بازخوانی مصاحبه ای از موریكونه

بازخوانی مصاحبه ای از موریكونه

سایت رسمی سیامك یزدانجو: «انیو موریكونه» ـ آهنگساز مشهور ایتالیایی ـ روز گذشته و در سن 91 سالگی درگذشت، در این راستا به گفت وگوی كوتاهی از این آهنگساز برجسته در سال های گذشته نگاهی داریم.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، «موریکونه» که گاهی با عنوان «پدرخوانده موسیقی فیلم» شناخته می‎شد، در طول سال های اخیر بارها با نشریات و مجلات مخلتف به گفت و گو پرداخته بود.
نشریه گاردین در سال ۲۰۱۶ و به مناسبت ۸۷ سالگی «موریکونه»، گفت وگوی مختصری از این هنرمند را منتشر نمود که در ادامه بخش هایی از این مصاحبه را از زبان موریکونه می خوانید:
«با گذشت زمان مضطرب تر می‎شوم. حتی اگرچه حالا اعتماد به نفس بیشتری دارم، اما اشتیاق من به بهتر بودن و پیشرفت کردن حس قوی تری است. ممکنست بیشتر اوقات نگران و مضطرب به نظر برسم چونکه در واقعیت همین احساس را دارم. حرفه ی من مسئولیت سنگینی را به دوش من گذاشته است.
من کودکی دشواری را گذرانده ام. در شهر رم و در دوران جنگ جهانی دوم بزرگ شدم. رم در ابتدا توسط آلمانی ها و سپس توسط متحدانشان اشغال شد. بعضی اوقات غذای کافی برای خوردن نداشتیم.»
«خوشحالم که در نهایت برنده یک جایزه اسکار شدم. «تارانتینو» زمانی که از من درخواست نمود تا موسیقی فیلم «هشت نفرت انگیز» را بسازم، فیلم را به من نشان نداد و فقط نسخه ترجمه شده ایتالیایی فیلمنامه را برایم ارسال کرد. من و همسرم فیلمنامه را دوست داشتیم، بدین سبب آهنگسازی این اثر را قبول کردم.»
«ملاقات «ماریا» همسرم، و ازدواج با او عاشقانه ترین لحظات زندگی ام بود. او دوست یکی از خواهرانم بود. حالا ۶۰ سال است که ازدواج کرده ایم. وقتی ۴۰ ساله بودم به او گفتم آهنگسازی موسیقی فیلم را متوقف می کنم و زندگی ام را وقف آنچه که «موسیقی مطلق» می نامم، خواهم کرد. این را در ۵۰ سالگی، ۶۰ سالگی، ۷۰ سالگی و ۸۰ سالگی هم گفتم. شاید زمانی که ۹۰ ساله شوم این کار را بکنم.»
««سرجیو لئونه» در ابتدا مرا نشناخت. ما زمانی که بسیار جوان بودیم در مدرسه درس می خواندیم. اما زمانی که او به سراغم آمد و از من خواست تا موسیقی فیلم «یک مشت دلار» را بسازم، نمی داست که من همان «موریکونه» مدرسه هستم. ما خیلی زود یکدیگر را شناختیم و من پیشنهاد را قبول کردم.»«من نام هیچ موسیقیدان پاپ را نمی دانم. موسیقی پاپ «استاندارد» شده است؛ این سبک از موسیقی برای جلب رضایت گروه بزرگی از مخاطبان شکل گرفته است. من هم برای جلب رضایت مخاطبان زیادی موسیقی می سازم، اما وقتی به موسیقی من گوش دهید متوجه می شوید که من تمام تاریخ آهنگسازی را مطالعه کردم و به کار برده ام.»
«صبح خیلی زود از خواب بیدار می شوم و نوشتن قطعات موسیقی را از ۹ بامداد آغاز می کنم و تا ظهر به این کار ادامه می دهم. بعد از صرف ناهار با همسرم و گپ و گفتی با او، کارم را تا غروب ادامه می دهم.»
«همه ی افراد می میرند. من از خود مرگ نمی ترسم. چیزی که بیش از هر چیزی من را می ترساند این است که اگر زندگی ام قبل از همسرم تمام شود او را تنها گذاشته ام و برعکس. ایده آل ترین نوع، مرگ همزمان هردومان است.»

در ادامه می توانید ویدئوی ایسنا که به انگیزه درگذشت این آهنگساز نامدار ایتالیایی تهیه شده را مشاهده کنید:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/04/18
13:51:20
5.0 / 5
1388
تگهای خبر: آهنگ , پاپ , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو