نوشته تقی پورنامداریان برای محمدرضا شجریان

نوشته تقی پورنامداریان برای محمدرضا شجریان

تقی پورنامداریان می گوید: استاد شجریان در قلمرو آواز سنّتی یكی از اسطوره های هزاره ها بود.


در یادداشت این شاعر، پژوهشگر و استاد ادبیات که به دنبال درگذشت محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران، در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: «استاد شجریان اَلِف قدّ هزاره اخیر در موسیقی ایران است: به هر الْفی، اَلِف قدّی برآید.
گاهی افرادی یگانه در قلمرو علم و هنر و اندیشه یک ملّت در طول تاریخ ظهور می کنند که در قلمرو فرهنگ آن ملّت نه نظیر دارند و نه تصوّرِ تکرارِ آنها امکان دارد. استاد شجریان در قلمرو آواز سنّتی یکی از این اسطوره های هزاره ها بود.
شجریان گذشته از این هنر متعالیِ بی نظیر، آزاده ای بی نهایت ایران پرست و مردم دوست بود تا آن جا که نشان داد به خاطر ایران و مردم ایران می تواند از همه دلبستگی های حقیر مادّی و دنیوی چشم بپوشد. او با هنر و منشِ انسانی خود نه تنها در قلب تمام فارسی زبانان جهان جایی جاودان برای خود تدارک دید، بلکه با نگاه باریک بین خود پیوندی میان شعر کلاسیک و معاصر و نمایندگان برجسته آنها ایجاد کرد که سبب تجدید حیات گذشتگان و شناخت بیشتر معاصران و ارجمندی شعر آنان در بین مردم گشت.»
محمدرضا شجریان ـ موسیقی دان و خواننده موسیقی ایرانی ـ متولد یکم مهرماه سال ۱۳۱۹، در روز پنج شنبه، ۱۷ مهرماه، بعد از یک دوره طولانی مبارزه با بیماری، در سن ۸۰ سالگی درگذشت.1399/07/27
11:35:44
5.0 / 5
1494
تگهای خبر: آواز , خواننده , شعر , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳