رونمایی از سردیس و خیابان ممیز؛

وجه تمایز ممیز عشق بی پایانش به كار بود

وجه تمایز ممیز عشق بی پایانش به كار بود

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو ساعد مشكی، وجه تمایز مرتضی ممیز را عشق بی پایانش به كار و كار كردن دانست و بیان كرد عشق تمام نشدنی كه ممیز در تمام این سال ها داشت، در آثارش هم مشهود است.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، مراسم نکوداشت هشتاد و چهار سالگی مرتضی ممیز عصر امروز سه شنبه ۴ شهریورماه با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، برزین ضرغامی رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران، ایرج راد، سیف الله صمدیان، فرزاد ادیبی، ساعد مشکی، فاطمه کل. رکه آبادی، افسانه و انوشیروان ممیز و اعضای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در محوطه باز خانه هنرمندان ایران برگزار گردید.
اجرای این مراسم بر عهده امرالله فرهادی بود.
رونمایی از پلاک خیابان استاد مرتضی ممیز به دست همسرش
در ابتدای این مراسم، با حضور محمدجواد حق شناس، افسانه و انوشیروان ممیز، ایرج راد، فرزاد ادیبی، سیف الله صمدیان، مجید رجبی معمار و افشین بختیار از پلاک خیابان استاد مرتضی ممیز رونمایی گردید. این خیابان با عنایت به مصوبه شورای شهر در خصوص نام گذاری خیابانی در منطقه ۶ تهران به نام مرتضی ممیز، انجام شده است.
محمدجواد حق شناس، قبل از رونمایی از پلاک خیابان استاد ممیز در سخنانی اظهار داشت: با احترام به استاد بزرگ هنر گرافیک ایران که به حق پدر گرافیک ایران نام گرفتند و به پاس بیشتر از ۵ دهه فعالیت ایشان در عرصه هنرهای تجسمی، تصمیم گرفتیم که خیابانی به نام این هنرمند نامگذاری نماییم که نام و یادش تا همیشه در دل مردم و شاگردانش برای شهر و کشورمان بماند.
وی بیان نمود: آذرماه سال قبل دیداری با انوشیروان ممیز فرزند استاد داشتم چونکه پیگیر این مورد بودیم که کوچه ها و خیابان های اطراف پارک هنرمندان ایران را به نام بزرگان فرهنگ و هنر این مرزوبوم نامگذاری نماییم و طبیعتاً قدم اول را باید برای بزرگ مردی چون استاد ممیز بر می داشتیم و این صورت گرفت.
در ادامه، پلاک خیابان استاد ممیز در ضلع شرقی پارک هنرمندان ایران به دست افسانه ممیز همسر زنده یاد ممیز رونمایی گردید.

ایرج راد بعنوان نخستین سخنران این مراسم اظهار داشت: سبب افتخار است که بالاخره مکانی در نزدیکی خانه هنرمندان ایران به نام مرتضی ممیز نامگذاری شد. این کار، شاید یکی از ساده ترین کارهایی است که می توان برای کسی که سال ها خدمات بسیاری را برای هنرهای تجسمی داشته است، انجام داد. به خاطر دارم سال ۴۱ در دبیرستان کلاس نهم بودم؛ کتابی با عنوان کتاب هفته منتشر می شد که کارهای گرافیکی داخل آن از اعتبار و جایگاه خاصی برخوردار بود.
وی اضافه کرد: نام ممیز از آن زمان بعنوان یکی از بزرگترین گرافیست ها در میان علاقمندان به هنر و فرهنگ به ثبت رسید و خصوصیت های کار او بعنوان یک مؤلف و کسی که ارزش والایی به گرافیک می داد، در اذهان ماند.
تاکید حناچی بر حرفه ای بودن و آموزش هنر مرتضی ممیز
پیروز حناچی شهردار تهران هم در این مراسم در سخنانی کوتاه بیان نمود: زنده یاد مرتضی ممیز از هنرمندانی بود که تاثیر بسیاری در جامعه حرفه ای و آموزش هنر داشت و خیلی از آرم هایی که هر روز با آنها سروکار داریم و شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی یکی از آنهاست، کار پدر گرافیک ایران است. از همکارانم در شورای شهر و شهرداری تشکر می کنم که یاد و خاطره ارزش های شهر را گرامی می دارند و خوشحالم که خیابانی به نام استاد ممیز نامگذاری شد.
وی همینطور اظهار داشت: صراحت لهجه استاد ممیز و اسیر جو قرار نگرفتن از اصلی ترین خصیصه های ممیز بود. از مهمترین اقدامات ایشان، تلاش او برای تأسیس خانه هنرمندان ایران بود وگرنه اینجا پادگان می ماند. تربیت نیروهای متخصص از دیگر کارهای پرارزش استاد است که با راه اندازی رشته گرافیک در پردیس هنرهای زیبای تهران به اوج رسید.
صفای ممیز از زبان سیف الله صمدیان
سیف الله صمدیان هم بعنوان سخنران بعدی پشت تریبون رفت. وی در پاسخ به این سؤال که چرا مرتضی ممیز هنرمندِ هنرمندان است، اظهار داشت: در همه جهان، «خود بودن به زعم من بزرگترین هنری است که یک انسان می تواند به آن برسد. بهترین در یک حوزه بودن، هنر است اما در میان فضاهای ریاکاری، «خود بودن» بزرگترین هنر یک انسان است و ممیز علاوه بر هنرهای زیادی که داشت، صفا هم داشت.

سیف الله صمدیان، همینطور سخنان بهروز غریب پور را هم که قرار بود در این مراسم سخنرانی داشته باشد، هم قرائت کرد.
راز ماندگاری مرتضی ممیز از زبان ساعد مشکی
ساعد مشکی هنرمند طراح گرافیک هم در این مراسم با اشاره به حجم بسیار بالای آثار مرتضی ممیز طی سال های فعالیتش، اظهار داشت: شگفت آور است که چطور یک نفر این حجم از کارها را انجام می داد و همزمان مدیریت و راه اندازی انجمن صنفی طراحان گرافیک و بینال های مختلف و این حجم از تدریس را انجام می داد که واقعاً از توان یک نفر خارج است. ازاین رو می توان گفت وجه تمایز مرتضی ممیز عشق بی انتها به کار و کار کردن است؛ عشقی تمام نشدنی که در تمام این سال ها داشت و در آثارش هم مشهود است.
وی خاطرنشان کرد: در تصویرسازی های ممیز آنچه که دید می شود، همه قابل عینیت در جامعه ما هستند چون ممیز از بطن جامعه بلند شده بود. به همین دلیل، کارهایش قابل لمس هستند و مواردی که ترسیم می کرد، همه قابل درک و لمس.
مشکی بیان نمود: ممیز اگر در هر کاری وارد می شد بهترین آن حوزه می شد و تلاش می کرد صنفش را قدرتمند کند. این حس خستگی ناپذیر و این ماندگاری در ذهن و دل ما نتیجه این عشق بی انتها اوست.
وعده حق شناس برای تهیه و نصب سردیس مؤسسان خانه هنرمندان ایران
در آخر مراسم که در محوطه بیرونی خانه هنرمندان ایران برگزار شد، از سردیس و کتاب مرتضی ممیز رونمایی به عمل آمد. کتاب استاد مرتضی ممیز توسط فرزاد ادیبی تهیه و سردیس استاد ممیز را ایرج محمدی خلق کرده اند.
پیش از رونمایی از سردیس استاد ممیز، محمدجواد حق شناس خطاب به برزین ضرغامی اظهار داشت: تا سال آینده سردیس همه اعضای هیأت مؤسس خانه هنرمندان ایران ساخته و در محوطه خانه نصب شود.


منبع:

1399/06/05
12:55:39
5.0 / 5
1169
تگهای خبر: آموزش , ساز , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱