برای اكبر عالمی مردی برای تمام فصول

برای اكبر عالمی مردی برای تمام فصول

سه شنبه یك هفته قبل در چنین روزی خبری را از ابتلای یك هنرمند به كرونا مخابره كردیم و امیدوار بودیم كه این ویروس منحوس شرایط را برایش سخت نكند، ولی حالا در این سه شنبه خبر درگذشت او و اندوه كسانی منتشر گردید كه «اكبر عالمی» را استادی بزرگ در سینما می دانستند.


وقتی هفته گذشته شنیدیم اکبر عالمی به کرونا مبتلا شده تماسی با خودش گرفتیم به این امید که بگوید حالش خوب است و خبر، دروغ. اما او که در بیمارستان بستری بود بعد از آن که مطمئن شد خبرنگار ایسنا با او صحبت می کند تایید نمود که به کرونا مبتلا شده ولی حالش خوب است.
او که با صدایی گرفته و همراه با سرفه اما نسبتا سرحال صحبت می کرد، اظهار داشت: سه شنبه هفته قبل برای فیلمبرداری مستندی به بیمارستان رفتم و با وجود اینکه خیلی رعایت کرده بودم کرونا گرفتم.
البته دستیارش می گوید نمی توان با قطعیت اظهار داشت که این مبتلاشدن در بیمارستان رخ داده است.
عالمی در همان چند روز ابتدایی مثل خیلی دیگر از بیماران کوید 19 حال عمومی اش بد نبود، اما در مدت چند روز با مشکل جدی مواجه و مجبور به استفاده از دستگاه ونتیلاتور شد. روز گذشته خبر رسید که حال او کمی بهتر شده و سطح اکسیژن خونش افزایش داشته اما از آنجائیکه شرایط این بیماری گویا چندان پایدار نیست، بامدادان امروز، سه شنبه 22 مهرماه درگذشت.
درگذشت این مستندساز و منتقد از جهات گوناگونی سبب ناراحتی جامعه هنری در بعدی فراتر از سینما شد، چونکه بسیاری از هنرمندان نسل جدید سینما، اکبر عالمی را بواسطه اجرای برنامه هنر هفتم دهه 70 تلویزیون می شناسند که نه فقط موجب علاقه مندی بسیاری از آنها به سینما شده، بلکه درس های زیادی را هم از او فراگرفته اند.
بجز واکنش سینمایی ها مثل شهرام مکری، حسن فتحی و پوران درخشنده و دیگرانی که در فضای مجازی دلنوشته ای را برای اکبر عالمی نوشتند، ابراهیم حاتمی کیا هم متنی را در اختیار ایسنا قرار داد و از دوران جوانی خود یاد کرد که عاشق فیلمبرداری بود و در "دلچسب ترین کلاس فیلمسازی" شاگرد اکبر عالمی شد.
متن کامل حاتمی کیا را در این لینک می توانید بخوانید.
سیف الله صمدیان تصویرهایی را شهریور امسال از اکبر عالمی در شورای ارزیابی هنرمندان ضبط کرده که آنرا نه فقط آخرین تصاویر ثبت شده با دوربینش از عالمی می داند، بلکه آنرا حاوی حرف هایی عنوان می کند که گویی وصیت نامه هنری این مستندساز است.
عالمی در این تصویر که نسخه کاملش را در این لینک می بینید، به نحوه کار شورای ارزیابی هنرمندان برای دادن عنوان درجه یک انتقاد دارد.
مستند «مردی برای تمام فصل ها» روایتی از اکبر عالمی است که سازنده اش روناک جعفری درباره آن به ایسنا توضیح داده است.
احمد ضابطی جهرمی - مستندساز - که می گوید بیش از نیم قرن با اکبر عالمی دمخور بوده در فراق و اندوه دوست دیرینه اش یادداشتی نوشته است.
بجز سینمایی ها، از اهالی ادبیات هم نسبت به درگذشت این هنرمند واکنش نشان دادند. ابراهیم خدایار -رئیس انجمن علمی نقد ادبی ایران - در پیامی نوشت که اهالی ادبیات بیشتر عاشق اکبر عالمی بودند.
عالمی که زمانی در تلویزیون مجری گری هم کرده، از طرف علی اکبر عبدالرشیدی ـ از مجری های باسابقه سیما - بعنوان یکی از مجری های عصر طلایی تلویزیون عنوان شد.
وی در گفت وگویی با ایسنا با اعلان اینکه «کارنامه حرفه ای آقای عالمی از چند جهت قابل مطالعه و بررسی است» درباره فعالیت او بعنوان یک مجری تخصصی نکاتی را اشاره نموده است که در این لینک می خوانید.
مرور خاطرات حضور وی در برنامه هنر هفتم گزارشی است که ویدیویی قدیمی از آنرا هم در این لینک می توانید ببینید.
در این زمینه عبدالعلی علی عسگری - رئیس سازمان صدا و سیما - هم در پیامی اظهار داشت که اکبر عالمی نقشی مهم در شناساندن هنر هفتم داشت.
حسین انتظامی - رئیس سازمان سینمایی - نیز در پیامی نوشت، درگذشت عالمی اندوه این روزها را دو چندان کرد.
اکبر عالمی؛ معلم اخلاق و تصویر گزارشی تصویری از عکاس های ایسنا در طول سال های مختلف است، نوشتاری از علی اکبر عبدالعلی زاده و پیام های تسلیت برخی مدیران و هنرمندان از دیگر گزارش های ارسال شده امروز برای درگذشت این استاد سینماست.1399/07/23
13:28:28
5.0 / 5
1249
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو