كارگاه خلق اثر هنری برای نمایش رشادت های سپهبد قاسم سلیمانی

كارگاه خلق اثر هنری برای نمایش رشادت های سپهبد قاسم سلیمانی

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو کارگاه خلق اثر هنری «در رثای سیمرغ تجلی» به مناسبت سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی و به همت موزه هنرهای معاصر فلسطین و فرهنگستان هنر، در نگارخانه خیال موسسه فرهنگی هنری صبا چندی قبل افتتاح شد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، محمدحسین ایمانی خوشخو ـ دبیر شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی ـ در بازدید از کارگاه خلق اثر هنری «در رثای سیمرغ تجلی» بیان نمود: دکتر صادقی در کار خود حرفه ای است و کسی نمی تواند به لحاظ حرفه ای از آن ایراد بگیرد و این اثر ارزشمند ای است که امروز برای فرزندان این سرزمین به جای می ماند. خلق چنین اثری می تواند دوره آموزشی برای نسل جدید هنرمندانی که با مفاهیم متعالی کمتر آشنا هستند، باشد.
در بخشی از این اثر با استفاده از نمادها و نشانه های ایرانی و اسلامی، رشادت ها و جان فشانی های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس و از خود گذشتگی مدافعان حرم در جبهه مقاومت به تصویر درآمده است.
این تابلو در ابتدا، با یک ارجاع تاریخی به دو نقاش بزرگ دنیا و رویکرد اساطیری شان به انسان است، سپس تصویر با دیوی که انسان را می بلعد ادامه پیدا می کند و بعد به مصائب سیاه پوستان و سرخ پوستان آمریکا اشاره می کند. سپس حمله صدام به ایران و وقوع جنگ تحمیلی در تصاویر به چشم می خورد و پس از آن در روایت درهم تنیده ای پهلوانان و قهرمانان ملی و آئینی، چون آرش و رستم که دوشادوش هم به حفظ و حراست از میهن برخاسته اند را می توان نظاره گر بود.


همینطور در این آثار به سقوط ضحاک اشاره شده و آنرا به تابلوی معراج و اندیشه دینی وصل می کند. تابلو از دل فردوسی و مولوی می گذرد و به معراج پیامبر اعظم حضرت محمد مصطفی (ص) می رسد. لشکر دشمن، عنصر بعدی است و در ادامه و در جوابش، اعزام بچه ها از جای جای ایران بزرگ که جلوی حمله دشمن ایستاده اند را نشان داده است.
در تابلوی دیگری غواص ها، بچه های موتورسوار در جبهه و بعد از آن نقاشی با تصویر اسرای ایرانی در عراق ادامه پیدا می کند. منافقین، طالبان و ۱۱ سپتامبر را با تاکید بر تصویر یک مردِ تک چشم که یک طرف آن طالبان و طرف دیگرش آمریکاست، ترسیم شده است.
این تابلوی ۱۱۰ متری با سقوط داعش، منافقین و نبرد بین نیروهای ایرانی و اشرار ادامه پیدا می کند تا به مبحث سپهبد سلیمانی می رسد.
در ادامه این اثر هنری سیمرغ نشان داده شده و تصویر محبت سردار سلیمانی به بچه های شهید، بقعه های متبرکه در سوریه و کربلا ادامه کار است. همینطور در انتهای اثر به نمازگزاران و پهپادهای آمریکایی که می آیند و آنها را هدف می گیرند، می رسد. تابلوی ۱۱۰متری «رثای سیمرغ تجلی» سال آینده به اتمام خواهد رسید.
منبع:

1399/10/26
23:07:14
0.0 / 5
836
تگهای خبر: آموزش , نمایش , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱