مجدالدین معلمی با مهر مطرح كرد؛

دستمریزاد هنری به مدافعان سلامت

دستمریزاد هنری به مدافعان سلامت

سایت رسمی سیامك یزدانجو: مجدالدین معلمی از طراحی نشان مكتب هنر مهر در حوزه آموزشی معاونت هنری حوزه هنری، تغییر در زمان اختتامیه هفته هنر انقلاب و اضافه شدن دو بخش جدید به این رویداد آگاهی داد.خبرگزاری مهر - گروه هنر- آزاده فضلی: معاونت هنری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی هر ساله در امتداد پشتیبانی از گروه های هنری كه در شاخه های مختلف هنری فعالیت دارند همچون موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و… از آثار این گروه ها در جهت حفظ امتداد و تكیه بر آرمان های انقلاب اسلامی حمایت می كند. در ادامه با مجدالدین معلمی درباره برنامه های سال ۱۳۹۹ معاونت هنری حوزه هنری و خصوصاً درباره برنامه های «هفته هنر انقلاب اسلامی» كه در سال جدید دستخوش تغییراتی نیز شده است، صحبت كردیم كه مشروح آنرا می خوانید.
معلمی درباره برنامه های سال جدید معاونت هنری حوزه به خبرنگار مهر اظهار داشت: مهمترین وظیفه ای كه برعهده معاونت هنری حوزه هنری گذارده شده، تولید است و طبیعتاً باید تمام تمركز و ارتباطات مان را حول محور تولید شكل دهیم و تلاش نماییم در سال جدید تولیدات بهتری را نسبت به سال قبل داشته باشیم. فضای تولیدی كه در سال ۹۸ داشتیم، راضی كننده بود هرچند بحث مالی و حمایتی دولت نسبت به حوزه فرهنگ و هنر بسیار پایین و تولید نیز هزینه بر است ولی از مجموع كارهای همكاران بهره بردیم و با استفاده از ظرفیت های حوزه هنری توانستیم تولیدات خوبی را شاهد باشیم.
وی بیان كرد: از برنامه هایی كه سال ۹۹ به تولید آثار هنری كمك می ‎كند، جدی تر كردن كارگاه های آموزشی و توجه به تربیت نسل جدیدی از هنرمندان انقلاب است؛ بنا بر این سال ۹۹ در حوزه آموزش و تربیت نیرو تلاش می نماییم سرمایه گذاری بیشتر و جدی تری انجام دهیم.
طراحی نشان «مكتب هنر مهر» در مباحث آموزش حوزه هنری
معلمی، از طراحی نشان «مكتب هنر مهر» در حوزه آموزشی معاونت هنری حوزه هنری آگاهی داد و اشاره كرد: در «مكتب هنر مهر» از ظرفیت اساتید هنری برای تربیت نیروهای جدید استفاده می نماییم و طبیعتاً آنهایی كه استعداد دارند در ابتدا شناسایی می شوند و سپس در موقعیت های آموزشی و كارگاهی با اساتید قرار می دهیم تا منجر به تولید آثار باكیفیت شوند. این فرآیند به صورتی است كه این جوانان هنرمند به مرور تبدیل به هنرمندان قابلی شوند.
از برنامه هایی كه سال ۹۹ به تولید آثار هنری كمك می ‎كند، جدی تر كردن كارگاه های آموزشی و توجه به تربیت نسل جدیدی از هنرمندان انقلاب استوی با اشاره حسن روح الامین كه پرورش یافته این مكتب در هنر انقلاب است، اظهار نمود: حسن روح الامین گل سرسبد هنر انقلاب است و استعداد و تعهد بالایی نسبت به مبانی دینی و انقلابی دارد و در كارش نیز موفق است. طبیعتاً افراد برای رسیدن به قله و جایی كه حسن روح الامین قرار دارد، با توانایی و پشتكار به دست می آید و امیدواریم كه این هنرمند جوان برای جوانان نسل جدید الگو باشد. در دامنه حركتی هنرمندان جوان، افراد بسیاری هستند كه تلاش می كنند اما رسیدن به قله مقصود زمان و تلاش زیادی می طلبد.
معاون هنری حوزه هنری در پاسخ به اینكه در این راه چقدر از آموزه های اساتید پیشكسوت بهره گرفته می شود، اظهار داشت: آموزش هنر اصولاً بر پایه آموزش كتابی نیست؛ بلكه اگر هنرجو ارتباط درستی با استاد پیدا نكند یا استاد نتواند تجربیاتش را انتقال دهد و هنرجو با كسب تجربه پیش نرود، مسیر درست نخواهد بود پس حتما و بدون شك باید ارتباط بین هنرجو و استاد كار بلد ایجاد شود. ما تمام تلاش مان این بوده كه حداكثر ارتباطاتی كه با اساتید داریم، خرج نماییم تا هنرمندان خوبی تربیت شوند.
اجرای سراسری ۵ تئاتر خیابانی با موضوع شهید سلیمانی
وی در ادامه بعضی از برنامه های سال جدید را در شاخه های مختلف هنری برشمرد و توضیح داد: در معاونت هنری حوزه هنری همه رشته های هنری غیر از سینما را پوشش می دهیم و در هر رشته هنری متناسب با كاركردش، برنامه هایی را خواهیم داشت؛ در حوزه موسیقی تلاش می نماییم موسیقی های به روز و متناسب با شرایط فرهنگی و اجتماعی تولید شود كه برای مثال سال قبل نیز موسیقی هایی در رابطه با شهادت سردار سلیمانی تولید و پخش و خیلی شنیده شد.
معاون هنری حوزه هنری اضافه كرد: در ابتدای سال جدید نیز تلاش داریم برای پرستاران، پزشكان و كادر درمانی در مقابله با كرونا، قطعه موسیقایی خوبی را تولید نماییم. همین طور مجموعه ای از مناجات ها را از چندین خواننده مطرح تولید خواهیم كرد. در حوزه تئاتر؛ دو مجموعه پلاتو به پلاتوهای حوزه هنری افزوده شد و طبیعتاً تولید بیشتری خواهیم داشت و از ۳ نمایش انقلاب و دفاع مقدسی نیز حمایت خواهیم كرد كه یكی از آنها قطعی و قرارداد آن منعقد شده است و ۲ نمایش دیگر در حال نوشتن نمایشنامه است و بعداً اطلاع رسانی خواهد شد. همین طور ۵ تئاتر خیابانی نیز برای سردار شهید سلیمانی قطعی شده است كه در سراسر كشور اجرا خواهد شد.
معلمی همین طور بیان كرد: در حوزه تجسمی و عكس نیز ۳ مجموعه گالری در حوزه هنری داریم كه هیچ زمانی تعطیل نیست و در مقطع فروردین و اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، مسابقه بین المللی كارتون و كاریكاتور «ما كرونا را شكست می دهیم» را میزبانی خواهدنمود. در حوزه آفرینش های ادبی نیز امیدواریم چاپ رمان و آثار عامه پسند را در برنامه مان پیگیری نماییم هرچند كارگاه های ما در این عرصه بسیار فعال بوده و هست.

وی به برگزاری «هفته هنر انقلاب» بعنوان مهمترین و جدی ترین برنامه سال حوزه هنری اشاره نمود و درباره معیارهای انتخاب هنرمندان بعنوان هنرمند انقلابی اظهار داشت: مهمترین معیارمان در انتخاب كاندیداهای هنرمندان انقلابی این بود كه تولید یا ارائه اثر هنری شان متعلق به سال ۹۸ باشد و سابقه افراد را كمتر در نظر می گیریم برای مثال در سینما، نرگس آبیار با توجه به این كه اكران فیلم سینمایی «شبی كه ماه كامل شد» در سال ۹۸ بود، برگزیده شد. دومین نكته در انتخاب هنرمندان انقلابی این است كه تولیدات هنرمندان، گستره مخاطب بالایی داشته باشد و مورد استقبال قرار گرفته باشد؛ برای مثال بعضی از آثار، خوب بودند اما در اكران نتوانست مورد استقبال واقع شوند پس در نتیجه نامزدها دیده نشدند.
معاون هنری حوزه هنری به هیأت انتخاب و داوران كه متشكل از ۱۰۰ نفر از نخبگان، هنرمندان و مدیران فرهنگی هنری كشور هستند، اشاره نمود و اضافه كرد: این یكصد نفر رأی خودرا در مورد نامزدها ارائه می كنند و در نهایت با رأی آنها، چهره هنر انقلاب سال مشخص می شود.
اضافه شدن ۲ برنامه ویژه به «هفته هنر انقلاب اسلامی»
وی با تاكید بر اینكه شیوع ویروس كرونا در كشور برخی برنامه های «هفته هنر انقلاب» را نیز دستخوش تغییر كرده است، اظهار نمود: كارهای رسانه ای شامل اطلاع رسانی های تلویزیونی را در همان «هفته هنر انقلاب» انجام می دهیم اما بنا داریم مراسم اختتامیه این رویداد را پس از عید سعید فطر و روز ۹ خرداد ماه برگزار نماییم.
معلمی درانتها در پاسخ به اینكه آیا در «هفته هنر انقلاب» برنامه ویژه ای برای شهادت سردار سلیمانی تعریف شده یا خیر، اظهار داشت: در «هفته هنر انقلاب» ۲ برنامه ویژه برای شهید قاسم سلیمانی داریم؛ اول اینكه همه هنرمندانی كه با موضوع شهادت ایشان اثری تولید كردند، مورد ارزیابی قرار دادیم و جایزه ای ویژه برای یكی از این هنرمندان در نظر گرفتیم. دوم اینكه، از نشان ملی سردار سلیمانی رونمایی می نماییم و هر سال در «هفته هنر انقلاب اسلامی» به بهترین اثر در حوزه مقاومت اسلامی اهدا خواهد شد.


منبع:

1399/01/06
12:08:50
5.0 / 5
1786
تگهای خبر: آموزش , خواننده , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵