گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو؛

سهم ویژه موسیقی فاخر از ویترین پاییزی

سهم ویژه موسیقی فاخر از ویترین پاییزی

سایت رسمی سیامك یزدانجو: یكی از اتفاقات روزهای كرونائی خصوصاً در مهر و آبان ماه سال جاری توقف حدودا كامل فعالیت خوانندگان پاپ در حوزه تولید آلبوم و حضور فعال هنرمندان موسیقی ایرانی و كلاسیك در بازار نشر بود.خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: نزدیک به ۱۰ ماه است که از ورود نابهنگام و زجرآور ویروس منحوس کرونا به زندگی روزمره مردمان سراسر جهان می گذرد، شرایطی بسیار غیرمترقبه که همچنان قربانی می گیرد و انگار هیچ چیزی جلودارش نیست.
انگار این نحسی قصدی برای رخت بر بستن از دنیای پرتنش امروز ندارد و حالا حالاها «مهمان» یا بهتر بگوییم «مزاحم» مردمان جهانی است که از این همه غم، خشونت و بیماری و هزاران اتفاق بد دیگر خسته شده اند و دلشان جور دیگری از زندگی را می خواهد، که آرامش در آن حرف اول را بزند. رویایی فعلاً دست نیافتنی که گویی نباید منتظرش باشیم!
در این مجال پر از تنش و هراس که بیماری و منازعات اجتماعی و سیاسی فعلاً از هر چیز دیگری پر رنگ تر است، برخی از کارها و فعالیت ها هستند که می توانند تا حدی، تاکید می کنم تا حدی از این فضای ملتهب بکاهند. رجوع به فعالیت ها و مصرف تولیدات فرهنگی هنری یکی از آن هاست.
یکی از این دل مشغولی ها که فارغ از فواید فرهنگی متفاوت و متنوعش، می تواند در ذهن شنیداری و حتی دیداری مخاطبان تأثیرات مثبتی داشته باشد، موسیقی است. یک پروسه به شدت مؤثر که در همین روزهای کرونائی هم می تواند در کاهش آلام بشری تأثیراتی داشته باشد. تأثیراتی که تا به امروز و خصوصاً در این چند ماه زندگی در سایه شیوع کرونا قالب های متفاوتی به خود گرفته و سبب ایجاد حالاتی از تولید موسیقایی شده که تا حالا کمتر سراغ آن می رفتیم. البته بماند که در همین شرایط هم برخی ها، فقط برخی ها، از آب گل آلود ماهی هایی گرفته اند که تأثیرات مخربش بر همگان روشن است.
همه اینها را گفتیم و مرور کردیم تا متفاوت از این چند ماه که تمرکز روی تولید آثار موسیقایی در فضای مجازی بیشتر از هر زمانی شده است، نیم نگاهی به فعالیت هنرمندان و فعالان حوزه موسیقی کشورمان در تولید آلبوم داشته باشیم که انصافاً برمبنای وظایف فرهنگی که در جامعه ایرانی به عهده دارند آثار قابل توجه و ارزشمندی را پیش روی مخاطبان قرار داده اند. آثاری که شاید و البته متأسفانه قاطبه مخاطبان دوستدار موسیقی پاپ به آنها گرایشی نداشته و ندارند، اما توانسته اند کورسوی امیدی برای توجه به موسیقی جدی یا موسیقی متفکری باشند که در این سال ها به شدت در گوشه رینگ افتاده و مدام از پروسه مسموم تولید، بازاریابی و فروش محصولات موسیقایی در کشورمان که اسیر دست موسیقی سرگرمی (که بر بودن منطقی اش انتقادی نیست) در حال مشت خوردن هستند و کمتر نهاد دولتی به کمکش شتافته است.

این آثار آلبوم ها و کارهایی هستند که طی ماه های اخیر توسط هنرمندان شناخته شده موسیقی در سبک های مختلف آن هم در ایام کرونائی به مخاطبان موسیقی جدی ارائه شده که حداقل می توانند در آینده سندی برای توجه هنرمندان دغدغه مند به موضوع موسیقی متفکر فارغ از منفعت های اقتصادی باشد. آثاری که گرچه در این دوران به هزار و یک دلیل مجالی برای فروش مناسبت در صورت آنلاین و فیزیکی اش نداشتند اما حداقل کارهایی بودند و هستند که می تواند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشند.
گزارش پیش رو نگاهی گذرا به تولیدات موسیقی کشورمان در پروسه تولید و فروش محصولات موسیقی ایران است که در پاییز امسال با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز موسیقی حوزه هنری تبلیغات اسلامی پیش روی مخاطبان قرار گرفته اند.
شنیدن دومین «جلوه هستی» با حضور چند هنرمند شناخته شده
«جلوه هستی ۲» عنوان یکی از تازه ترین آثار انتشار یافته در بازار موسیقی است که اوایل مهر ماه به آهنگسازی مشترک مسعود جاهد و بابک شهرکی و خوانندگی محمود جاهد در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
«دگر چه می خواهی» با شعر تیمورتاش و آهنگسازی اکبر محسنی، «توشه عمر» با شعر معینی کرمانشاهی و آهنگسازی مهدی مفتاح، «ساز و آواز (همایون)» با شعر مولانا و نوازندگی نی مسعود جاهد، «ملکوت» با شعر معینی کرمانشاهی و آهنگسازی مهی مفتاح، «ساز و آواز (بیات اصفهان)» با شعر محمدرضا شفیعی کدکنی و نوازندگی تار احسان غفاری، «جشن گل ها» با شعر اسماعیل نواب صفا و آهنگسازی پرویز یاحقی، «ساز و آواز (شور)»، با شعر حافظ و نوازندگی نی مسعود جاهد، «فصل خزان» با شعر معینی کرمانشاهی و آهنگسازی پرویز یاحقی عنوان قطعاتی هستند که برای شنوندگان موسیقی ایرانی ارائه شده اند.
مسعود جاهد نوازنده نی، بابک شهرکی نوازنده پیانو و ویولن، مجید واصفی نوازنده تار و سه تار، احسان غفاری نوازنده تار، فاروق آزادیان نوازنده تار، آرش فرهنگ فر و داود قهرودی نوازندگان تمبک، امین دارابی و فرهاد عندلیبی نوازنده دف، بهنام شهرکی و علی ممیزی صدابرداران عوامل اجرائی آلبوم «جلوه هستی ۲» را می سازند.
محمود جاهد خواننده و مدرس آواز ایرانی است که در محضر استادانی چون نصرالله ناصح پور و عسگری آقاجانیان به فراگیری آواز پرداخته است. وی سال ۱۳۸۵ در آزمون سراسری کارگاه آواز محمدرضا شجریان در فرهنگستان هنر تهران پذیرفته شد و مدتی به شاگردی در نزد این هنرمند شناخته شده موسیقی ایرانی گذراند. این در شرایطی است که اولین آلبوم این خواننده سال ۱۳۸۲ با عنوان «اشک و لبخند» در ایران منتشر گردید. این در شرایطی است که مجموعه آلبوم «سعدی خوانی» کار دیگری از این هنرمند موسیقی ایرانی است که سال ۱۳۹۶ در اروپا منتشر گردید.

«گات ها» و شنیدن ۱۷ سرود کوتاه به زبان موسیقی در یک بافت ضخیم!
آلبوم «گات ها» تازه ترین اثر محمد علی نجف پور آهنگساز و نوازنده موسیقی مشتمل بر هفت سروده کوتاه به زبان موسیقی منتشر گردید.
«گات اول تا چهارم: ریشه های معلق»، «گات پنجم تا هشتم: از مزامیر تا سحر»، «گات نهم تا شانزدهم: برای رنگ ها»، «گات هفدهم: سحرِ بلندِ شب» قطعات مختلف این آلبوم موسیقی را می سازند.
محمد علی نجف پور آهنگساز، نوازنده تار، بم تار، زنگ ها، کوبه ای و سازهای الکتریک، بهزاد محسنی نوازنده کمانچه و آلتو، سوگل خجسته نوازنده نی، مرضیه نجف پور نوازنده پیانو، ماتیاس اولوتی نوازنده ویولنسل گروه نوازندگان آلبوم «گات ها» را می سازند که ضبط آن در شهرهای تهران و بوداپست مجارستان انجام گرفته است.
محمدعلی نجف پور که طی سالهای اخیر آلبوم های «شب چراغ»، «دای کاتو» و «سوی بی سو» را منتشر نموده، در توضیح این آلبوم نوشته است: «گات ها مجموعه ای از ۱۷ سروده کوتاه به زبان موسیقی است که برای آنسامبل های مختلف نگاشته شده است. بیشتر قطعات این مجموعه برای اجرائی به همراه دوست عزیز و نقاش گرانقدر علی نوروزی آهنگسازی شد و نگارش طرح اصلی آن به پاییز سال ۲۰۱۰ در ارمنستان بر می گردد. گات ها شامل قطعاتی کوتاه و گوناگون است که در بافتی ضخیم و چند صدایی آهنگسازی شده است، لایه های مستقل و متشکل از زهی ها و بادی ها، سازهای ایرانی و… که در نقطه ها با یکدیگر برخورد می کنند. در عین حال کوتاه بودن قطعه ها به علت نیایش گونه برگرفته از سروده های زرتشت و تأثیر گرفتن از رنگ و نقاشی است.»
آلبوم «گات ها» با شماره مجوز ۱۷۹۶-۱۳۹۹ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره واسپاری کتابخانه ملی ایران ۲۸۹۲۷ انتشار یافته است.

«مرثیه ناتمام» برای دو مجموعه فرهنگی هنری که یک کار مشترک انجام دادند
«مرثیه ناتمام» عنوان تازه ترین محصول امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی با مشارکت مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.
این آلبوم با آواز چهار خواننده موسیقی دستگاهی ایران امیر مداح، سید هاشم احمدوند، رضا طیبی و حمید خزایی با اشعاری از محمدعلی بهمنی، علیرضا قزوه، غلامرضا طریقی، غزاله شریفیان، سید محمد مهدی شفیعی، میلاد عرفان پور، بیت الله جعفری و محمد مهدی سیار در هشت قطعه تولید شده است. در این آلبوم برای فرهنگ سازی صحیح در موسیقی عزاداری به بهره گیری از دستگاه ها و آوازهای ایرانی همچون راست پنجگاه، سه گاه، نوا، چهارگاه، شوشتری و دشتی پرداخته شده است.
در توضیحات تکمیلی این آلبوم آمده است: «هنر آواز خوانی از دیرباز در آئین های سوگواری و تعزیه سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) حضوری پر رنگ، جدی و انکار ناپذیر داشته است، به شکلی که برترین تعزیه خوانان گذشته، برترین آواز خوانان دوره خود نیز بوده اند. آواز خوانانی مسلط به زیر و بم، فراز و فرود و ظرایف این هنر ملی ایران و علاوه بر این به اعتقاد بر رستاخیز کربلا با شور و شوق تمام، نغمات جان بخش خودرا سرداده اند.
این اثر که با حضور شاعران و آواز خوانانی از سه نسل مختلف آماده شده است نشانه ای از ادامه حیات پر افتخار ۲ هنر شعر و آواز و تلفیق هنرمندانه این ۲، در این مرز و بوم و تلاشی برای ادای دین و پاسداشت حادثه عاشورا، در جهت فرهنگ سازی صحیح ارائه اثر هنری فاخر در رابطه با این واقعه تاریخی در عصر حاضر است.»

گوش دادن به بداهه نوازی های شش ساله در آلبوم «در پرده پیدا»
آلبوم بی کلام «در پرده پیدا» به آهنگسازی و نوازندگی عود آرش آقایی و همراهی سازهای کوبه ای بنان گلکار در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
«در پرده پیدا» عنوان یکی از تازه ترین آثار موسیقایی عرضه شده در پروسه فروش محصولات موسیقایی است که در قالب یک اثر بی کلام به آهنگسازی آرش آقایی و نوازندگی عود آرش آقایی و نوازندگی سازهای کوبه ای بنان گلکار پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.
آرش آقایی فارغ التحصیل مدرسه راهنمایی و هنرستان موسیقی اصفهان در رشته عود نوازی، است که هم اکنون دانشجوی آهنگسازی دانشگاه هنر است.«تار و عود» با همراهی غزل همایونی، «به عاشق آنچنان زیبد» با همراهی احمد نونهال دو مجموعه ای هستند که طی سالهای اخیر توسط این آهنگساز و نوازنده جوان موسیقی انتشار یافته اند.
وی درباره آلبوم «در پرده پیدا» نوشته است: «در پرده پیدا مجموعه ای است از ساخته ها، نوشته ها و بداهه نوازی هایی که به مدت شش سال ترجیع بند ذهنی ام بوده اند و در طول این زمان به رغم درگیری با تجربه های گوناگون و متفاوت آنها را بطور موازی در پس ذهن نگاه داشته ام. در پرده پیدا برایم تا امروز طولانی ترین زیسته هنری بوده و نه فقط به مثابه حامل قسمتی از شکل نگاه کردن و زیستن که همین طور در مقام شکل دهنده ای فعال به تلقی ام از عناصر موسیقایی به حساب می آید. امید است برای مخاطبان هم از سویی مایه لذت باشد و از طرفی دیگر محرک بازبینی در شکل تجربه کردن»
آلبوم «در پرده پیدا» با شماره مجوز ۱۵۴۳-۱۳۹۹ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره کتابخانه ملی ۲۸۸۵۴ در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

نخستین تمدن ایران مرکزی در «سیلک – نمای شرقی» با حال و هوایی متفاوت شنیدنی شد
«سیلک-نمای شرقی» نیز عنوان یکی از تازه ترین آلبوم های موسیقی بود که طی روزهای گذشته به آهنگسازی علی رادمان منتشر گردید.
«سیلک، نمای شرقی (برای ارکستر)»، «دوئت دربازار مکاره (برای ویولن، ویولا و اصوات الکترونیک)»، «عیاشی در اتمسفر (برای اصوات الکترونیک)»، «مرثیه سرزمین متروک (برای گروه کر، ارکستر و اصوات الکترونیک)»، «در پی خاطره گمشده (برای عود و اصوات الکترونیک)» قطعاتی هستند که برای این آلبوم در نظر گرفته شده اند.
علی رادمان آهنگساز آلبوم «سیَلک -نمای شرقی» درباره این آلبوم نوشته است: «تصنیف و گردآوری آثار این آلبوم، در طول سالهای اخیر برای من یک سفر متنوع شنیداری بود که ضمن برخورد با تجربه های متفاوت اجرائی، به رویکردهای صوتی مختلفی، انجامید. در این مجموعه مکاشفه های شخصی در چند صدایی و فرم، در کنار چشم اندازهای میان فرهنگی، شالوده اصلی قطعات را تشکیل می دهد. از طرفی در بعضی قطعات، استفاده از عنصر بداهه در کنار تمرکزهای صوتیِ گسترش یافته، مؤلفه های اصلی به حساب می آیند. پرواضح است که استفاده از عناصری متفاوت، در موسیقی ملی ایران، بر ایجاد این مولفه ها تأثیر گذاشته است. این آلبوم دارای پنج اثر، شامل یک اثر ارکسترال، یک اثر الکترونیک و سه قطعه الکترو آکوستیک است. نام آلبوم از واژه «سیَلک» که نام اولین تمدن ایران مرکزی، در کاشان بوده، گرفته شده است. سیلک قدمتی در حدود بیش از هفت هزار و پانصد سال دارد. این تپه در اصل ویرانه های زیگورات باستانی ایران است»
علی رادمان همچون هنرمندانی است که تحصیلات موسیقایی خودرا بعنوان دانشجوی ممتاز دانشگاه تهران به انتها رساند. وی در وادی آهنگسازی سال ها نزد علیرضا مشایخی آموخت. وی در دوره های تحصیلات تکمیلی آهنگسازی از تجربیات ادو مچیچ، اولنا دیاچکووا، ایرج صهبایی، محمد تقی مسعودیه، رافائل میناسکانیان، کامبیز روشن روان، مجید کیانی و احمد پژمان بهره مند شد. این هنرمند تا حالا با خیلی از فستیوال های بین المللی آهنگسازی همکاری داشته و خیلی از آثار وی در اروپا، آمریکا و آسیا اجرا شده است. وی تا حالا چند کتاب و آلبوم در ایران و بلژیک به انتشار رسانده است. رادمان از سال ۱۳۷۵ به گروه موسیقی تهران و ارکستر موسیقی نو پیوست و کنسرتهای مختلفی را با این ارکستر بعنوان آهنگساز، رهبر ارکستر و نوازنده اجرا کرد. رادمان سال ها سابقه تدریس در دانشگاه های تهران، سوره و دانشگاه آزاد شیراز را داشته است. از او تا حالا چندین اثر ارکسترال و آوازی، در مجامع علمی، و هنری بین المللی به اجرا رسیده است.
آلبوم «سیلک -نمای شرقی» به آهنگسازی علی رادمان با مجوز انتشار شماره ۱۳۹۹-۲۳۹۰ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره ثبت ۲۹۴۰۲ کتابخانه ملی ایرانی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

ثبت خاطرات پنجاه ساله هوشنگ کامکار با صدای امیر رنجبر در آلبوم «مشتاق گل»
آلبوم «مشتاق گل» هم عنوان یکی از تازه ترین آثار هوشنگ کامکار آهنگساز و پژوهشگر شناخته شده موسیقی کشورمان است که طی روزهای اخیر در دسترس مخاطبان قرار گرفت. این آلبوم به خوانندگی امیرناصر رنجبر و هم خوانی صبا کامکار توسط مؤسسه «راوی آذرکیمیا» در دسترس شنوندگان قرار گرفت.
در این آلبوم ارسلان کامکار نوازنده ویولن و ویولن آلتو، علی جعفری پویان نوازنده ویولن، نگار نوراد نوازنده ویولنسل، سیاوش کامکار نوازنده سنتور، نیریز کامکار نوازنده تار، امیرناصر رنجبر نوازنده کمانچه و آرش رضایی نوازنده دف گروه اجرائی را می سازند، ضمن اینکه بهروز زندی توسل و سیاوش کامکار بعنوان صدابرداران در این اثر حضور دارند.
هوشنگ کامکار در توضیحات تکمیلی آلبوم «مشتاق گل» آورده است: «آلبوم مشتاق گل به سبک موسیقی ملی ایران برای ارکستر زهی وسازهای ایرانی تصنیف شده است. قسمت های آوازی اکثراً به صورت دوئت و کنترپوانتیک آوازی به صورتی که نقش صدای مرد و زن یکسان است. اشعار قطعه مشتاق گل و خطابه شرقی بیش از پنجاه سال بود که در خاطره من از جوانی مانده بود تا اینکه توانستم آنها را به موسیقی درآورم، جالب است که در طول زمان نام شاعر خطابه شرقی که چند سطر از آن در خاطرم مانده بود را فراموش کرده و متأسفانه بعد از تحقیقات فراوان در بیشتر منابع معتبر موفق هم به یافتن نام شاعر نشدم. در نتیجه چون علاقه زیادی از جوانی به این شعر و خاطراتی از آن داشتم، چند سطر دیگر از «وقتی که تو می گریی» آنگاه جهان ز خشم بی حد بیدادگری فریاد حق می زند را بدان اضافه کردم و به ناچار به اسم خودم در آمد. قطعه خطابه شرقی بیشتر حالت اعتراضی و شجاعانه شیرزنی را بر ضد ظلم و بی عدالتی زمان دارد که فقط برای سازهای بادی برنجی به همراه کلارینت و کوبه ای برگرفته از سازهای آئین سوگواری مردمی در خیابان با تنظیمی جدید نوشته شده است. در قطعه «آواز صلح» اهتمام کردم به شرایط پیچیده و ناعادلانه جنگ در سراسر جهان بپردازم و چهره سخیف آنرا با اشعار مناسب باباطاهر و سعدی به تصویر بکشم. در قطعه «گل باغ آشنایی» خواستم که زیبایی جهان و طبیعت را که در حال دگرگونی و نابودی است با اشعار لطیف و گویای م. آزاد بعنوان مرهمی بر دل ها ارائه کنم، این قطعه به همراه «آواز صلح» برای ارکستر سمفونیک تنظیم شده اند.»

جلوه هایی زیبا از موسیقی ردیف دستگاهی ایران در آلبوم «درآینه»
«درآینه» عنوان یکی از تازه ترین آثار انتشار یافته در پروسه تولید و عرضه محصولات موسیقایی است که روز سه شنبه ششم آبان ماه سال ۱۳۹۹ به آهنگسازی حسین بهروزی نیا و خوانندگی اشکان کمانگری توسط مرکز موسیقی حوزه هنری در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
«درآینه اثری در حوزه موسیقی کلاسیک ایرانی که حاصل ذوق و قریحه حسین بهروزی نیا نوازنده سرشناس بربت و اشکان کمانگری خواننده با تجربه موسیقی ایرانی است. بهروزی نیا مانند دیگر آثارش کوشیده تا از موسیقی دهه های گذشته چندان فاصله نگیرد و همیشه درخلق و تنظیم آن اصالت را مد نظر داشته باشد. تجربه سال ها نوازندگی در اجراهای زنده و همین طور آثار ضبط شده در استودیو، در این آلبوم کاملاً مشهود است.»
حسین بهروزی نیا در توضیحاتی پیرامون این آلبوم نوشته است: «با توجه به شرایط کنونی موسیقی سنتی و اهمیت قرار داشتن بر مدار اصالت ها با حفظ آنچه از گذشته به ما رسیده با بیانی تازه، رنگ و بویی امروزی و با همکاری هنرمندان جوان موسیقی ایرانی در آواز ابوعطا که یکی از مایه های قدیمی و اصیل موسیقی ماست با استفاده از ریتمها و حرکتهای تازه تر به روایتی تازه رسید و امید هست هنرمندان موسیقی با حفظ ارزش های کهن موسیقی ایرانی در خلق فضاهایی مناسب با امروز جامعه بپردازند.»
اشکان کمانگری خواننده موسیقی ایرانی نیز ضمن اشاره به انگیزه های انتشار این اثر موسیقایی گفته است: «آلبوم موسیقی در آینه تلاشی برای ماندن در راه اصالت ها و ارزش های موسیقی ایرانی است. هرچند این روزها بر مدار دیگری و با جد و جهد بسیار اغلب بدنبال فاصله گرفتن از فضای موسیقی سنتی هستند این اثر تلاش دارد تا با نگاه امروزی تر موسیقی ایرانی را ارائه نماید. فضاهای نو؛ گردشهای ملودیک و چیدمان ریتمها و حرکتها در همراهی آواز ابوعطا ترکیب تازه ای رقم زده است.»
آلبوم موسیقی «درآینه» با شماره ثبت اثر به شماره ۹۹- م/۳۷۵ در مرکز موسیقی حوزه هنری به صورت فیزیکی و دیجیتالی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.


ستاره نوجوان مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» با «هفت الف» به آرزویش رسید
پارسا خائف خواننده نوجوان موسیقی ایرانی که در فصل اول برنامه «عصر جدید» بعنوان یکی از نفرات برگزیده عرضه شد، به نخستین آلبوم خودرا به آهنگسازی مهیار علیزاده منتشر نمود.
در آلبوم «هفت الف»، علاوه بر قطعات فارسی که در آنها از اشعار شاعرانی چون حضرت مولانا و اساتیدی نظیر استاد هوشنگ ابتهاج و محمدعلی بهمنی بهره برده شده، دو قطعه فولکلوریک ترکی نیز با تنظیم و نگاه متفاوت مهیار علیزاده پیش روی شنوندگان قرار می گیرد.
در این آلبوم که از حال و هوای موسیقی ارکسترال برخوردار می باشد نوازندگانی چون کیمیا شعربافیان، پدرام فریوسفی، آرمین مرشد، بابک باربد، روژان محمدی، شهریار موسایئف، شیرزاد فتحعلیئف، علی رحیمی، مریم هاتف، مهیار علیزاده و فریدون بهرامی حضور دارند.
خائف که پیش از به شهرت رسیدنش در مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» در جشنواره های موسیقی «نوای خرم» و «جوان» نیز بعنوان هنرمند برتر معرفی شده بود، طی ماه های اخیر ضمن حضور در ایونت های مختلف تبلیغاتی که با واکنش های مثبت و منفی هم رو به رو بود دو تک آهنگ «خیال تو» و «سرخی سیب» به آهنگسازی مسعود تدینی را در فضای مجازی منتشر نموده بود. وی در مصاحبه هایی که طی ماه های گذشته انجام داده بود از انتشار آلبوم بعنوان یکی از آرزوهایش یاد کرده بود.
پارسا خائف آبان ماه سال ۱۳۹۸ نیز برنده جایزه ویژه فستیوال «گراند پریکس» موسیقی موغام کشورهای اسلامی شد. در این فستیوال بین المللی که هنرمندان کشورهای اسلامی از کشورهایی چون ایران، جمهوری آذربایجان، ترکیه، عراق، مصر، ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان و قرقیزستان شرکت داشتند پارسا خائف به نمایندگی از کشورمان به مسابقات فینال راه یافته و برنده جایزه ویژه شد.
این خواننده نوجوان همین طور تیتراژ برنامه تلویزیونی «میدون» شبکه سوم سیما را به آهنگسازی فرید سعادتمند ارائه کرد بود.


حکایت موسیقی با اصالت در آلبوم «مژده طرب» با یاد چند هنرمند پیشگام
«مژده طرب» عنوان یکی از تازه ترین آثار موسیقایی انتشار یافته به آهنگسازی و نوازندگی امیرمسعود هراتیان است که در قالب اجرا، آهنگسازی و بازآفرینی آثار برخی از بزرگان موسیقی کشورمان پیش روی علاقه مندان قرار گرفته است.
امیرمسعود هراتیان همچون هنرمندانی است که موسیقی نزد هنرمندانی چون انوشیروان روحانی و سامان احتشامی فرا گرفته است. وی علاوه بر عضویت در کانون مدرسان خانه موسیقی در عرصه نوازندگی با کانون موسیقی «نیواک» دانشگاه اصفهان، تک نواز پیانو ارکستر مجلسی «سایه» و تعدادی دیگر از پروژه ها همکاری داشته است.
وی درباره آلبوم «مژده طرب» نوشته است: آلبوم «مژده طرب» حکایت موسیقی با اصالتی است که در عین اینکه روح زندگی روزمره ما ایرانیها در آن جاری است، هارمونی و آکوردهای موجود در آن پیغام نوگرایی به دنبال دارد. مژده طرب روایتی از عشق و علاقه به سبک پیانو ایرانی است. امید که بر دل دوستدارانش بنشیند»
«بهار دلم»، «بداهه نوازی»، «برتراز پرواز»، «فرود به ماهور»، «لبخند ماه – بر طبق ملودی فرامرز پایور و حسام السلطنه»، «تک نوازی»، «لعل – ملودی منسوب به استاد علی اکبر شیدا»، «مژده طرب»، «پرده گردانی»، «تا اختتام حضور- بر طبق ملودی علی اکبر شیدا و مرتضی محجوبی» آثاری هستند که در این آلبوم گنجانده شده اند.
آلبوم «مژده طرب» با مجوز شماره ۲۹۴۰-۱۳۹۹ دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره واسپاری ۲۹۸۵۲ کتابخانه ملی در دسترس شنوندگان قرار گرفته است.

«نغمه چنگ» و انتشار یک آلبوم مهم از یک گروه مهم در ایام پایانی آبان
آلبوم «نغمه چنگ» به آهنگسازی سعید ثابت با همراهی گروه «پایور» و خوانندگی شهرام آبرومند در ژانر موسیقی ردیف دستگاهی ایران منتشر گردید.
«راز و نیاز» به آهنگسازی فرامرز پایور و تنظیم سعید ثابت، «ساز و آواز به همراه کمانچه» با شعر حافظ، تصنیف «امان» با شعر و آهنگ عارف قزوینی و تنظیم فرامرز پایور، «چهار مضراب سنتور و ارکستر» ساخته فرامرز پایور با تنظیم سعید ثابت، تصنیف «بهانه» با شعر شیخ بهایی و آهنگسازی سعید ثابت، تصنیف «نازار دلی» برمبنای یک ملودی قدیمی با تنظیم سعید ثابت و اشعاری از مولانا و ابوسعید ابوالخیر، «ضربی نغمه و فرود» به آهنگسازی فرامرز پایور و تنظیم سعید ثابت، «ساز و آواز به همراه نی و سنتور» با اشعاری از حافظ و باباطاهر، تصنیف «نغمه چنگ» با شعر حافظ و آهنگسازی سعید ثابت و «رنگ» برمبنای یک ملودی قدیمی و تنظیم سعید ثابت آثاری هستند که در این آلبوم گنجانده شده اند.
محمد اسماعیلی نوازنده تمبک، سعید ثابت نوازنده سنتور، علیرضا دریایی نوازنده کمانچه، حسین رضا نوازنده تار و بم تار، زمان خیری نوازنده نی، بهنوش بهنام نیا نوازنده عود، رضا آبایی نوازنده قیچک، سمانه باروتی نوازنده عود، بنفشه بختیاری نوازنده سنتوربم، بهنام نای نوازنده عود گروه نوازندگان این آلبوم را می سازند. صادق نوری و آرش عادل پور صدابردار، صادق نوری میکس و مستر، جلیل دیده ور عکاس، علیرضا حاجی رحمانی طراح گرافیک دیگر عوامل اجرائی را می سازند.
گروه «پایور» یکی از گروه های شناخته شده موسیقی ردیف دستگاهی ایران با سرپرستی زنده یاد فرامرز پایور است که در ابتدا توسط این هنرمند بنیانگذاری شد. این گروه با خوانندگان سرشناسی چون عبدالوهاب شهیدی و محمدرضا شجریان همکاری کرده است. گروه «پایور» حالا به سرپرستی سعید ثابت از شاگردان فرامرز پایور کارهای خودرا با خوانندگان جوان دیگری ادامه می دهد.

سعید ثابت نیز همچون هنرمندان مطرح موسیقی ردیف دستگاهی ایران است که از او بعنوان یکی از مهم ترین شاگردان و ادامه دهندگان مکتب فرامرز پایور یاد می کنند. این هنرمند از سن ۱۱ سالگی فراگیری موسیقی را در هنرستان موسیقی ملی ایران آغاز و بعد از آن نوازندگی سنتور را نزد مرحوم فرامرز پایور آموخت. وی حین فراگیری از آموزه های موسیقی پایور نزد هنرمندان دیگری همچون ارفع اطرایی، اسماعیل واثقی، اسماعیل تهرانی نیز بهره مند شد. این هنرمند در طول کارهای موسیقایی موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر تهران شد.
عضویت در ارکستر «ژونس موزیکال»، همکاری با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران، عضویت در گروه موسیقی «پایور»، همکاری با ارکستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی، انتشار چندین اثر موسیقایی در عرصه تولید آلبوم و انتشار کتاب، تدریس در دانشگاه های مختلف کشور قسمتی از کارهای موسیقایی سعید ثابت را می سازند.


منبع:

1399/08/22
20:14:54
5.0 / 5
1443
تگهای خبر: آلبوم , آهنگ , آواز , پاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳