رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

حوزه هنری باید مكتب هنر انقلاب را تأسیس كند

حوزه هنری باید مكتب هنر انقلاب را تأسیس كند

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو آیت الله صادقی رشاد اظهار داشت: در خیلی از شاخه های هنر هنوز مبتدی هستیم و در حیرت به سر می بریم و حوزه هنری باید مؤسس مكتب هنری انقلاب شودبه گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، آئین تکریم و معارفه محسن مؤمنی شریف و محمدمهدی دادمان رؤسای پیشین و جدید حوزه هنری انقلاب اسلامی امروز یکشنبه (۸ تیر۱۳۹۹) در تالار اندیشه حوزه هنری در حال برگزاری است.
آیت الله صادقی رشاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در این مراسم اظهار داشت: برای من حوزه هنری یکی از خاطره انگیزترین نهادهای شبکه فکری و عملی انقلاب اسلامی است. پیش تر زمانی که جوان بودم و کار ذوقی داشتم، به اینجا رفت وآمد داشته و با اصحاب اندیشه و هنر مراوده می کردم و امروز در جلسه تکریم مدیری مخلص هستم و معارفه مدیر جوانی که از نمادهای رویش نسل سوم انقلاب است.
وی اضافه کرد: انقلاب در همه چیز تحول به وجود آورده اما در بعضی عرصه ها این تحول بسیار عمیق و پیشرونده بوده است. در بعضی از زمینه ها نیز وضعیت به نسبت قبل بطور اساسی تغییر کرده است. در بعضی عرصه ها مکتب هایی پدید آمده است. بطور مثال در حوزه حکمت و فلسفه، مکتب جدیدی متولد شده است. مکتب یا گفتمان فلسفی نوصدرایی که حکمت و مبانی استوار آنرا به ساحت مناسبات و عمل امتداد بخشیده و موجب تولید دهها فلسفه مضاف شده است. در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اصحاب فکر و اندیشه حدود ۷۰ فلسفه مضاف را در چارچوب مقالات و کتب گوناگون کار کرده اند.
آیت الله صادقی رشاد افزود: در حوزه الهیات و کلام هم تحول اساسی رخ داده است. مؤسس فلسفه نوصدرایی علامه طباطبایی است و مؤسس کلام جدید آیت الله مطهری. الهیات اجتماعی را که آیت الله مطهری بنیان نهاد، الهیاتی نو با تعاریف خودمان است. فلسفه فقه هم پا گرفته که مؤسس آن حضرت امام (ره) است. نگاه ایشان به فقه موجب تحولات زیاد و رفتن این علم به قلمروهای جدید شد. امام (ره) از حکمت، اخلاق و عرفان شروع کرد و سپس به فقه منتقل شد و بعد از آن انقلاب را بنیان نهاد.
این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به تحولات اساسی در بعضی شاخه های علوم انسانی اشاره نمود و اظهار داشت: به جد می توان اظهار داشت که در بعضی شاخه ها، علم انسانیِ اسلامی تأسیس شده است. در حوزه دفاع هم انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت دستاوردهای مهمی داشت که می توان آنرا در چارچوب یک مکتب بازخوانی کرد اما در حوزه هنر چندان که باید موفق نبوده ایم؛ گرچه در بعضی شاخه ها همچون ادبیات داستانی و شعر عملکرد درخشانی داشته ایم و خصوصاً برخلاف برخی، معتقدم که در حوزه شعر، مکتب جدیدی بنا نهاده شده است و شعر این ۴۰ سال در تاریخ ادبیات ایران متمایز است و هیچ گاه تاریخ شخصیت هایی چون علی معلم دامغانی، حمید سبزواری، قیصر امین پور و امثالهم را فراموش نخواهد کرد.
وی بیان کرد: در خیلی از شاخه های هنر هنوز مبتدی هستیم و در حیرت به سر می بریم. حوزه هنری باید مؤسس مکتب هنری انقلاب شود. چنین توقعی از حوزه می رود و می رفت. ای کاش در این سال های فعالیت عنوان «اندیشه» را از حوزه هنری برنمی داشتند چونکه تأسیس مکتب هنری نیازمند فلسفه، اخلاق، الهیات، فقه و علم هنر است. اگر ما به پرورش نیروهای هنری و آموزش نهادهای هنری و سرانجام خلق آثار هنری می پرداختیم، می توانستیم در تأسیس مکتب هنر انقلاب قدم برمی داریم. عنوان «حوزه» پیش تر حوزه «اندیشه و هنر انقلاب» بود. ای کاش «اندیشه» را از عمل و برنامه های حوزه هنری حذف نکنیم.
آیت الله صادقی رشاد در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم توجه به دستاوردهای دهه پیش حوزه های هنری اشاره نمود و اظهار داشت: اگر آنچه در دهه ۶۰ رواج داشت، ادامه پیدا می کرد، تحولات عظیمی رخ می داد. من به یاد دارم که آن زمان فیلمی تولید شده به نام «توبه نصوح» که امروزه خصوصیات تکنیکی اش بسیار ساده می نمایاند اما این فیلم در دوره خود به شدت تأثیرگذار بود. به یاد دارم که این فیلم را در مساجد محلات نمایش می دادند و برخی افراد که به شرارت شهره بودند، با دیدن این فیلم توبه کردند. فیلم ساده بود اما روح داشت و نیت سالم افراد در ساخت آن دخیل بود. سازندگان این فیلم قربه الی الله و با روحیه جهادی، آنرا تولید کردند.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: آقایان مؤمنی شریف و دادمان شبیه به هم هستند؛ هر دو سابقه طلبگی دارند و از نخبه ها بوده و هستند. مؤمنی شریف به نسل دوم انقلاب متعلق می باشد و دادمان به نسل سوم البته مزین به شرف فرزندی شهید نیز است. آقای دادمان خوش فکر و آشنا با مباحث دینی است و عنصر شجاعی در جذب و بازماندهی نیرو است. تقاضا دارم از همه اهالی حوزه هنری که برای تولید و صورت بندی هنر انقلاب، با ایشان همکاری کنند. ایشان وظیفه دارد مؤلفه های بیرونی و سازمانی حوزه هنری خصوصاً در دهه ۶۰ را تدوین کند. حوزه علمیه تهران حاضر به مشاوره با حوزه هنری است. در آخر نیز در محضر خدا و شما شهادت می دهم که آقای مؤمنی شریف هم محسن است، هم مؤمن است و هم شریف.


منبع:

1399/04/09
13:21:10
5.0 / 5
1334
تگهای خبر: آموزش , ساز , شعر , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴