انتشار كتابی درباره موسیقی و مردم شناسی بومیان كیش

انتشار كتابی درباره موسیقی و مردم شناسی بومیان كیش

سایت رسمی سیامک یزدانجو: کتاب «باباالهوا؛ موسیقی و مردم شناسی بومیان کیش» با پژوهش و نگارش محسن شریفیان منتشر گردید.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، این کتاب در ۳۰۴ صفحه با شمارگان ۴۰۰ نسخه و قیمت ۷۰ هزار تومان در موسسه انتشارات نگاه عرضه شده است.
در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: توجه و علاقه مندی بومیان کیش به موسیقی تا آن جاست که در گذشته برای اجرای موسیقی های خاص، مکان هایی مانند «بیت الهوا» و «بیت الزار» داشته اند که هرکدام سرکرده، گروه و مقررات خودرا داشته است.
در جزیره کیش، سردمدار گروه نوازندگان مرد در عروسی «باباالهوا» و اعضای اصلی گروه او را «ولدالهوا» به مدلول فرزند بابا می گفتند.
«الهوا» به مدلول عشق است و در جنوب ایران بعنوان باد وزرا نیز تعبیر می شود. با این توضیح «باباالهوا» با «بابا زار» کاملا متفاوت می باشد.
هرکدام از محله های قدیمی کیش یک «باباالهوا» داشت که بسیار مورد احترام مردم و شیخ محل بود. آنها یک خانه مخصوص داشتند که به آن «بیت الهوا» می گفتند.
اهل الهوا مقررات خاص خودرا داشتند؛ آنها با برهنه کردن پاهای شان هنگام نوازندگی به نواختن شان جنبه تقدس می دادند و یا مثلا اگر قرار بود که یک گروه موسیقی وارد محل آنها بشود، حتما بایستی از باباالهوا اجازه گرفته می شد تا طبق رسم پرچم را برای ورودشان پیش کش کنند.
منبع:

1399/10/28
17:28:33
0.0 / 5
812
تگهای خبر: موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳