خودنگاره مشهور ون گوگ اصل از آب درآمد

خودنگاره مشهور ون گوگ اصل از آب درآمد

سایت رسمی سیامك یزدانجو: پژوهشگران بعد از شش سال تحقیق اعلام نمودند خودنگاره نادری از «ونسان ون گوگ» كه برای سال های متوالی در صحت اصالت آن تردید وجود داشت در حقیقت یك اثر اصیل از این هنرمند مشهور هلندی است.


به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، موزه « ون گوگ» واقع در «آمستردام» روز دوشنبه اعلام كرد، این خودنگاره احیانا تنها اثر هنری است كه در دوران بیماری روانی « ونگ وگ» در تابستان سال ۱۸۸۹ یعنی زمانی كه این هنرمند به بیمارستانی در «سن رمی» شهری در فرانسه منتقل شده بود خلق شده است.
«ون گوگ» در دورانی از زندگی خود با بیماری روانی درگیر بود و در سال ۱۸۹۰ در سن ۳۷ سالگی با شلیك گلوله خودكشی كرد. (گرچه هنوز درباره علت مرگ «ون گوگ» مجادلات فراوانی وجود دارد.)
این خودنگاره در سال ۱۹۱۰ توسط موزه ملی نروژ و به قیمت ۱۰ هزار فرانك فرانسه خریداری شد كه معادل ۱۰۰ هزار یورو امروزه است.
صحت اصالت این خودنگاره زمانی به موضوعی بحث برانگیز تبدیل شد كه در سال ۱۹۷۰ مقاله ای درباره تفاوت رنگ های استفاده شده و نحوه استفاده از كاردك نقاشی در این خودنگاره و سایر آثار هنری این هنرمند در یك نشریه بین المللی هنری منتشر گردید.
«مای بریت گالنج» ـ مدیر موزه ملی نروژ ـ كه زمانی این اثر را به معرض نمایش گذاشته بود، بیان كرد: « وضعیت نامشخص این اثر آغاز روند بررسی اصالت آنرا می طلبید. زمانی كه این خودنگاره را در سال ۲۰۱۴ به كارشناسان موزه «ون گوگ» تحویل دادیم، هیچ چشم داشتی نداشتیم.»
به قول «لوییس ون تیلبرو» ـ محقق ارشد موزه «ون گوگ» ـ بررسی های دقیق، اثبات نموده تردیدهای موجود درباره صحت اصالت این اثر بی پایه و اساس بوده اند.
این محقق در جریان رونمایی از این اثر قبل از برگزاری نمایشگاه عمومی به روزنامه نگاران اظهار داشت: «اگر این تابلو نقاشی را بطور كامل مورد بررسی قرار دهید، متوجه می شوید كه نقاط مشترك بسیاری بین این خودنگاره و سایر آثر هنری « ون گوگ» وجود دارد.»
تفاوت هایی كه موجب به وجود آمدن تردید درباره صحت اصالت این تابلو نقاشی شد، در حقیقت تلاش خود «ون گوگ» برای به تصویر كشیدن شرایط ضعیف روحی اش با استفاده از رنگ هایی با تناژ تیره تر نسبت به رنگ های سبز و آبی سرزنده تری كه در آثار قبلی اش استفاده می كرد، بوده است.
این محقق اضافه كرد: «ما در این اثر بیمار وحشت زده ای را می بینیم. كسی كه در آینه به خودش نگاه می كند و فردی را می بیند كه برای همیشه تغییر كرده است. استفاده از رنگ های كدر تلاش خود این هنرمند برای كمتر زنده جلوه دادن این اثر است.»
بررسی های جدید نشان داد رنگ دانه های موجود در این خودنگاره با رنگ دانه های موجود در سایر آثار «ون گوگ» تطابق دارد. برخلاف ادعاهای پیشین مطرح شده جنس كرباس این تابلو با سایر آثار این هنرمند نیز هم خوانی دارد.
«ونسان ون گوگ» نقاش نامدار هلندی بااینكه در زمان حیاتش در گمنامی كامل به سر برد، اما حالا بعنوان یكی از تأثیرگذارترین نقاشان پساامپرسیونیسم شناخته می شود. وی در ۳۰ مارس ۱۸۵۳ در ایالت برابانت هلند نزدیك مرز بلژیك به دنیا آمد.
وی فعالیت هنری خودرا بعنوان طراح و نقاش از سال ۱۸۸۰ و در سن ۲۷ سالگی شروع كرد. بعضی از مشهورترین كارهای وی در سه سال پایانی عمرش خلق شدند.
منبع:

1398/11/01
18:45:09
5.0 / 5
2182
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو