معاونت هنری و سینمایی ارشاد گیلان:

استان گیلان پیشینه غنی در حوزه موسیقی نواحی دارد

استان گیلان پیشینه غنی در حوزه موسیقی نواحی دارد

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با اشاره به پتانسیل و پیشینه غنی این استان در موسیقی نواحی، اظهار داشت: متاسفانه امروز با موسیقی فاخر و اصیل ایرانی فرسنگ ها فاصله داریم.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، سید امیر مصباح امروز (شنبه) در نشست انجمن موسیقی استان گیلان با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه انجمن های هنری غیر دولتی هستند، اظهار نمود: این انجمن ها در بخش ها و حوزه های مختلف و در زمینه تخصصی خود و برمبنای شرح وظایف فعالیت می نمایند.
وی با اعلان اینکه یکی از رسالت های انجمن های هنری فعالیت در بخش هایی کمتر دیده شده و یا مغفول مانده است، اظهار نمود: متأسفانه گیلان دارای شرایطی است که مدیریت فرهنگی در آن دشوار است.
ابتر ماندن راه اندازی موزه هنرهای معاصر در پیچ و خم جلسات
معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان در ادامه با اشاره به پیگیری چندین ساله در زمینه راه اندازی موزه هنرهای معاصر در رشت، اظهار داشت: به رغم پیگیرهای مستمر و برگزاری جلسات فراوان با اعضای شورای شهر رشت این مساله ابتر مانده است.
وی با تاکید بر لزوم اینکه بعنوان متولیان امور هنری و باتوجه به پتانسیل های فراوان گیلان دراین زمینه همچنان پیگیر این مساله برای رسیدن به نتیجه دلخواه خواهیم بود، اشاره کرد: برخی استانها به دنبال جذب آثار هنری هستند که مقرر است در موزه هنرهای معاصر گیلان به معرض نمایش گذاشته شود که امیدواریم این اتفاق رخ ندهد.
مصباح در ادامه با اشاره به بحث بیمه هنرمندان و وعده های داده شده از طرف مسئولان در این بخش، اضافه کرد: هر ساله شاهد این هستیم که دراین زمینه وعده هایی به هنرمندان داده شده اما هیچ وقت به مرحله عمل نرسیده و فراموش می شود.
وی به پیگیری های انجام شده از طرف مسئول بیمه هنرمندان در اداره کل ارشاد گیلان اشاره و اشاره کرد: معیشت هنرمندان باتوجه به شیوع ویروس کرونا بسیار گرفتار لطمه شده که نیازمند توجه ویژه از طرف مسئولان است و تنها پرداخت تسهیلات نمی تواند این حجم از لطمه و خسارت را جبران کند. معیشت هنرمندان باتوجه به شیوع ویروس کرونا بسیار گرفتار لطمه شده که نیازمند توجه ویژه از طرف مسئولان است و تنها پرداخت تسهیلات نمی تواند این حجم از لطمه و خسارت را جبران کند.
معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با اعلان اینکه قاطعانه می توان گفت فعالان حوزه های فرهنگی و هنری تنها بخشی هستند که هنوز فعالیت آنها همانند سایر کسب و کارها شروع نشده است، اظهار داشت: یکی از انتظارات و درخواست های ما از مسئولان و متولیان امر این بوده که نگاه ویژه ای به فعالان این بخش ها داشته باشند تا بتوانیم بدون مشکل از این شرایط سخت نیز گذر نماییم.
وی در ادامه به موضوع کیفیت آموزشگاه های موسیقی اشاره و با اعلان اینکه این مراکز با هدف ارتقای سطح کیفیت آموزش ها و جدا شدن از آموزش های کلیشه ای در سطح مراکز علمی و دانشگاهی راه اندازی شده اند، اضافه کرد: در حوزه نظارت بر فعالیت آموزشگاه ها نیز در صورت مشاهده هر گونه تخلف با مسئول مربوط به صورت فرهنگی برخورد خواهد شد.
آماده ساماندهی گروه های موسیقی خیابانی هستیم
مصباح علت عدم برگزاری جشنواره های موسیقی با کیفیت و به تعداد جشنواره های تئاتر را نبود مطالبه گری از طرف فعالان این حوزه عنوان نمود و افزود: در آینده تلاش می شود دراین زمینه نیز جشنواره های موضوعی باتوجه به پتانسیل فراوان استان گیلان در زمینه موسیقی نواحی اجرا شود.
وی همین طور با اشاره به فعالیت برخی گروه های موسیقی خیابانی در سطح شهر، اظهار نمود: هیچ دستور العملی ملی و ساختاری در زمینه چگونگی فعالیت و حتی صدور مجوز برای این گروه ها وجود ندارد.
مصباح با اعلان اینکه برای نظارت بر فعالیت این گروه ها باید ستادی در استان تشکیل گردد، اضافه کرد: اداره کل ارشاد و معاونت هنری و سینمایی آن آمادگی لازم برای همکاری با این ستاد و ساماندهی گروه های موسیقی خیابانی را دارد تا زمینه سوء استفاده برای برخی فراهم نشود.
وی با اشاره به ضعف در حوزه آموزش موسیقی و برند سازی از برخی موسیقی های ضعیف و معمولی، افزود: امروز متأسفانه موسیقی عرضه شده در جامعه با موسیقی اصیل و فاخر ایرانی فرسنگ ها فاصله دارد پس نیازمند تقویت و ارتقای کیفیت آموزش های در حوزه موسیقی هستیم.


منبع:

1399/05/26
14:10:24
5.0 / 5
1186
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱