برگزاری نمایشگاه كرنش به حافظ در موزه گوته

برگزاری نمایشگاه كرنش به حافظ در موزه گوته

سایت رسمی سیامك یزدانجو: نمایشگاه كرنش به حافظ با نمایش آثاری از گونتر اوكر در كنار آثاری از هنرمندان ایرانی در شهر دوسلدولف آلمان و در موزه گوته به نمایش درآمد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، نمایشگاه آثار گونتر اوکر با موضوع حافظ شاعر نامی ایران زمین، این دفعه در موزه گوته شهر دوسلدولف برگزار شده است.
اوکر در این نمایشگاه با عنوان «کرنش به حافظ» آثاری را در کنار هشت هنرمند ایرانی در معرض دید عموم قرار داده است. این نمایشگاه از روز هشتم سپتامبر مصادف با ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹ حدود سه ماه در موزه گوته شهر دوسلدولف آلمان در حال برگزاری است.
اوکر قبل از این، مجموعه ای از آثار خودرا با همین نام از خاطرات اولین سفرش به ایران از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در هشت شهر ایران (شیراز، تهران، اصفهان، کرمان، مشهد، رشت، بوشهر و کیش) به تماشا گذاشته است.
این هنرمند جهانی بعد از نمایش آثارش در ایران تصمیم گرفت هنرمندانی از این سرزمین را در این پروژه همراه خود کند و نمایشگاه را دور اروپا به نمایش بگذارد. باتوجه به اپیدمی ویروس کرونا و قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی این گروه آثار خودرا در موزه گوته شهر دوسلدولف آلمان با تماشاگر مجازی برگزار کردند و این نمایشگاه حدود سه ماه در این موزه برپا خواهد بود.
مرتضی ترسلی از شیراز، محمدرضا یزدی از تهران، علی محبوبی صوفیانی از اصفهان، شهریار رضایی از کرمان، بابک منتظری از مشهد، عارفه آراد از رشت، فرزاد دشتی زاده از بوشهر و ندا آیتی از کیش با آثار حجم و اینستالیشن در نمایشگاه «کرنش به حافظ» در کنار گونتر اوکر هستند.
عرفان شرقی، عشق و شناخت دقیق حافظ از انسان موجب شد اوکر در آثارش از شعرهای این شاعر پر آوازه ایران زمین الهام بگیرد و هنرمندان ایرانی نیز که با این اشعار بزرگ شده و به صورتی بیت بیت حافظ در خون و جانشان تنیده شده است آثار حجمی و اینستالیشن هایی را با همین مضمون در کنار اوکر به نمایش گذاشتند.
گونتر اوکر خوانش ویژه خود از حافظ را با رنگ های درخشان و سرخوشانه و با حرکات آزاد دست در آثارش به معرض نمایش گذاشته است. وی در جایی بدون زمان و مکان ایستاده و در فضایی خلسه آور جهان هستی را نگاه می کند که این از معنویت اشعار سرچشمه می گیرد.
هنرمندان ایرانی نیز حجم و اینستالیشن های خودرا با برداشت های درونی و شخصی شأن از اشعار و عرفان حافظ خلق کرده و به صورتی هر کدام نمایی از دریافت های و تأثیرات درونی اشعار بر وجودشان را به معرض نمایش گذاشته اند. آنها با بهره بردن از متریال های متفاوت هر کدام وجوه مختلفی از درگیری روحی با اشعار را برگزیدند یکی از چوب بهره برده دیگری از برنز و یکی از سفال و پاپیه ماشه برای آفرینش بهره گرفته است.
قرار است این نمایشگاه همراه هنرمندان ایرانی به تور دور اروپا برود تا تمام علاقه مندان بتوانند از تماشای این آثار با موضوع حافظ لذت ببرند و علاوه بر ادبیات ایران زمین با آثار هنری هنرمندان معاصر ایران نیز از نزدیک آشنا گردند.
نمایشگاه «کرنش به حافظ» هجدهم شهریور ماه ۱۳۹۹ (۸ سپتامبر ۲۰۲۰) در موزه گوته شهر دوسلدولف به نمایش در آمده و تا ۲۵ آبان ماه (۱۵ نوامبر ۲۰۲۰) در این موزه دایر است.


منبع:

1399/06/29
14:08:14
5.0 / 5
1320
تگهای خبر: آواز , پاپ , شعر , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲