معرفی صنایع دستی ایران ـ رشتی دوزی

نگاهی به هنر اصیل شهر باران بعلاوه تصاویر

نگاهی به هنر اصیل شهر باران بعلاوه تصاویر

رشتی دوزی نوعی از رودوزی های سنتی ایرانی است كه زمینه پارچه با نخ های ابریشمی در رنگ های مختلف تزئین می شود. همانگونه كه از اسم آن پیداست مركز عمده رشتی دوزی، شهر رشت است و از هنرهای اصیل و كهن این شهر شمرده می شود. هنری كه ریشه تاریخی زیادی دارد و همچنان نیز زنده است.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، قلاب دوزی یکی از قدیمی ترین صنایع دستی شهر رشت است که به علت پیشینه ای که در این شهر دارد با عنوان «رشتی دوزی» از آن یاد می شود. به صورت کلی قلاب دوزی به مفهوم دوختن نقش و نگار از ابریشم یا خامه یا رشته های طلا و نقشه به روی پارچه با قلاب است. رشتی دوزی هم به این صورت است که زمینه پارچه ای که اغلب هم از رنگ های تیره انتخاب می شود، به وسیله نخ های ابریشمی تزئین می شود.
رشتی دوزی که با عنوان قلاب دوزی رشت در لیست میراث معنوی به ثبت رسیده است، بیشتر توسط بانوان رشتی تولید می شود. این هنر به سه روش ساده، برجسته و معرق دوخته و اغلب برای تزئین پرده، پوشش زین، سجاده، روکش مقبره ها، کلاه، لباس، رومیزی و روتختی استفاده می شود.
اغلب نقوش استفاده شده برای هنر رشتی دوزی از الگویی ثابت پیروی می کنند که از قدیم وجود داشته است و بعضی از آنها به تازگی و در جهت سیاست های کاربردی سازی صنایع دستی توسط هنرمندان، با طرح های جدید و خلاقانه تری تولید می شوند.
تاریخچه دقیق و مشخصی از پیشینه رشتی دوزی گیلان وجود ندارد. بعضی از کارشناسان حوزه صنایع دستی اعتقاد دارند که این هنر سابقه ای کهن دارد و حتی به دوره هخامنشیان باز می گردد. هم اکنون قدیمی ترین نمونه های رشتی دوزی به غیر از مجموعه های خصوصی، در موزه آستان قدس رضوی و موزه هنرهای تزئینی ایران نگهداری می شود.
در سال های اخیر اما هنر رشتی دوزی دیگر همچون گذشته در شهر رشت رونق ندارد. گران شدن مواد اولیه و به دنبال آن افزایش قیمت محصول تولیدشده و کاهش میزان مشتریان، همچون مهمترین علل تولید کمتر آثار رشتی دوزی به حساب می آید.

1399/06/27
19:14:49
5.0 / 5
1314
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵