حمید رضا اردلان:

موسیقی نواحی شاكله اصلی موسیقی هاست

موسیقی نواحی شاكله اصلی موسیقی هاست

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو داور و مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان درباره ارزیابی آثار این دوره اظهار داشت: روال بنیادینی در ارسال آثار در دوره های مختلف وجود داشته است كه با دارایی های موسیقی كشور در نواحیِ مختلف نسبت دارد. خود آن هم اجزای مهمی را تشكیل می دهد؛ مانند تاریخ، فرهنگ و زاد و ولد؛ معانی ای كه در فرهنگ های زنده محتوم است.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، حمیدرضا اردلان در جهت سخنان بالا می گوید: موسیقی نواحی ایران، باوجود مسائل سلبی مانند کم شدن عرصه اجرا، هنوز شاکله اصلی موسیقی ها را تشکیل می دهد، قابل رجوع است و به حیات خود ادامه می دهد. ازاین رو این موجود زنده، همواره تعدادی خواننده، نوازنده، ویرتوئوز و آثار بامعنا را جهت شرکت در جشنواره موسیقی جوان تأمین و تضمین کرده است.
وی ادامه داد: دومین نکته، شناخته شدن جشنواره بعنوان محلی امن و صادق در نگاه به انواع موسیقی نواحی است. سومین مورد، تشکیل یک جریان روشنفکری متعهد و دوست دار موسیقی نواحی ایران است که در کادر مدیریتی و داوری موسیقی جوان دور هم جمع شده اند. چهارمین مطلب رسانه ها هستند؛ رسانه ها به فرایند رو به جلو که در جشنواره موسیقی جوان وجود دارد کمک زیادی کرده اند.
اردلان در سفارش به شرکت کنندگان جشنواره موسیقی جوان عنوان کرد: می توانم درباره مضمون صحبت کنم؛ مضمون، زمان، مکان و فضا گرد هم آمده است. اراده جامعه متخصص هم حضور دارد که به ذات و بُطُون فرهنگ ایران مرتبط می باشد. این مجموعه برای لحظات پرخطر مثل یک منجی عمل می کند. هر سال خیلی از موسیقیدان ها و متفکران ایران بدون هیچ چشم داشتی در جشنواره موسیقی جوان دور هم جمع می شوند تا از میراث فرهنگی کشور دفاع یا به حفظ آن کمک کنند. اهمیت دارد جوانی از تربت جام، مریوان، ایرانشهر و آبادان با انگیزه و با امکانات مالی محدود ساعتهای طولانی حرکت می کند و خودش را به تهران می رساند تا موسیقی اش را عرضه بدهد.
اردلان افزود: به نیرویی اشاره دارم که فرهنگ ها در درون خودشان ذخیره دارند و هر جا لازم است آنرا به ظهور می رسانند.
او در آخر در پاسخ به این پرسش که فکر می کنید جشنواره موسیقی جوان چقدر در آینده موسیقی و جوان ها تأثیرگذار است، اظهار داشت: در دوران جشنواره ده ها نفر تماس می گیرند و همین سؤال را از من می پرسند. همین که شما مرتب اخبار این جشنواره را دنبال و حمایت می کنید، نشان داده است که جشنواره موسیقی جوان تأثیرگذار است. غیر از این جشنواره که به صورت دائم و بی وقفه با آن همکاری می کنم، با هیچ جشنواره دیگری گفت وگوی مداوم ندارم. تصورم این است که داوران این جشنواره که همه آنها متخصص هستند هم چنین احساسی دارند. این جشنواره توانسته یک انرژی فرهنگی تولید نماید و افراد گوناگونی را دورش جمع کند و به حرکتش ادامه بدهد.
چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیری هومان اسعدی توسط انجمن موسیقی ایران در حال برگزاری است.
منبع:

1399/06/25
23:35:22
5.0 / 5
1299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو