شجاعی طباطبایی با مهر مطرح كرد؛

تكرار توهین شارلی ابدو و رفتار دوگانه فرانسه در قبال آزادی بیان!

تكرار توهین شارلی ابدو و رفتار دوگانه فرانسه در قبال آزادی بیان!

سیدمسعود شجاعی طباطبایی نسبت به رفتار دوگانه رئیس جمهور فرانسه در مورد آزادی بیان و عقیده در انتشار كاریكاتور توهین آمیز به پیامبر اسلام (ص) واكنش نشان داد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، روز گذشته هفته نامه فکاهی فرانسوی «شارلی ابدو»، در اقدامی توهین آمیز کاریکاتورهای موهن مقابل پیامبر گرامی اسلام (ص) را روی جلد خود بازنشر کرد. این اتفاق در حالی رخ داده که امانوئل مکرون در واکنش نسبت به این اتفاق، آنرا مصداق «آزادی بیان» خوانده است!
سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیرکل هنرهای تجسمی حوزه هنری و طراح و کارتونیست بین المللی درباره انتشار این کاریکاتورهای موهن به خبرنگار مهر اظهار داشت: اقدام هفته نامه فکاهی فرانسوی شارلی ابدو در انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز مقابل پیامبر اکرم (ص) بسیار تأسف آور است. نکته قابل تأمل این است که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نه فقط این مساله را محکوم نکرده بلکه عنوان کرده «کشورم از آزادی بیان و عقاید» برخوردارست. مساله ما این است که این آزادی بیان و عقاید چرا دوگانه است؟ وقتی به بحثی چون هولوکاست می رسیم، شدیدترین مجازات ها در فرانسه را به همراه دارد که مثال واضح آن نیز زندانی شدن و مجازات روژه گارودی است. به افرادی که در این حوزه ابراز عقیده کرده اند و مجازات شده اند، تجدیدنظرطلب اطلاق می شود و در مقابل از انتشار این جنس کاریکاتورها که جز نفرت پراکنی حاصلی ندارد و دل و قلب میلیاردها انسان مسلمان را به درد می آورد، بعنوان «آزادی بیان» دفاع می شود.
آن چیزی که ما در عرصه کاریکاتور دنبال کرده ایم این بود که برخورد دوگانه نسبت به آزادی بیان را به چالش کشیدیم؛ به این معنا که در وهله اول، انتشار این کاریکاتورها را نادرست برشمردیم و در وهله دوم گفتیم اگر مساله آزادی بیان مطرح است چرا نسبت به برخی که در مورد موضوعی چون هولوکاست تردید دارند، مجازات تعیین می شود شجاعی طباطبایی اضافه کرد: بنظر می رسد این دوگانگی رفتاری از طرف رئیس جمهور فرانسه، باید به شکلی واکاوی و در مورد آن بحث شود و حتی می توان با زبان کاریکاتور به آنها پاسخ داد.
وی درباره این مطلب توضیح داد: دو بار تابحال نسبت به پیامبر اسلام (ص) توهین شده است (انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز نسبت به پیامبر (ص) در نشریه دانمارکی و فرانسوی) که هر دو اتفاق با برگزاری دو جشنواره کاریکاتور با موضوع «هولوکاست» پاسخ داده شد. نکته حائز اهمیت این است که نشریه «شارلی ابدو» در آن مقطع که کاریکاتور مذکور را روی جلدش منتشر کرد، متأسفانه ۸ میلیون تیراژ داشت که سبب شد ما دومین جشنواره کاریکاتور «هولوکاست» را برگزار نماییم. در اینکه هولوکاست، پاشنه آشیل رژیم صهیونیستی است کاری نداریم اما اینکه فرانسه مدافع جدی هولوکاست است، برای ما مهمست.
این هنرمند کاریکاتوریست با اشاره به رفتار دوگانه فرانسه و غرب نسبت به آزادی بیان، اظهار داشت: آن چیزی که ما در عرصه کاریکاتور دنبال کرده ایم این بود که برخورد دوگانه نسبت به آزادی بیان را به چالش کشیدیم؛ به این معنا که در وهله اول، انتشار این کاریکاتورها را نادرست برشمردیم و در وهله دوم گفتیم اگر مساله آزادی بیان مطرح است چرا نسبت به برخی که در مورد موضوعی چون هولوکاست تردید دارند، مجازات تعیین می شود و در وهله سوم این مساله را در حوزه کاریکاتور مطرح کردیم که چرا باید تاوان هولوکاست را فلسطین اشغالی بدهد؟ مگر آلمان نازی مسبب جنگ نبود و فلسطین کشوری بیطرف نبود، چرا از خاک کشور آلمان که مسبب این جنگ بود سرزمینی برای یهودیان ساخته نشد!؟ اینها با باج خواهی از دنیا، طلب سرزمین دیگری را داشتند و مردم مظلوم این سرزمین را یا کشتند یا آواره کردند.
وی در آخر اشاره کرد: اگر قصد برگزاری سومین جشنواره کاریکاتور «هولوکاست» را داشته باشیم، آنرا با موضوع «تاوان هولوکاست» برگزار خواهیم کرد؛ چرا باید تاوان هولوکاست را مردم فلسطین بدهند و نه مسببان این جنگ؟ این سوالی منطقی است که آنرا در «هولوکاست» بعدی مطرح می نماییم. مسأله ای که رژیم صهیونیستی هنوز در حال دریافت غرامت از قِبَل آن است.

1399/06/14
15:08:55
5.0 / 5
1064
تگهای خبر: جشنواره , هنر , هنرمند , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو