اگر كاری نكنید، وضعیت صنایع دستی فاجعه آمیز می شود!

اگر كاری نكنید، وضعیت صنایع دستی فاجعه آمیز می شود!

سایت رسمی سیامك یزدانجو: وضعیت تولید و فروش صنایع دستی خصوصاً در بین تولیدكنندگان روستایی كه قبل از شیوع ویروس كرونا هم چندان قابل قبول نبود، حالا با كاهش شدید فروش های اختتام سال 98 و تعطیلی كلیه نمایشگاه های نوروزی صنایع دستی بیش از پیش كساد شده و خیلی از فعالان این حوزه را درگیر مشكلات معیشتی كرده است.


با تعطیل شدن بسیاری مشاغل و اصناف برای جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در کشور، مشکلات معیشتی و ترس از بیکار شدن هم به دغدغه های مردمی اضافه شده است. قشر عظیم هنرمندان و صنعت گران صنایع دستی و خصوصاً آنهایی که در روستاها مشغول به کار بودند نیز از این جمله اند که بیکاری آنها در این روزهای کرونایی برای بعضی از فعالان این حوزه دغدغه آفرین شده است.
در این میان آنچه در شرایط فعلی حائز اهمیت می باشد و بارها نیز از طرف کارشناسان حوزه صنایع دستی مورد تاکید قرار گرفته است، ضرورت رسیدگی معاونت صنایع دستی به هنرمندان و خصوصاً آن دسته از هنرمندان روستایی است که به صورت مستقل در کارگاه ها یا خانه هایشان مشغول به کار بوده اند.
در همین راستا مهدی اعلمی ـ نایب رییس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی ـ در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت این روزهای صنایع دستی، اظهار نمود: بطور کلی بازار صنایع دستی در سال های اخیر به دلیلی شرایط حاکم بر اقتصاد همانند تورم بالا، افزایش قیمت مواد اولیه، محدودیت های بانک مرکزی برای ورود برخی مواد اولیه، سیاست های ارزی و... وضعیت بدی داشت. در مجموع بازار صنایع دستی گرفتار رکود بود و صنایع دستی جایگاه چندان خوبی در سبد خرید خانواده ها نداشت؛ این درحالی است که صنایع دستی برای میلیون ها هنرمند، صنعتگر و تولیدکننده منبع درآمد اصلی شمرده می شود.
او افزود: با شیوع ویروس کرونا در کشور وضعیت بازار صنایع دستی بدتر از قبل شد. تولیدکننده هایی که برای بازار داخل کالا تولید می کردند با تعطیلی بازارچه ها و فروشگاه ها نتوانستند محصولاتشان را به فروش برسانند و انبوهی از کالا روی دستشان باقی مانده است. آن دسته از افرادی هم که برای بازار خارجی محصول ساخته بودند، با بسته شدن مرزها به مشکل برخوردند.
اعلمی اشاره کرد: درست است که شیوع ویروس کرونا یک مشکل جهانی است، اما برخی دولت ها در قبال مشاغلی همچون تولید و فروش صنایع دستی مسوولانه تر عمل کردند؛ البته ما تشکل های صنایع دستی نیز در این مدت به صورت مجازی جلساتی برگزار کردیم، نامه ای به آقای جهانگیری نوشتیم و در آن درخواست کردیم که کمک های فوری به تولیدکننده های این حوزه شود؛ چونکه در این مدت نه فقط تولیدکننده ها نتوانستند کالاهایشان را به فروش برسانند، بلکه دیگر قادر به تولید مجدد نیز نیستند.
نایب رییس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی اضافه کرد: یکی از پیشنهادهای مطرح شده در این نامه مشخصا این بود که دولت بیمه کارفرمایان تولیدکننده های صنایع دستی را به مدت شش ماه ببخشد و برای چندین ما حقوق کارگرها را پرداخت کند تا کارفرماها مجبور به اخراج آنها نشوند. همین طور پرداخت وام های قرض الحسنه یا کم بهره (۴ درصد) از دیگر پیشنهادهای این نامه بود؛ اما متاسفانه هیچ عکس العملی به این نامه نشان داده نشد.
اعلمی با تاکید بر اینکه «اراده ای برای کمک به صنایع دستی وجود ندارد»، اظهار نمود: این یک موضوع ملی است. ما منابع مالی زیادی داریم که اگر لازم باشد می توانند کمک کنند. این درحالی است که نه فقط جواب نامه ما داده نشد، بلکه فقط پیشنهاد دادند که وام های اندکی را برای کارگاه ها و نیروهایشان در نظر گرفته شود؛ آن هم با بهره ۱۲ درصد! این میزان درصد فقط به مدلول مقروض شدن باردیگر واحد تولیدی است.
او تصریح کرد: در حالی به حوزه صنایع دستی بی توجهی می شود که میلیون ها نفر در این عرصه مشغول به کار هستند. در شرایط فعلی اگر دولت کمک جدی به صنایع دستی نکند، فاجعه جدی در این عرصه رخ می دهد و این در حالیست که تابحال صدایی از وزارت میراث فرهنگی دراین زمینه شنیده نشده است. اینکه سازمان میراث فرهنگی وضعیت بد کنونی را تشریح کنند و همراه تولیدکننده ها و هنرمندان باشد، حداقل انتظاری است که می توان از این وزارتخانه داشت.
منبع:

1399/02/23
13:45:16
5.0 / 5
1369
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴