معافیت های مالی چشم انداز صنایع دستی را روشن می كند؟

معافیت های مالی چشم انداز صنایع دستی را روشن می كند؟

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو مجلس شورای اسلامی در حالی چندی قبل صنایع دستی تولید داخل را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف كرد كه هنوز نگرانی ها برای لغو معافیت مالی این حوزه پا برجاست. بعضی از كارشناسان حوزه صنایع دستی اعتقاد دارند كه حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده اتفاق خوبی است، اما به این شرط كه معافیت مالی این حوزه هم همچنان پا برجا باشد.


به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از ایسنا، ۲۴ دیماه مجلس ماده ۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب كرد كه بر مبنای آن «صنایع دستی مبحث ماده (۱) قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادكاران و فعالان صنایع دستی مصوب ۲۶/ ۱۰/ ۱۳۹۶ مطابق فهرستی كه تا آخر دیماه هر سال توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد می­ شود و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد» از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.
فریدون میرزالو، مدیركل سابق دفتر آموزش و پشتیبانی از تولید صنایع دستی بر این باور است كه بحث معافیت از مالیات بر ارزش افزوده از معافیت مالی جداست. او می گوید كه «بر اساس ماده ۱۴۲، فرش و صنایع دستی از سال ۶۲ از پرداخت مالیات معاف هستند؛ اما به نظر می آید كه می خواهند این معافیت را حذف نمایند كه اگر حذف شود، اصلا اتفاق خوبی نیست، اما خوشبختانه اخیراً مالیات بر ارزش افزوده حذف گردیده است.»
وی در گفت وگویی كه با ایسنا داشت، توضیح داد كه سال قبل در نامه ای به اداره كل مالیات بر ارزش افزوده این مورد را مطرح كردیم كه ارزش افزوده را باید از مصرف كننده دریافت كنید و نه تولیدكننده و آنها هم توضیح دادند كه این قانون است و باید بر مبنای آن از تولیدكننده كم شود؛ این در حالی بود كه اجرای این قانون سبب افزایش هرچه بیشتر قیمت كالاها می شد. در نهایت برای پیگیری مبحث به دولت نامه فرستادیم كه این ۹ درصد برداشته شود و این درست در زمانی بود كه هیات دولت در حال نگارش این لایحه بود كه به مجلس بفرستد كه خوشبختانه سال جاری فرستاده و تصویب گردید.
در این میان علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در یادداشتی با عنوان «سهم دست آفریده ها در تحقق اقتصاد مقامتی» از معافیت مالیات ارزش افزوده در حوزه صنایع دستی حمایت كرده و تصویب این لایحه را در پیشرفت این حوزه موثر دانسته است.
مونسان در بخشی از یادداشت خود یادآور شده است كه «بی تردید این نگرشِ نمایندگان برآیند كاركردهای بی بدیلی است كه صنایع دستی كشورمان می تواند در رفع بیكاری و اشتغال زایی، رونق تولید و ایجاد ارزش افزوده، ارتقای صادرات و افزایش درآمد ملی داشته باشد. هرچند فواید و آورده های صنایع دستی را فقط نباید در محصولات و كالاهای این صنعت محدود كرد، چون كه بالندگی فرهنگ و هنر، غنای میراث فرهنگی و حتی توسعه گردشگری هم تا حد قابل اعتنایی وابسته به رشد كمی و كیفی صنایع دستی و هنرهای سنتی و عرضه محصولات آن است.»
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همینطور باور دارد كه با افزایش اقبال روز افزون جهانی به محصولات صنایع دستی، جایگاه این «هنر ـ صنعت» بیشتر از گذشته اعتبار یافته و در صورت توجه لازم، می تواند سهمی مهم در اقتصاد، صادرات و اشتغال ایفا كند.
مونسان در بخش پایانی یادداشت خود هم خاطرنشان كرده است كه «بی تردید در شرایطی كه در حال عبور از تحریم های ظالمانه هستیم، دست آفریده های تلاشگران، شاغلان و هنرمندان صنایع دستی می تواند بخشی از دشواری های این مسیر را آسان كند و ما را به سرمنزل مقصود كه همان اقتصاد درون زا و متكی به خود است برساند.»1398/11/02
14:27:30
5.0 / 5
1667
تگهای خبر: آموزش , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳