برنامه های پژوهشی یازدهمین دوسالانه ملی سرامیك تشریح شد

برنامه های پژوهشی یازدهمین دوسالانه ملی سرامیك تشریح شد

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو دبیر بخش پژوهش یازدهمین دوسالانه ملی سرامیك توضیحاتی درباره فعالیتهای این بخش كه بیشتر فعالیتهای آن به صورت مجازی است، ارائه نمود.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از واحد ارتباطات و رسانه دوسالانه ملی سرامیک، آرزو زرگر دبیر بخش پژوهش یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک با بیان این مطلب اظهار داشت: تفاوت کوچکی که پژوهش با بقیه برنامه ها دارد نیازسنجی حال حاضر است. آخر هر گفتگو و سخنرانی، هنرمندان دور هم جمع شدند و اظهار نظر می کردند که آن گفتگوها خیلی مؤثر بودند و ما حالا به علت شیوع بیماری، این دایره و حلقه را نداریم. برای جبران این مسئله در بخش پژوهش، بخشی از برنامه ملاقات با هنرمند را با عنوان «Open Studio» در نظر گرفته ایم. ما به نمایندگی از مخاطبان، به استودیوی یک هنرمند می رویم. جایی که هنرمند در آن احساس راحتی می کند و نیازی نیست از خودش تصویری دیگر عرضه نماید و هنرمند در این فیلم ها از روند خلق اثر هنریش می گوید.
وی تاکید کرد: با عنایت به مسائل اقتصادی بخش مقاله نویسی در دوسالانه یازدهم سرامیک برگزار نخواهد شد اما محتواهای تولید شده در بخش پژوهش در مجلات تخصصی منتشر خواهد شد.
دبیر بخش پژوهش دوسالانه سرامیک درباره اهمیت و نیاز بخش پژوهش اظهار داشت: به واسطه یک سال فعالیت در بخش پژوهش، برنامه ای بعنوان «سه در یک» تدارک دیدم که با هدف معرفی یک هنرمند در حوزه های مختلف انجام می گیرد. الان که امکان برگزاری سخنرانی نداریم، سخنرانی ها از راه وبینار عرضه می شود که برای مثال نخستین برنامه در هجدهم تیر با مبحث «خودکاوی به مثابه زیرایستای خلاقیت هنری» با سخنرانی دکتر بهروز عوض پور برگزار گردید که وی در این وبینار اظهار داشت: «کدام هنرمند است که می تواند درگیر فهم کارکردهای فرهنگی شود؟ و یا به عبارت دیگر خویشتن خود را محقق کند، در پاسخ باید گفت هنرمندی که به صورت مستمر گرفتار خودکاوی است. یعنی با خودش و ژرفای خودش درگیر است. کار این چنین هنرمندی دیگر تکنیک و تکرار نیست، بلکه خلق است.» برنامه دوم هم روز ۳۱ تیرماه با حضور مجید ضیایی و محمود محرومی با مبحث گفت و گو پیرامون ماهیت و کارکرد تم (درونمایه) برگزار گردید.
وی با اشاره به فعالیتهای پژوهشی که در چند سال گذشته در انجمن هنرمدان سفالگر انجام شده است، توضیح داد: با عنایت به شرایط کنونی کشور همچون وضعیت اقتصادی و بیماری کرونا، برنامه های پژوهشی دوسالانه در دو بخش و دو بازه زمانی انجام می شود. یکی قبل از شروع دوسالانه و دیگری همزمان با نمایشگاه. در تولید محتوا ما سه گروه را تحت پوشش کاری خود قرار دادیم. نخست افرادی که تازه به جامعه هنری سرامیک پیوسته اند و نیازمند محتوای آموزشی اند. گروه دوم کسانی هستند که علاوه بر کار هنری در حوزه فلسفی و تاریخی مطالعاتی دارند و بخشی از محتوا مخصوص آنان است. و گروه سوم که صاحب تفکر و ایده اند و برای آنها پنل هایی در نظر گرفتیم تا ایده های خویش را بیان کنند و با گفت و شنود بیشتر مرزهای پژوهشی گسترش یابد. پس از دوسالانه و با امید برطرف شدن کرونا، سخنرانی ها و پنل ها را به همان شیوه کلاسیک برگزار خواهیم کرد.
زرگر در ادامه به بعضی از برنامه های پژوهشی اشاره نمود و اظهار داشت: روز دوازدهم مرداد ماه هم سخنرانی دکتر حمید سوری در مبحث درنگی بر سرامیک و نیازهای امروز منتشر می شود و روز بیست و دوم مرداد هم هلیا دارابی به صورت زنده درباره سرامیک سخنرانی خواهند داشت. ادامه برنامه های پژوهشی دوسالانه سرامیک هم در ایام برگزاری دوسالانه عرضه می شود.
یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران نهم آبان به دبیری هیربد همت آزاد در فرهنگسرای نیاوران شروع به کار می کند.

1399/05/07
14:37:55
5.0 / 5
1227
تگهای خبر: آموزش , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو