دومین سمپوزیوم مجسمه و طبیعت به پایان رسید

دومین سمپوزیوم مجسمه و طبیعت به پایان رسید

سایت رسمی سیامك یزدانجو: سید محمدهادی ایازی در مراسم پایانی دومین سمپوزیوم مجسمه و طبیعت كه در كیش برگزار شد، آثار تجسمی را هویت بخش شهر دانست.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، احسان گرایلی دبیر دومین سمپوزیوم «مجسمه و طبیعت» در ابتدای اختتامیه این دوره از این برنامه که ۱۸ آبان ماه برگزار شد، اظهار داشت: پس از برگزاری نخستین دوره رویداد «مجسمه و طبیعت» که برای ایجاد توجه به مقوله طبیعت در حوزه شهری طراحی و برنامه ریزی شد با رویکرد توسعه یافته تری به مفهوم طبیعت در سمپوزیوم دوم ادامه دادیم.
وی اضافه کرد: در رویداد اول بیشتر تمرکزمان بر گل و گیاه بود و در دومین دوره سمپوزیوم مجسمه و طبیعت، مفهوم طبیعت را به مفاهیم فرهنگی، اقلیمی و جغرافیای تسری داده و تلاش کردیم طبیعت را با فرهنگ و جغرافیای کیش ترکیب نماییم. در این راستا شورای سیاست گذاری تشکیل شد که به همت شرکت عمران آب و خدمات کیش صورت گرفت. دبیر هنری و اجرایی این اتفاق هم بر عهده محمود محرومی بود.
وی افزود: بالغ بر ۲۴ هنرمند شناسایی شدند و بحث های مکرری صورت گرفت که از میان این تعداد ۱۲ نفر انتخاب شدند. البته به علت فرصت زمانی و تعجیل به جهت اینکه بتوانیم خروجی داشته باشیم رویداد را نه به صورت فراخوان بلکه به صورت دعوت از هر هنرمند آغاز کردیم. هر هنرمند هم دو یا سه اثر به دبیرخانه دومین سمپوزیوم ارسال کرده و با انتخاب خود هنرمندان از میان کارهای انجام شده، آثاری انتخاب|شد.
گرایلی در انتهای سخنان خود بیان نمود: ما معتقدیم اثر هنری به شکل عام و هنرهای تجسمی به شکل خاص صرفا ابزاری برای تزئین و زیباسازی نیست بلکه مفهومی برای گفتگوی ذهنی بین شهروندان، هنرمندان و تماشاگران آن اثر است.
تلفیقی از فضای شهری و آثار هنری در جزیره کیش
ابوالفضل طیبی مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات جزیره کیش و رئیس سمپوزیوم ضمن بیان اینکه بعد از نخستین سمپوزیوم مجسمه و طبیعت که پارسال برگزار گردید رفته رفته آثار جدید پخته تر، زیباتر و به روزتر می شوند بیان نمود: این امر از دیدگاه و نظرات مخاطبان و مردم هم مشخص است که به کیفیت بالای آثار و زیبایی آثاری که خلق شد، اذعان داشتند.
وی با تشکر از عواملی که در دومین سمپوزیوم «مجسمه و طبیعت» فعالیت کردند، اظهار داشت: بنا شد تا در شرکت عمران، آب و خدمات جزیره کیش جای پای هنر را در نقطه نقطه این جزیره داشته باشیم و ترکیبی از فضای شهری و آثار هنری و المان های شهری زیبا خلق نماییم.
هنرهای تجسمی اثرگذار در هویت جزیره کیش
سید محمدهادی ایازی مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم در ادامه اظهار نمود: در شهرها معماری و آثار تجسمی هویت بخش است. ما اگر به گذشته فرهنگی شهرهایی چون شهرهایی چون فلورانس، آتن، ونیز و مواردی از این قبیل نگاه نماییم، درمی یابیم که اثر تجسمی است که هویت بخش شهر است. در کشور خودمان هم شاهد این هستیم که به واسطه حضور هنرمندان و اقداماتی که انجام دادند یا اقداماتی که در حوزه معماری انجام گرفته هویت بخش آن شهر بودند.
وی با اشاره به اینکه جزیره کیش به واسطه نوع مراوداتی که مردم با آن دارند از نظر فضاسازی بسیار اهمیت دارد، اظهار داشت: بسیار حائز اهمیت می باشد که این جزیره مورد توجه واقع شود. در گذشته ما شاهد بودیم که سمپوزیوم سنگ و مواردی از این دست برگزار گردید ولی هر مقدار که در این عرصه سرمایه گذاری شود باز هم جا دارد ازاین رو که می تواند به هویت جزیره کمک نماید.
ایازی اضافه کرد: هنر چهارم که ما از آن بعنوان هنر تجسمی یاد می نماییم می تواند در این حوزه تأثیرگذار باشد و به اعتقاد من مدیران سازمان منطقه آزاد کیش باید این دغدغه را همیشه داشته باشند. این مجموعه ای که بوجود آمده نباید تعطیل شود و باید ادامه پیدا کند.
وی در انتها خاطرنشان کرد: همینطور پیشنهاد می شود آثاری که در این رویدادها خلق می شوند در مناطق مختلف جزیره نصب شود تا هر گردشگری که به جزیره کیش می آید از نزدیک شاهد آن باشد و امکانی فراهم گردد تا بتواند درباره مفهوم هر اثر سوال کند یا نوشته زیر آنرا بخواند بدین سان است که این طرح می تواند مؤثر باشد.
در آخر اختتامیه دومین سمپوزیوم «مجسمه و طبیعت» از هنرمندان شرکت کننده در این رویداد قدردانی گردید.


منبع:

1399/08/21
22:10:41
5.0 / 5
1339
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو