عبدالحمید قدیریان با مهر مطرح كرد:

تجربه خلق هنری در حریم رضوی(ع)

تجربه خلق هنری در حریم رضوی(ع)

سایت رسمی سیامك یزدانجو: عبدالحمید قدیریان هنرمند نقاش با مرور تجربه اخیر خود در خلق تابلوی نقاشی در حرم مطهر امام رضا(ع)، بر ضرورت شناخت و پرداخت بیشتر هنرمندان به موضوعات ماوراءالطبیعه در آثار هنری خود تاكید كرد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، «بر آستان قدس» عنوان آئین ویژه ای بود که با همراهی برخی از هنرمندان تجسمی روز جمعه ۲ خردادماه همزمان با روز جهانی قدس به همت حوزه هنری و همکاری آستان قدس رضوی و نهضت تبلیغات اسلامی در حرم مطهر امام رضا (ع) انجام شد و در چارچوب آن این هنرمندان دست به خلق تازه ترین آثار هنری خود زدند.
محمدعلی رجبی، مسعود نجابتی، علی وزیریان، خشایار قاضی زاده، سید حمید شریفی آل هاشم، عبدالحمید قدیریان، حسن روح الامین، سید عبدالله حاجی سیدحسن، عباس برزگر گنجی و مازیار بیژنی همچون این هنرمندان بودند که طی چندین ساعت به خلق اثر در حریم رضوی (ع) پرداختند.
عبدالحمید قدیریان از نقاشان بنام، طراح صحنه فیلم سینمایی «ملک سلیمان» به کارگردانی شهریار بحرانی و مدیر هنری فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)» ساخته مجید مجیدی است. سال ها تحقیق و پژوهش میدانی و کتابخانه ای برای این فیلم، سبب شده است او دیدگاه خاص و ویژه ای نسبت به موضوع بیت المقدس و اشغالگری های رژیم صهیونیستی داشته باشد. وی نقاشی روز قدس خودرا هم با همین نگاه روی بوم خلق کرده و به قول خودش اهتمام داشته است لایه پنهان سلطه اسرائیل را به تصویر بکشد که این لایه پنهان، همان بعد مربوط به سپاه اجنه و شیاطین است.
از شناخت نیروهای ماوراءالطبیعه غافلیم
عبدالحمید قدیریان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ایده اولیه این طرح که بیت المقدس را در محاصره هاله ای از نیروهای شیطانی به تصویر کشیده است، اظهار داشت: همانطور که مقام معظم رهبری نیز این اواخر اشاره کرده اند، ما فقط با شیاطینِ اِنس نمی جنگیم، بلکه با شیاطینِ جن هم سروکار داریم. خصوصاً یهود که قرن هاست روی این مساله کار کرده است؛ هم اسرائیل و هم آمریکا از نیروهای غیرمادی برای سلطه هایشان بهره می برند. در سازمان سیا تحقیقات زیادی درباره استفاده کردن از نیروهای ماوراءالطبیعه بعنوان یک سلاح انجام شده است اما به سبب نواقصی که در آموزشِ مسائل دینی ما وجود دارد، ما به آن نپرداخته و از آن غافل بوده ایم.
وی اشاره کرد: حالا با تأکیدات اخیر مقام معظم رهبری احساس کردم که باید وارد این فضا شویم و بدانیم ما غیر از انسان ها با اجنه هم درگیریم و اجنه نیروهای خطرناکی هستند که به قول قرآن در آخرالزمان خواهند آمد و عذاب های سختی برای بشر خواهند داشت.

قدیریان بر ضرورت آماده سازی برای برخورد با این نیروهای شیطانی تاکید و بیان کرد: متأسفانه از آنجائیکه ما به این قضیه نگاه فانتزی یا ناباورانه داریم، اهتمام نمی نماییم خودمان را برای برخورد با آنها آماده نماییم ولی طبق همان قول قرآنی، به زودی این اتفاق خواهد افتاد و مخصوصاً پس از جنگ با اسرائیل، بیشتر با این موجودات درگیر خواهیم شد. پس باید این فرهنگ را در بین شیعیان جا بیندازیم تا به این مساله فکر کنند، چونکه فکر نکردن به آن موجب می شود همچنان برایمان ناآشنا بماند.
متأسفانه از آنجائیکه ما به ماوراءالطبیعه نگاه فانتزی یا ناباورانه داریم، اهتمام نمی نماییم خودمان را برای برخورد با آنها آماده نماییم ولی طبق همان قول قرآنی، به زودی این اتفاق خواهد افتاد و مخصوصاً پس از جنگ با اسرائیل، بیشتر با این موجودات درگیر خواهیم شد وی با اشاره به وجود این نگاه در فیلم سینمایی «ملک سلیمان» بر ضرورت اشاعه این شناخت در بین هنرمندان اصرار کرد و توضیح داد: ما در «ملک سلیمان»، تا یک حدی از این قضایا را نشان داده ایم و من هر مدیوم و تریبونی پیدا کنم این مسأله را عنوان خواهم کرد، چون شیعیان باید با این نیروها و لطمه های آنها آشنا گردند و بدانند خداوند برای مقابله با آنها سلاح قرار داده است.
این هنرمندان نقاش اضافه کرد: لازم است به میدان بیاییم و به قول سوره صف، باید انصارالله شویم. در واقع ما باید همان رفتاری را داشته باشیم که حضرت سلیمان داشت و «ملک سلیمان»، به صورتی ماکتی از «ملک ظهور» است. وقتی به سمت ظهور می رویم، باید از مرحله فتنه اجنه و شیاطین عبور نماییم و این اجتناب ناپذیر است.
وی اضافه کرد: فکر می کنید چه کسی می تواند با این نیروها مقابله کند؟ با موشک و کلاشینکف که نمی توان با آنها جنگید. باید دید چه اسلحه ای برای مقابله لازم است؟ و آنجاست که به قول قرآن، مردان خدا می آیند. این ها کسانی هستند که بر این نوع نیرو مسلط هستند و می توانند با این موجودات دست و پنجه نرم کنند و همان ها هستند که می توانند اسرائیل را نابود کنند. پس ما باید شرایطی فراهم نماییم که بتوانند با فتنه ای که به زودی همگی با آن درگیر خواهیم شد، مقابله کنند.
این نقاش پیشکسوت درباره تأثیر نقاشی و هنر بر اهداف انقلابی و خصوصاً مطرح شدن مباحثی همچون روز جهانی قدس در جهان، اظهار داشت: راهپیمایی روز قدس و نقاشی با محوریت روز قدس و پرداختن به مساله فلسطین، هر کدام ثمرات و تأثیرات خودش را دارد؛ راهپیمایی به یک شکل و هنر هم به شکلی دیگر. اما نکته قابل توجه آن است که در واقع ما هم همان کارِ راهپیمایی را انجام دادیم. باید این طور در نظر گرفت که یک عده ای دردمند هستند و درد اسرائیل دارند و می خواهند این رژیم نابود شود. پس هر کدام به بهانه ای این درد را ابراز می کنند. حالا یکی راهپیمایی می کند و دیگری به سراغ هنر می آید.
اینجا کارمان «شعار» است نه خلق «هنری»
قدیریان با اشاره به همراهی با پروژه «در آستان قدس» تاکید کرد: در اصل، این کار ما هم همان شعار است. ما به این خلق هنری، بعنوان یک کارِ شعاری نگاه می نماییم، نه یک کار هنری؛ چونکه هنر و خصوصاً نقاشی ابعاد لطیف تری دارد. خلق اثر هنری نه در این فرصت کوتاه مقدور است و نه با این موضوعات. ما در واقع الان و در چارچوب پروژه هایی از این دست، شعار می دهیم و حالا زبانِ شعارمان، زبانِ نقاشی است.
وی در مورد تجربه حضور در صحن رضوی و نقش زدن در محضر علی بن موسی الرضا (ع) بیان کرد: قسمتی از حسی که داشتم به همان حسی که همه ما نسبت به دوده (ع) داریم، بر می گشت اما بخشی دیگر، حداقل برای من، از آن حس، فراتر رفت. چون امام رضا (ع) به این دلیل در ایران ساکن شدند که قوای اسلام را برای آخرالزمان تجهیز کنند، یعنی خزانه دار هستند. می آیند و تقسیم سلاح می کنند. آن بحثی که در مورد اجنه و شیاطین بیان کردم، سلاحش را باید از دوده (ع) گرفت. ایشان هستند که می توانند این قوا را از جانب خدا به ما و به رزمندگان اسلام بدهند تا بتوانیم مقابله نماییم.
قدیریان در آخر اظهار داشت: من نسبت به حضرت رضا (ع) حسِ فرماندهی جنگی دارم. یعنی در این شرایط باید با این دیدگاه به ایشان نگاه کرد که اینجا هستند تا ما را با فضاهایی که برایمان ناآشناست، آشنا سازند و تجهیزمان کنند. بسیاری از افرادی که من و شما نمی شناسیم، حالا در این فضا به صورت ناشناس تعلیم می گیرند تا در آن زمانی که همه می گویند «وای خدایا به دادمان برس»، وارد میدان شوند و آن وقت است که آن اتفاق بزرگ خواهد افتاد.

1399/03/05
22:19:06
5.0 / 5
1640
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو