از انتقادها تا برداشتن از محل نصب برای اصلاح

پیگیری آخرین وضعیت سردیس عباس كیارستمی

پیگیری آخرین وضعیت سردیس عباس كیارستمی

سایت رسمی سیامك یزدانجو: در میان آثار مجسمه سازی شهری، پرتره های مشاهیر و خصوصا چهره های معاصر بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و طبیعتا حساسیت بیشتری هم نسبت به آنها وجود دارد. با این همه، تعداد سردیس های بدساختی كه سیلی از انتقادها را هم با خود همراه كرده باشد، در این سال ها كم نبوده است؛ سردیس هایی كه گاه بعد از نصب برداشته و یا اصلاح می شوند.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، آخرین سردیس هایی که بعضی از آنها با انتقادهای جدی مواجه گشتند، متعلق به مفاخر فرهنگی بودند که در جریان دومین سمپوزیوم مجسمه سازی ساخته و در محوطه خانه هنرمندان ایران نصب شدند. یکی از این مجسمه ها به عباس کیارستمی ـ فیلمساز مطرح کشورمان ـ اختصاص داشت که بدون عینک هم تولید شده بود. حالا گویا این سردیس برای اصلاح جا به جا شده است؛ اتفاقی که سازنده اثر از جزئیات آن ابراز بی اطلاعی می کند.

نصب سردیس های مفاخر فرهنگی در خانه هنرمندان، از همان ابتدا و بعد از رونمایی با انتقادهای مختلف از طرف کارشناس مجسمه سازی و بعضی از علاقه مندان به این هنرمندان مواجه گردید. هرچند رئیس هیات مدیره انجمن مجسمه سازان ایران در مصاحبه ای درباره این آثار اینطور عنوان کرده بود که کلیه آنها معیارهای اصلی را دارا هستند و لزوما آثار بدساختی نیستند؛ بااینکه قابلیت بهتر ساخته شدن را داشتند.

یکی از مجسمه هایی که بارها مورد نقد واقع شد، پرتره ای از عباس کیارستمی بود که توسط عطا صحرایی ساخته شد. بعضی از انتقادهای واردشده به این مجسمه، به کم شباهت بودن اثر به این فیلمساز فقید و البته حذف عینک از چهره او برمی گشت که یکی از خاصیت های اصلی چهره وی به شمار می رفت. تا اینکه طی روزهای اخیر خبری در رسانه ها منتشر گردید که از برداشته شدن سردیس از محل نصب آن بمنظور انجام اصلاحات لازم خبر می داد.اظهارات سازنده سردیس عباس کیارستمی درباره روند کار

خبرنگار ایسنا برای پیگیری وضعیت سردیس عباس کیارستمی و انجام اصلاحات لازم، با سازنده آن تماس گرفت ولی این هنرمند اصرار کرد که از برداشته شدن اثر برای انجام اصلاحات اطلاعی نداشته است و نمی داند که این اصلاحات مقرر است به چه صورت و توسط چه کسی صورت گیرد.

به گفته وی، تنها یک دفعه برای انجام اصلاحات لازم روی سردیس کیارستمی با او تماس گرفته و قرار شده برای انجام این کار به او اطلاع داده شود ولی بعد از آن به او خبر نداده اند که اثر برای اصلاح از محل نصب برداشته شده است.

صحرایی افزود: اثر تولید شده از عباس کیارستمی با عینک تولید شده بود ولی عینک به شکلی بود که قابلیت جدا شدن از کار را داشت، ولی از دلیلی که اثر بدون عینک نصب گردید، خبر ندارم.

او با اشاره به صحبت های عباس مجیدی ـ رئیس هیات مدیره انجمن مجسمه سازان ایران ـ درباره سردیس عباس کیارستمی، اشاره کرد: آقای مجیدی در این سمپوزیوم حضور داشتند و پرتره مرحوم جمیله شیخی را کار کردند. غرفه ایشان نزدیک غرفه من بود. ایشان در گفت وگوی خود چنین عنوان کرده بودند که این سردیس از ابتدا بدون عینک ساخته شد که وقتی این صحبت را شنیدم واقعا متعجب شدم؛ برای اینکه آقای مجیدی دیده بودند که مجسمه با عینک ساخته می شد.

این مجسمه ساز که بیشتر در حوزه های شهری و فیگوراتیو به خلق اثر می پردازد، افزود: بعد از ساخت اثر، آنرا به آقای سیف الله صمدیان که از دوستان صمیمی آقای کیارستمی بودند، نشان دادم و ایشان آنرا تأیید کردند و بعد از آن، کار را تحویل دادم. بعد از نصب اثر بدون عینک، سریعا پیگیری کردم و قرار شد به من خبر بدهند. در نهایت قرار شد عینکی را که ساخته بودم و آزار دیده بود پیدا و بازسازی کنند ولی گویا عینک بعد از نصب باردیگر شکسته بود.

او بیان کرد: اصولا در سمپوزیوم ها از آنجائیکه وقت تنگ است و هنرمندان زمان کافی ندارند، قالب گیری کار را به فرد دیگری می سپارند؛ به همین جهت این کار باید توسط یک فرد حرفه ای صورت بگیرد. در این پروژه قالب گیری توسط فرد حرفه ای صورت نگرفت و این امر موجب شد آثار نهایی با آنچه هنرمندان ارائه دادند، تفاوت داشته باشد. مثلا یکی از خانم هایی که شرکت کرده بود پرتره ای از پرویز تناولی (مجسمه ساز) ساخته بود که اثر نهایی خودرا برای پرویز تناولی ارسال کرد و ایشان تأیید کردند و من حتی پیام صوتی تأیید و تشکر آقای تناولی را درباره اثر گوش کردم ولی کاری که در نهایت نصب گردید با آنچه هنرمند ارایه داده بود، بسیار متفاوت بود.


مجسمه عباس کیارستمی که در خانه هنرمندان نصب و حالا برداشته شده است


منبع:

1399/08/30
16:39:21
5.0 / 5
1407
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱