی مناسب و یا نامناسب كنند.»
گالری اعتماد در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاك ۲۵ واقع است.
گالری شكوه
نمایشگاه آثار احمد میرزا (میرزازاده) هنرمند عرصه نقاشی خط از ۲۰ تا ۲۵ دی ماه در گالری شكوه به آدرس فرمانیه، بلوار شهید اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، كوچه امیر نوری، پلاك ۱۹ انجام می شود. احمد میرزا در این نمایشگاه كه با نشست نقد و بررسی آثارش همراه خواهد بود، ضمن نمایش جدیدترین كارهایش، برای نخستین بار از ایده «خط فرش» رونمایی خواهدنمود.
گالری اُ
نمایشگاه گروهی نقاشی، حجم، چیدمان با عنوان «گفتگوی تصویری» به كیوریتوری فریدون آو از جمعه ۲۰ دی ماه در گالری اُ به آدرس خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاك ۱۸، طبقه اول گشایش می یابد.
در این نمایشگاه، آثاری از نجمه پاشایی، سهند حسامیان، علی رضوی، اشكان صانعی، هما عبداللهی، سروناز فارسیان و مهسا كریمی زاده به نمایش در می آید.
گالری بوم
نمایشگاه آثار نقاشی خط و نستعلیق های سیدمحمد احصایی عصر جمعه ۲۰ دی ماه در گالری بوم شروع به كار می كند. از سیدمحمد احصایی قریب به پنجاه اثر در گالری بوم به نمایش در می آید كه قسمتی از دستاوردهای هنری سترگ او را انعكاس می دهد.
این نمایشگاه، دوازدهمین نمایشگاه گالری بوم است و به روال همیشگی گالری، تمامی آثار به نمایش درآمده در زمره گنجینه این گالری و با هدف پشتیبانی از هنر ایران ارائه می شود و جنبه فروش ندارد. البته چهار اثر از نمایشگاه سیدمحمد احصایی به گنجینه شخصی هنرمند متعلق می باشد. نمایشگاه عصر جمعه ۲۰ دی ماه افتتاح می شود و تا ۱۶ اسفند ماه (غیر از شنبه ها و یكشنبه ها) در گالری بوم در خیابان ولیعصر، بالاتر از نیایش، ارمغان غربی، پلاك ۱۱ دایر است.
گالری محسن
نمایشگاه گروهی «مروری بر ده سال نمایش های گالری محسن از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸» از جمعه ۲۰ دی ماه در گالری محسن به آدرس ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، كوچه نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاك ۴۲ شروع به كار می كند.
گالری ایوان
نمایشگاه انفرادی نقاشی الدوز رباطیان با عنوان «ناگهانی» از جمعه همین هفته در گالری ایوان واقع در الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، كوچه لسانی، بن بست حمید، شماره ۱ به مدت ۲ هفته برقرار است.
گالری كاما
نمایشگاه آثار نقاشی فهیمه بقایی با عنوان «نیمه گمشده» از روز جمعه ۲۰ دی ماه در گالری كاما واقع در خیابان پاسدران، گلستان دهم، پلاك ۴۴ طبقه دوم برپا می شود.
خانه هنرمندان ایران
نمایشگاه گزیده ای از آثار محمدابراهیم جعفری با عنوان «سفر با ماه» به انتخاب مریم محمدی و سارا جعفری از ۲۰ دی تا ۱ بهمن ۱۳۹۸ در گالری ممیز و زمستان خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد.
همچنین پنج شنبه ۲۶ دی ماه ساعت ۱۸: ۳۰ كتاب گزیده آثار این هنرمند كه به صورت دوزبانه توسط نشر نظر انتشار یافته است در خانه هنرمندان ایران رونمایی می شود.
گالری یاسمین
نمایشگاه انفرادی نقاشی زهره ملایی نظام آبادی با عنوان «منطقه ویژه» كه شامل ۱۳ اثر از نقاشی های رنگ و روغن این هنرمند است، از روز جمعه ۲۰ دی ماه در گالری یاسمین برگزار می گردد.
در متن استیتمنت این هنرمند آمده است: «كارهای من با هدف به تصویر كشیدن بخش كوچكی از گستره وسیع صنعت در منطقه ویژه از قافله تكنولوژی و پشتیبانی از محیط زیست جامانده است تا بلكه بتوانم دفاعی از محیط زیستی انجام دهم كه در میان هزاران تن آهن و فلز و اسیر شده است.»


منبع:

1398/10/21
14:18:06
5.0 / 5
1605
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو