گفت وگو با مدیرعامل خانه موسیقی؛

حالا كه كرونا آمده موسیقی گوش نمی كنیم؟!

حالا كه كرونا آمده موسیقی گوش نمی كنیم؟!

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو مدیر عامل خانه موسیقی اظهار داشت: در شرایط حاضر همه اقشار جامعه با بیماری كرونا و لطمه های آن درگیر هستند ولی باید چاره ای به حال بیكاری هنرمندان موسیقی اندیشیده شود؛ برای اینكه معیشت بعضی از هنرمندان به خصوص هنرمندان نواحی گرفتار مشكل شده است. بخش عمده ای از فعالیت هنرمندان موسیقی در روزهای عید بود ولی حالا همه آنها تعطیل شده است.


به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از ایسنا، در ایام اخیر تعدادی از فعالان و هنرمندان عرصه موسیقی ایرانی و نواحی خواهان رسیدگی به وضعیت معیشتی و بیمه هنرمندان شدند.
همین طور انجمن صنفی موسیقی چهارشنبه (28 اسفند سال 98) در نامه ای به رئیس سازمان صداوسیما خواهان همكاری بیشتر این سازمان با هنرمندان مطرح موسیقی كشور شد.
در بخش هایی از این نامه آمده است: «ایجاد امكان نمایش و پخش عمومی اجراها و برنامه های موسیقایی هنرمندان به نام گذشته و حال از سیمای جمهوری اسلامی می تواند در گذر از این روزهای دشوار عسرت و خانه نشینی و گسترش فرهنگ توجه به سفارش های بهداشتی تاثیری شایان توجه درپی داشته باشد. پیشنهاد ما رفع ممنوعیت نمایش ساز از سیمای ملی است. حقی كه سال ها است بی هیچ توجیه قانونی، شرعی و اخلاقی از اهالی موسیقی دریغ شده است. موسیقی ایران هنرمندان بزرگی دارد كه جایگاه و محبوبیت والایی در بین هموطنانمان دارند. امروز روز سرنوشت است و موسیقی و هنرمندان موسیقی ایران می توانند و باید در عبور جامعه از شرایط بحرانی نقش بسیار موثری داشته باشند تا با اجرای هنر خود به جامعه روحیه و توان بیشتری برای چیرگی بر چنین رخداد و شرایط سهمناكی ببخشند.»
علی مغازه ای ـ كارشناس و پژوهشگر موسیقی نواحی ـ هم پیش تر در مصاحبه ای با ایسنا خواهان این شد كه در این شرایط به وضعیت بیمه هنرمندان رسیدگی بیشتری شود. او بیان كرده بود كه «هنرمندان كشور هم اكنون بیكار هستند و درآمدی ندارند. این موسسه می تواند متولی روش جدیدی شود و به مدت یك یا دو سال بیمه شدگان قبلی را معاف از سهم پرداختی خودشان كند و سهم شخص بیمه شده را دولت بپردازد. همین طور برای افرادی هم كه بیمه نیستند صرفا در روزهای مبارزه با كرونا بطور ویژه بیمه ای را برای هنرمندان نواحی در نظر بگیرند.»
وی در این ارتباط اظهار داشت كه حتی حاضر است ساز خودرا برای كمك به صندوق بیمه هنرمندان بفروشد.
حالا حمیدرضا نوربخش ـ مدیرعامل خانه موسیقی ـ در گفت وگویی با ایسنا مساله معیشتی و بیكاری هنرمندان را به صورتی دیگر مطرح می كند.
او اظهار داشت: هم اكنون همه ما شرایط ویژه ای را در كشور و جهان تجربه می نماییم كه تا كنون برایمان پیش نیامده بود. متأسفانه این بیماری جامعه را از لحاظ روانی یا جسمی درگیر كرده است و هنوز چاره ای جز سفارش هایی كه می شود، برای آن پیدا نشده تا مردم باردیگر به زندگی عادی خود بازگردند.
نوریخش افزود: حالا جامعه هنری نیز در همین وضع قرار دارد. چند وقت پیش مصاحبه ای داشتم كه می خواستم در آن به مسئولان دولتی آگهی دهم به فكر جامعه هنری نیز باشند. از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد هم درخواستم كردم و باردیگر درخواست می كنم در آن شرایط برای جامعه هنری چاره ای بیندیشند كه بتوانند با لطمه كمتری از این مرحله عبور كنند. حالا در همه عرصه های موسیقی به خصوص در بخش آموزش كه عده زیادی از اهالی موسیقی برای امرار معاش به آن مشغول هستند، گرفتار لطمه شده است. بحث امرار معاش هنرمندان موسیقی مسئله ای بسیار جدی است كه باید برای آن چاره جویی شود.
مدیرعامل خانه موسیقی بیان كرد كه حالا بسیاری از آموزشگاه های موسیقی همانند برگزاری كنسرت آنلاین به سمت برگزای كلاس های آنلاین رفته اند تا آموزش متوقف نشود و فعالان آن گرفتار مشكل نشوند.
این خواننده در ادامه درباره ی تأثیر برگزاری كنسرت آن لاین در این شرایط، اظهار داشت: مشخص نیست تا چه زمانی درگیر این بیماری باشیم؛ بنا بر این باید در شرایط بحرانی از همه امكانات بهره برد تا موسیقی در جامعه حضور داشته و جاری باشد. برگزاری كنسرت آنلاین به تلطیف جامعه كمك می نماید، موسیقی در این ایام برای مردم بسیار آرامش بخش و نشاط بخش است.
چگونه برگزاری كنسرت آن لاین در جامعه جا خواهد افتاد؟ پاسخ داد: باتوجه به وضعیت حاضر باید جامعه را توسط رسانه ها نسبت به برگزاری كنسرت آن لاین آگاه كرد، اگر جامعه درباره آن آگاه باشد و اقبال نشان دهد، طبیعتا هنرمندان به این سمت خواهند آمد؛ برای اینكه هنرمند دوست دارد با مخاطب خود در ارتباط باشد و برای او اجرا كند؛ البته پیش تر تجربه كنسرت آن لاین را در دوره های پیشین جشنواره موسیقی فجر داشته ایم؛ به صورتی كه قسمتی از برنامه های جشنواره به صورت آن لاین ارائه و حدودا از آن استقبال شد.
او افزود: زمانی كه جامعه دسترسی دیگری نداشته باشد به سمت كنسرت آن لاین یا هر امكان دیگری كشیده خواهد شد. حالا همه ما مسئول هستیم و باید از هم حمایت نماییم، الآن زمانی است كه همه بخش ها باید در كنار هم باشند و به كمك هم بشتابند. آگاهی بخشی و دادن اطلاعات و توضیح و تشریح امكاناتی كه هست می تواند تا زمانی كه از این بحران عبور می نماییم به توزیع و جاری ساختن موسیقی در جامعه كند.
نوربخش درباره انتقادهای منفی كه درباره برخی كارهای شادی آفرین در فضای مجازی وجود دارد، اظهار داشت: موسیقی تنها دارای بعد شادی نیست و انواع و كاربردهای مختلف دارد. آیا اصلا می توان بدون موسیقی زندگی كرد؟ كسانی كه از این امر نقد می كنند آیا تا زمانی كه این مصیبت وجود دارد موسیقی گوش نمی دهند؟ امروز همه در موبایل های خود انواع و اقسام موسیقی دارند و به آنها گوش می دهند؛ موسیقی گاهی موجب آرامش می شود، گاهی هیجان، گاهی شادی و گاهی می تواند بازگوكننده غم باشد؛ موسیقی تنها یك پیام ندارد.
او درانتها اشاره كرد: جامعه حالا كه در این شرایط است، باز هم به شادی نیاز دارد. بالاخره ما باید لحظاتی هم از این حال و هوا خارج شویم.


1399/01/01
21:17:25
5.0 / 5
2281
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , خواننده , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو