گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو از راه اندازی دومین نگارخانه خصوصی سمنان؛

خانه ای خاص در جوار بلندترین بادگیر خشتی استان سمنان

خانه ای خاص در جوار بلندترین بادگیر خشتی استان سمنان

سایت رسمی سیامك یزدانجو: سمنان سه سال پس از شروع به كار ˮدانژهˮ كه تا قبل از این تنها گالری هنری سمنان بود، دومین نگارخانه خصوصی سمنان تحت عنوانˮخانه سمنانی هاˮراه اندازی شد.


ابوالفضل دلآرام معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان 28 تیرماه در جمع خبرنگاران با ابراز خرسندی از این رویداد هنری اظهار نمود: ابوالفضل دلآرام روز شنبه اظهار داشت: این نگارخانه به مدیرمسوولی "محسن مداح" و با هدف ارائه کارهای هنرهای تجسمی در سمنان به راه افتاده است.
وی از صدور مجوز تاسیس و فعالیت دومین نگارخانه خصوصی سمنان با عنوان "خانه سمنانی ها" از طرف فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آگاهی داد و اضافه کرد: نگارخانه "خانه سمنانی ها" بعد از نگارخانه دانژه دومین نگارخانه خصوصی شهرستان سمنان و چهارمین نگارخانه خصوصی در استان سمنان است.
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با اعلان اینکه مجوز فعالیت این نگارخانه توسط فرشید فلاح مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان صادر گردیده است اضافه کرد: این مجوز از زمان صدور یک سال اعتبار دارد.
وی با اعلان اینکه نگارخانه های خصوصی با مجوز و زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می نمایند افزود: گسترش و توسعه فضاهای هنری و همچون نگارخانه ها به رشد و گسترش فرهنگ و هنر در جامعه کمک شایانی می کند.
راه اندازی دومین نگارخانه سمنان در خانه قجری
محسم مداح در همین ارتباط به ایسنا اظهار داشت: این نگارخانه در یکی از خانه های تاریخی سمنان که قدمت آن به بیش از 130 سال و به دوره ناصرادین شاه برمی گردد به راه افتاده است.
وی با اعلان اینکه این خانه تاریخی، مساحت زیادی ندارد افزود: با وجود این، خانه تاریخی "خانه سمنانی ها" از معدود خانه هایی است که در ساخت آن به همه مولفه های معماری بومی سمنان و معماری کویری توجه شده است.
این هنرمند و مرمت کار سمنانی از وجود بزرگترین بادگیر خشتی استان سمنان در این خانه تاریخی آگاهی داد و اضافه کرد: ما در ابتدا به دنبال این بودیم که این خانه تاریخی را به اقامتگاه تبدیل نماییم اما به سبب نیازی که احساس شد تصمیم گرفتیم که این خانه را به یک نگارخانه هنری تبدیل نماییم.
نگاهی به معماری خانه سمنانی ها
خانه تاریخی سمنانی ها شامل دو بخش شمالی و جنوبی است. در بخش شمالی و در زیرزمین این خانه، مطبخ و تنور قدیمی وجود دارد و در طبقه همکف، اتاق زمستان نشین که از راهروی ورودی دسترسی دارد. همین طور در بخش جنوبی و زیرزمین، اتاق سه دری با بدنه آجر کاری شده وجود دارد که سقف آن بصورت تخت اجرا شده است.

در جبهه جنوبی ساختمان، در طبقه همکف اتاق سه دری و سقف زیبای آن با رف های گچی و طاقچه های گوناگون بهترین اتاق این مجموعه را ایجاد کرده است که با درهای چوبی نور طبیعی فضا را تامین می نماید. این اتاق همین طور توسط اتاقک انتهایی که به بادگیر بلند دسترسی دارد در گرمای شدید سمنان از خنکای نسیم طبیعی استفاده می نماید.
در حیاط خانه آبنمایی وجود دارد که هم اکنون شرایط خوبی ندارد اما پیداست که این خانه باتوجه به ابعاد کوچک و داشتن دیوارهای بلند در طرفین، بسیار مناسب سکونت در فصل تابستان بوده است چونکه برای ایجاد سایه اندازی بهتر، قسمتی از خانه را در فضای گودال باغچه ساخته اند تا با ایجاد سایه و آب نمای موجود به تلطیف هوا کمک کنند. عمده مصالح بکار رفته در این بنا، خشت و گل، کاهگل، گچ و خاک، گچ و چوب می باشد.
بادگیر ساختمان این بنا را به اثری خاص مبدل کرده است. این خانه دارای بادگیری به ارتفاع بدنه چهار متر و ۹۸ سانتیمتر است که بلندترین بادگیر خشتی شهر سمنان شمرده می شود.
خانه سمنانی ها راه "دانژه را در پیش گرفت
به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، گالری هنری دانژه که تا قبل از این تنها گالری هنری خصوصی شهر تاریخی سمنان بوده و از سال 96 رسما شروع به کار کرده بود، به همت سید اسداالله شریعت پناهی از نقاشان نام آشنای معاصر راه اندازی شده و توانسته علاوه بر فرهنگسازی درباب هنر فاخر و آشتی بین مردم و هنر، پروسه فروش آثار برخی آثار هنرمندان را در حراجی های داخلی و خارجی و همین طور فروش این آثار در گالری دانژه را فراهم آورد.
سید اسداالله شریعت پناهی هنرمند نقاش سمنانی که در هشتمین دهه زندگی خود همچنان به خلق آثار هنری فاخر و تربیت شاگرد اهتمام دارد در گفت و گو با ایسنا از هنر به مثابه پالایشگاهی برای جامعه نام برد و اظهار داشت: اگر زمینه اشاعه هنرهای فاخر در کشور فراهم گردد، هنر می تواند خیلی از مشکلات مبتلابه جامعه ما را مرتفع کند.
وی با اشاره به شکاف بین "سنت" و "مدرنیته" در ایران اضافه کرد: کشورهای توسعه یافته برخلاف جامعه ما توانسته اند بین سنت و مدرنیته آشتی ایجاد کنند.
این هنرمند پیشکسوت افزود: عدم آشتی بین"سنت" و "مدرنیته" در ایران سبب شده ما همچنان نتوانیم خیلی از مشکلات خودرا رفع نماییم.
وی با اشاره به دلیلهای خود جهت راه اندازی این گالری هنر، اشاره کرد: در گالری هنر دانژه به دنبال سود نبوده ام و آنچه مرا در هشتاد و چند سالگی به ایجاد چنین فضایی ترغیب کرده، مشارکت در رفع مشکلات جامعه و کمک به رشد آن بوسیله عرضه هنرهای فاخر است.

منبع:

1399/04/28
13:16:36
5.0 / 5
1277
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو