یادی از ترانه سرای تبریز در مه و معمای شاه

افشین یداللهی این ترانه را در 10 دقیقه سرود!

افشین یداللهی این ترانه را در 10 دقیقه سرود!

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو محمدرضا ورزی ـ کارگردان «تبریز در مه» ـ درباره یکی از ترانه های این سریال، تصریح کرد: زنده یاد افشین یداللهی ترانه «خون مرا بریز به رگ های میهنم...» را که در لحظه امضای عهدنامه ترکمنچای در سکانسی از این سریال پخش گردید، فقط در 10 دقیقه سرود! ورزی در تکمیل حرف خود اینطور افزود: افشین روح بزرگی داشت و انگار که ترانه هایش به او الهام می شد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، افشین یداللهی، شاعر و ترانه سرایی که ترانه هایش به چندین سریال تلویزیونی جان بخشیده است، ۵۲ سال قبل در چنین روزهایی به دنیا آمد. او علاوه بر اینکه پزشک و متخصص اعصاب و روان بود، ترانه سرایی توانا بود که تیتراژ فیلم ها و سریال های تلویزیونی را برای مخاطبان ماندگار کرد.
یداللهی چهار سال قبل بر اثر یک تصادف رانندگی به ناگهان درگذشت اما ترانه هایی که سرود، یاد و نامش را برای همیشه در ذهن مخاطبان زنده نگه داشته است.
محمدرضا ورزی، کارگردانی که در دو سریال «تبریز در مه» و «معمای شاه» با یداللهی همکاری داشت، از سروده های وی در آغاز، میان و اختتام آثارش بهره گرفت.
ورزی به ایسنا اظهار داشت: هنوز باورم نمی گردد افشین رفته است. او زندگی را خیلی دوست داشت. آدم ها را خیلی دوست داشت. جامعه را دوست داشت. ایران را دوست داشت و خودش هم دوست داشتنی بود؛ من این ها را در زمان حیاتش به خودش هم گفته بودم. افشین یدللهی روح بزرگی داشت؛ جایش خیلی خالی است. ما ترانه سرایی مانند او واقعا کم داریم و خیلی نادر است.
این کارگردان با اعلان اینکه مرحوم یداللهی از دوستان او نیز بوده است، اضافه کرد: من از سالهای خیلی دور با اشعار و ترانه هایش آشنا بودم و خیلی خوشحالم از اینکه در زمان حیاتش به او گفتم که آثار تو آدم را مسحور می کند. گاهی پس از فوت اشخاص خوبی هایشان را می گویند اما اینکه احساسمان را در زمان حیات اشخص به آنها منتقل نماییم خیلی ارزشمندتر است. به او می گفتم علاوه بر اینکه روانپزشک هستی با کلمات ترانه هایت هم روان درمانی می کنی. به اعتقاد من بهترین ترانه های وطنی را افشین یداللهی سرود و سروده هایش برابری می کرد با اثر مرحوم حسین گل گلاب که یکی از نخستین ترانه سراهای وطنی بود.
ورزی درباره همکاری یداللهی با سریال «تبریز در مه» توضیح داد: در سریال «تبریز در مه» با آقای بابک زرین ـ آهنگساز ـ که صحبت کردیم، تصمیم گرفتیم افشین را که دوست مشترکمان بود برای این کار انتخاب نماییم. تمام اقشار مختلف جامعه با واژگان ترانه های وی آشنا بودند.
این کارگردان با یادآوری خاطره ای ماندگار از مرحوم یداللهی که نشان از نبوغ او دارد، افزود: در سریال «تبریز در مه» در سکانسی در رابطه با امضای عهدنامه ترکمن چای، من به بابک زرین گفتم این لحظه ای که ترکمن چای امضا می شود خیلی مهم تر از لحظه ای است که رگ امیرکبیر را در حمام کاشان می زنند یا لحظه ای که قائم مقام فراهانی را خفه می کنند برای اینکه در ترکمن چای گوشت تن کشور ما کنده شد. دلم می خواست سالار عقیلی برای این لحظه قطعه ای بخواند که می توانست برای مخاطبان هم عبرتی باشد تا قدر امنیت کشورشان را بدانند. افشین یداللهی هم آنجا بود، گفت چند دقیقه صبر کنید، رفت در اتاق و در ۱۰ دقیقه شعر «خون مرا بریز به رگ های میهنم...» را سرود. مرحوم یداللهی نابغه بود و انگار که ترانه ها به او الهام می شد. سالار عقیلی این ترانه را در دستگاه خواند و بعد بابک زرین برایش آهنگ سازی کرد. امکان ندارد کسی عاشق ایران باشد و با شنیدن این آهنگ گریه نکند.
قطعه ای که در سکانس امضای عهدنامه ترکمانچای در سریال «تبریز در مه» پخش گردید را در ادامه می شنوید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3


منبع:

1399/10/22
14:17:08
0.0 / 5
769
تگهای خبر: آهنگ , ترانه , ساز , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵