جشنواره نوای خرم به ۱۴۰۰ موكول شد

جشنواره نوای خرم به ۱۴۰۰ موكول شد

سایت رسمی سیامك یزدانجو: مدیر جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم (نوای خرم) با ارائه توضیحاتی از برگزاری هفتمین دوره این رویداد موسیقایی در سال 1400 به سبب اقدامات پیشگیرانه برای شیوع بیماری كووید 19 آگاهی داد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم)، بردیا صدرنوری آهنگساز، نوازنده و مدیر برگزاری جشنواره و جایزه موسیقی نوای خرم با اعلان اینکه هفتمین دوره این جشنواره در سال ۱۳۹۹ برگزار نمی گردد، توضیح داد: باتوجه به شرایط ناشی از بیماری کووید ۱۹ و عدم امکان برنامه ­ریزی برای اجراهای صحنه ای و گروهی بخش رقابتی، هفتمین جشنواره و جایزه همایون خرّم در سال ۱۴۰۰ برگزار می گردد.

مدیرمسئول موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش اضافه کرد: برنامه ریزی برای برگزاری هفتمین دوره جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم ۷) طبق روال سنوات پیش، بعد از اتمام جشنواره ششم شروع شد. اما شرایط روز جامعه ناشی از بیماری کووید ۱۹ و نیز آثار منفی آن بر کیفیت برگزاری جشنواره شرایطی را فراهم ساخت که این دوره از جشنواره را به سال آینده موکول نماییم.

این نوازنده پیانو و آهنگساز موسیقی ایرانی بیان کرد: بخش اصلی و مهم جشنواره نوای خرّم، بخش رقابتی و اجراهای صحنه ای کودکان و نوجوانان برای اجرای حضوری در مقابل داوران جشنواره و مخاطبین است که هر ساله با حضور پرشور هنرآموزان، خانواده ها، مدرسان موسیقی، مسئولان آموزشگاه های موسیقی و علاقمندان طی ۴ تا ۸ روز در تهران انجام می شود. اما با وضعیت کنونی و پیش بینی ها در مورد وضعیت چند ماه آتی بیماری کووید ۱۹، برنامه ریزی اجراهای حضوری و صحنه ای نا ممکن به نظر می آید. کما اینکه در مجوز صادره از طرف دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری برنامه های مربوط به جشنواره در زمان مقرر، مشروط به تصمیم و مجوزهای ستاد ملی مبارزه با کرونا شده است. از طرفی باتوجه به زیرساخت های فنی موجود و کیفیت اینترنت و به تبع آن کیفیت صدا و تصویر، امکان اجرای زنده (لایو) و داوری همزمان به صورت جدی و با کیفیت مناسب، امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: بخش مهم دیگری از جشنواره نوای خرّم، بخش اجراهای گروهی و اجراهای آموزشگاه ها است که از دستاوردهای پرارزش جشنواره بشمار می رود و بواسطه آن هر ساله گروهای موسیقی بسیاری در رده سنی کودک و نوجوان به صورت آزاد، آموزشگاهی یا در مدارس تشکیل می شود. بدین سبب باتوجه به شرایط موجود، امکان تجمیع و تمرین گروها در فضاهای سربسته و آموزشگاهی بسیار دشوار و پرریسک است که ستاد جشنواره به هیچ وجه تمایل ندارد که به انگیزه شرکت در جشنواره، اسباب این دورهمی را فراهم آورد. کما اینکه برگزاری جشنواره بدون این بخش هم مغایر اهداف جشنواره در تشویق هنرآموزان به تشکیل گروه و انجام کارهای موسیقایی گروهی است.

صدرنوری اظهار داشت: باتوجه به تمامی موارد اشاره شده، ستاد جشنواره به این جمع بندی رسید که برای حفظ سلامتی هنرآموزان، خانواده ها و مدرسین موسیقی، هفتمین دوره جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرمّ ۷) را به سال ۱۴۰۰ موکول کند. به امید آنکه با الطاف الهی تا آن زمان شرایط برگزاری یک جشنواره با کیفیت در حد و اندازه موسیقی اصیل و ملی ایران و نام استاد همایون خرّم فراهم گردد.

مدیر جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم) در بخش پایانی صحبت های خود اشاره کرد: ستاد جشنواره برای حفظ ارتباط با هنرآموزان، اعضای گروه های موسیقی و آموزشگاه های شرکت کننده در دوره های پیشین جشنواره بعنوان اعضای فعلی خانواده نوای خرّم و نیز برای جذب اعضای جدید در این خانواده بزرگ، برنامه هایی را تدارک دیده است که به مرور بوسیله درگاه های www.radnoandish.com و www.khorramfestival.com و صفحه نوای خرّم در اینستاگرام (navaye_khorram) و سایر رسانه ها اطلاع رسانی خواهدنمود.

جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم)، همچون رویدادهای موسیقایی بخش خصوصی است که هر ساله با هدف ارتقای سطح هنری و موسیقایی و استفاده از نمونه ها و الگوهای موجود در هنر ایرانی برای هنرمندان گروه سنی زیر ۱۸ سال توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» با مدیریت بردیا صدر نوری برگزار می گردد.

در این جشنواره غیر دولتی نوازندگان تمامی سازها، خوانندگان و همین طور گروه های موسیقی کودک و نوجوان داوطلب (کمتر از ۱۸ سال) با اجرای یکی از تصانیف و یا قطعات بی کلام استادان موسیقی ایران که به شکل رسمی عرضه شده، به صورت تک خوانی، تک نوازی، هم خوانی، هم نوازی و گروه نوازی شرکت می کنند.


منبع:

1399/05/04
23:28:12
5.0 / 5
1705
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , پیانو , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو